W całej Polsce rozkwitły projekty designerskie. Jedne z nich są bardziej, drugie mniej udane, natomiast mało kto w tak finezyjny sposób łączy pełną gamę nowoczesnych estetyk z elementami lokalnej tradycji, co studio HOP Design. Twórcy firmy — Konrad Hulak i Kinga Chmielarz — oprócz doskonałego wyczucia dzisiejszych trendów, bardzo śmiało korzystają z tego, co w kulturze jest już praktycznie nieobecne. Sięgają do zapomnianych, polskich tradycji projektowania, wyrosłych na styku aktywności artystów i rzemieślników. Nie boją się poszukiwać inspiracji wśród fanatyków „martwych” zawodów: kamieniarzy, specjalistów od toczenia drewna czy wyoblania metalu. Ich działalność jest dowodem na to, że, jak u Fryderyka Chopina, droga do „wielkiego świata” wiedzie przez silne zgłębienie substancji ojczystych. One bowiem nas wychowują, kształtując tym samym cały urok naszej wrażliwości.
Produkty HOP Design zostały docenione na wielu międzynarodowych konkursach. A to dopiero początek!
HOP Design – Kinga Chmielarz i Konrad Hulak
Fot. Dominik Papaj
„Stare” nie znaczy „niemodne”
Jednym z najbardziej niezwykłych produktów z asortymentu HOP Design są jedyne w swoim rodzaju Lampy Totem, których konstrukcję klient może do woli modyfikować, poprzez nakładanie kolejnych, drewnianych elementów na kabel. Z nich właśnie powstaje tytułowy „totem”, czyli ostateczny kształt lampy. Wszystko to wyrosło z polskich tradycji projektowania początku XX wieku, kiedy tworzono podobne lampy w ramach słynnych Krakowskich Warsztatów.
Innym ciekawym wytworem tego studia są latarnie, będące współczesną wariacją na temat znanej powszechnie lampy naftowej. Ich wygląd przywołuje miłe skojarzenia, jednocześnie nie epatując pretensjonalnym blichtrem.
Zarówno Lampy Totem, jak i opisane wyżej latarnie, zostały w 2015 r. wyróżnione w konkursie „make me!” podczas Łódź Design Festival.
Do niecodziennych wyrobów HOP Design należą również „Woody Tubes”, czyli minimalistycznie zaprojektowane, drewniane lampy wiszące, zawierające w sobie wykwintny kunszt rękodzieła. Do ich wyrobu bowiem używane jest drewno bukowe, ręcznie wytoczone, a następnie poddawane starannej obróbce. Wszystko po to, by zaakcentować jego niezwykły charakter.
HOP Design to przede wszystkim wnętrze, ale…
Do tego, by wnętrze wyglądało rzeczywiście wysmakowanie i awangardowo, potrzebne są również bardziej wyraziste akcenty. HOP Design oferuje ciekawie zaprojektowane plakaty, których autorem jest Bartek Bojarczuk. One również korzystają ze skojarzeń z przeszłością — znanych i lubianych, szczególnie w peerelu, polskich „landszaftów”. Wszystko opakowane oczywiście w nowoczesną strukturę designerską, znakomicie oddaje klimat współczesnych, miejskich nostalgii.
Marka HOP Design nie koncentruje się bynajmniej tylko na elementach wykończenia wnętrz. W swoim asortymencie ma również ręcznie szyte pościele z czystej bawełny. Są one niezwykle trwałe — firma zapewnia o ich bardzo solidnym wykończeniu, mocnych niciach i trwałych zamkach.
Będzie o nich coraz głośniej!
Biorąc pod uwagę liczne sukcesy na rynku polskim i międzynarodowym, HOP Design niewątpliwie będzie się rozwijać. Asortyment firmy jest w zasadzie skromny, ale, jak widać, nie przeszkadza to w odniesieniu krajowego i międzynarodowego sukcesu. Docenione na wielu przeglądach i konkursach, produkty HOP Design niewątpliwie zawierają duszę, łącząc w sobie subtelną gamę nastrojów i emocji dzisiejszej Polski.
Fot. Kamil Krajewski
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.