Poddasze użytkowe to ważna część domowej przestrzeni. Na poddaszu może mieścić się strefa biurowa, sypialnia, biblioteka, domowe kino czy pokój zabaw – jego adaptacja zależy od potrzeb i wyobraźni domowników.
Jak zaaranżować poddasze, by – bez względu na przeznaczenie – było miejscem komfortowym i przyjemnym?
Poddasze bywa strefą dość problematyczną – przy złym ociepleniu dachu lub stropodachów, będzie miejscem generującym największe straty ciepła. To częsty kłopot mieszkańców źle ocieplonych kamienic – latem na poddaszu panuje niemożliwy upał, a mieszkania właściwie nie da się przewietrzyć. Natomiast zimą wciąż włączone ogrzewanie i brak cyrkulacji powietrza sprawiają, że mikroklimat pomieszczeń jest suchy, a w mieszkaniu osiada kurz, którego trudno się pozbyć. Otwarcie okien w zimie skutkuje zaś natychmiastową utratą ciepła. Efekt: złe samopoczucie mieszkańców, skłonność do infekcji i pusta kieszeń z powodu bardzo wysokich kosztów ogrzewania.
Ocieplenie poddasza skalną wełną ROCKWOOL to rozwiązanie gwarantujące poprawę efektywności energetycznej budynku i trwałość na długie lata. To materiał niepalny o najwyższej klasie reakcji na ogień A1 – znacząco zwiększa bezpieczeństwo pożarowe naszego domu. Ważną właściwością materiału jest też to, że doskonale wycisza – możemy więc cieszyć się ciszą i dobrą akustyką w domu. Wełna skalna daje też ochronę przed wilgocią, grzybami czy pleśnią, ponieważ jest paroprzepuszczalna – ściany i dach mogą „oddychać”, zapewniając właściwą cyrkulację powietrza i pary wodnej w każdym zakamarku domu. Wełna skalna ROCKWOOL jest produktem o niskim współczynniku przewodzenia ciepła (tzw. „lambda”) i o dużej gęstości, elastycznym i ściśle przylegającym do wszelkich narożników czy załamań. Ta cecha sprawia, że izolacja poddasza doskonale dopasuje się do przestrzeni pomiędzy elementami drewnianej więźby dachowej. Najlepiej, by izolacja dachu łączyła się w sposób ciągły z ociepleniem ścian i stropu nad poddaszem.
Uwaga! Ocieplanie poddaszy jedynie pomiędzy krokwiami może powodować powstawanie tzw. mostków termicznych – miejsc, przez które tracimy najwięcej ciepła. Dołożenie drugiej warstwy izolacji o grubości zaledwie 15 cm poprawi izolacyjność cieplną przegrody nawet do 40%!

Komfortowe poddasze
To, jak zaadaptujemy poddasze zależy od dostępnej przestrzeni użytkowej, wielkości skosów i ewentualnego rozstawienia stropów. Dach dwuspadowy zapewnia największe możliwości aranżacyjne, ponieważ charakteryzuje się regularnym układem skosów. Dach czterospadowy czy mansardowy zmniejszają powierzchnię użytkową, ale przestrzeń takiego poddasza wciąż można estetycznie urządzić. Warto zwrócić uwagę na wysokość poddasza – 220 cm to już wysokość komfortowa, przy której można puścić wodze fantazji. Najważniejsze jest to, by poddasze spełniało swoją funkcję i było przestrzenią, w której spędzanie czasu jest prawdziwą przyjemnością.
Izolacja nakrokwiowa to dobra metoda na ocieplenie poddasza. Ma wiele zalet, klienci często pytają dlaczego mieliby akurat zdecydować się na tego typu rozwiązanie, szczególnie, że do niedawna nie było ono tak rozpowszechnione i stosowane nagminnie.
Do zalet izolacji nakrokwiowej należą m.in.:
- izolacja od zewnątrz, dzięki czemu uzyskujemy większe możliwości, bez ingerowania w pomieszczenia, jak również samego wykończenia poddasza. Często bowiem, przez wzgląd na ograniczenia, związane z wysokością pomieszczenia, nie można sobie pozwolić na dołożenie odpowiedniej grubości izolacji pod krokwiami. Poprzez zastosowanie izolacji nakrokwiowej nie zmniejsza się, i tak często ograniczona, wysokość pomieszczenia na poddaszu,
- aspekty wizualne i estetyczne, czyli efekt widocznych elementów więźby dachowej,
- znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania – nawet 70 cm warstwy ocieplania. Uzyskujemy zatem standard domu niskoenergetycznego lub pasywnego. Już na etapie planowania budowy domu można zdecydować się na ocieplanie nakrokwiowe warstwą siedemdziesięciocentymetrową. Dzięki temu wysokość poddasza zostanie nienaruszona i z pewnością nie spowoduje „garba” u użytkowników. Jednocześnie zostanie zachowany najwyższy standard ocieplenia domu pasywnego. Dodatkowo, ocieplenie układane od góry, pozwala na wyeliminowanie mostków termicznych, które często stanowi sama konstrukcja drewniana.
Materiały stosowane przy izolacji nakrokwiowej
Dobór odpowiednich produktów do izolacji nakrokwiowej dachu skośnego jest niezwykle ważny. Ocieplenie musi posłużyć użytkownikom przez długie lata. Istotne jest, aby mieszkańcy mogli cieszyć się gwarancją ciepła jak najdłużej, a co za tym idzie – polecać produkty i usługi swoim bliskim.
Do wykonywania izolacji nakrokwiowej polecane są dwa produkty ROCKWOOL – wełna skalna TOPROCK SUPER (o grubości 30 cm) oraz SUPERROCK (w dwóch warstwach 18 + 12 cm). Jeżeli izolacja ma mieć grubość 30 cm, wówczas najlepiej wybrać wełnę TOPROCK SUPER i położyć ją w dwóch warstwach – 18 i 12 cm. Gdy stosujemy układy o mniejszych grubościach, można zastosować płyty SUPERROCK.
Wsporniki nakrokwiowe występują więc w dwóch wariantach: 120 i 180. Izolacja układana jest w dwuwarstwowym układzie mijankowym. Grubość pierwszej warstwy izolacji jest uzależniona od wysokości wspornika, natomiast grubość drugiej warstwy zależy od wysokości dodatkowej krokwi.
Jak zatem widać, system izolacji nakrokwiowej dachu skośnego jest metodą, dzięki której nowo wybudowany budynek mieszkalny lub użytkowy staje się domem pasywnym. Nie chodzi tu tylko o jego wygląd, ale przede wszystkim, o walory użytkowe. Gwarancja ciepła, dzięki odpowiednio zastosowanym materiałom, długowieczność i brak ingerencji w przestrzeń są niezaprzeczalnymi atutami izolacji nakrokwiowej. Jeśli dodamy do tego największy walor, jakim jest energooszczędność, wówczas nie powinniśmy mieć już wątpliwości, jaka metoda ocieplania dachu skośnego sprawdzi się u nas najlepiej.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.