Światło słoneczne wpadające do pomieszczeń jest często naszym sprzymierzeńcem – zapewnia komfortowe warunki pracy i ogranicza konieczność używania sztucznego oświetlenia. Kiedy jednak przychodzą upały, promienie słoneczne przedostające się przez szyby powodują nadmierne nagrzewanie pomieszczeń. Jak i czym osłonić okna, by zachować przyjemną temperaturę we wnętrzach, mimo skwaru na dworze? Poznaj kilka naszych propozycji i znajdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!
Rolety dzień noc – jak działają i czy sprawdzą się w upalne dni?
Rolety dzień i noc, znane również jako żaluzje dzień noc, są bardzo funkcjonalnym, a zarazem estetycznym sposobem zasłonienia okien. Świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, w których chcemy ograniczyć ilość wpadającego słońca, jednak bez zupełnego odcinania dostępu do naturalnego światła, np. w biurze, salonie lub kuchni.
Żaluzje noc dzień wykonuje się z materiału tkanego naprzemiennie rzadkim i gęstym splotem, tworzącego poziome pasy: przejrzyste i nieprzejrzyste. Przesuwając je, możemy bardzo płynnie i precyzyjnie dopasować ilość światła wpadającego do pomieszczenia, a jeśli zajdzie taka potrzeba – zupełnie odsłonić okno, zwijając roletę do góry lub zaciemnić je, by zyskać trochę prywatności.
Rolety dzień i noc występują w różnych wymiarach i wariantach kolorystycznych, ułatwiając dobranie idealnego modelu do niemal każdego okna i wystroju wnętrza. W przypadku okna o nietypowym kształcie, warto rozważyć wykonanie rolety dzień noc na wymiar.
Najprostsze modele zbudowane są z wytrzymałej, poliestrowej tkaniny, górnego wałka, na który nawija się materiał, obciążnika oraz sznurka, służącego do regulacji dopływu światła. Niektóre z nich posiadają po bokach prowadnice wykonane z żyłki, dzięki którym żaluzje dzień i noc nie odstają od okna nawet wtedy, kiedy jest ono uchylone.
Bardziej zaawansowane rolety noc dzień mogą być zabudowane w kasecie bądź półkasecie z aluminium lub PCV, montowanej u góry okna. Zazwyczaj posiadają one też prowadnice boczne, wykonane z tego samego materiału, co kaseta. Takie prowadnice są trwalszym i bardziej estetycznym rozwiązaniem, niż znane nam już prowadnice żyłkowe; zapewniają także szczelne przywieranie tkaniny do okna.
Montaż żaluzji dzień noc w dużej mierze ochroni przed nagrzewaniem się pomieszczeń, jednak nie zniweluje zupełnie niechcianego wzrostu temperatury, zwłaszcza w budynkach o południowej lub południowo-zachodniej ekspozycji, w których słońce operuje przez większą część dnia. Roleta dzien noc pozwoli za to odczuć lekką ulgę w trakcie gorącego lata sprawiając, że przebywanie we wnętrzu stanie się bardziej komfortowe. Jej skuteczność jest za to nieporównywalnie większa niż w przypadku stosowania tradycyjnych zasłon – roleta odbija sporą część energii cieplnej tuż za szybą, nie pozwalając przeniknąć jej do pomieszczenia.
Montaż rolety dzień noc będzie świetnym kompromisem pomiędzy częściowym ograniczeniem nagrzewania się pomieszczenia a zapewnieniem odpowiedniej ilości światła dziennego w jego wnętrzu. Taki sposób osłonięcia okien możemy z powodzeniem zastosować nawet wtedy, kiedy dysponujemy niewielkim budżetem – w przypadku najprostszej rolety dzień noc, cena nie przekracza zazwyczaj kilkudziesięciu złotych. Znacznie droższa będzie za to roleta dzień noc w kasecie.
Plisa dzień noc – podwójna plisa okienna
Bardzo ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem, służącym osłonięciu okien przed słońcem, jest plisa dzień noc. Pozwala ona na precyzyjną i szybką regulację ilości światła wpadającego do pomieszczenia, a nawet umożliwia jego zupełne zaciemnienie.
Plisy są zbudowane z dwóch rodzajów tkanin ułożonych jedna na drugiej oraz 4 poziomych profili, służących do montażu i przesuwania warstw materiału. Do wyboru mamy plisy dzień noc z profilem górnym oraz dolnym montowanym na stałe i ruchomymi profilami środkowymi, takie, gdzie oba materiały połączone są jednym profilem oraz plisy o 4 ruchomych profilach. Te ostatnie umożliwiają dowolne i niezależne od siebie przesuwanie każdego rodzaju tkaniny, co przekłada się na możliwość zasłonięcia tylko wybranej części okna.
Plisę montuje się na prowadnicach zlokalizowanych tuż przy szybie, zapewniających dość szczelne przyleganie materiału do okna, a więc dużą skuteczność w zaciemnianiu pomieszczenia. Jej zwijanie, rozwijanie i przesuwanie umożliwia sznurek bądź uchwyty sterujące, zlokalizowane na ruchomych profilach.
Podnoszenie i opuszczanie plisy pozwala zdecydować, którą z dwóch tkanin i w jakich proporcjach zasłonimy szybę, by, w zależności od potrzeb, korzystać z funkcji zaciemniającej, odbijającej ciepło lub przepuszczającej światło. Możemy dowolnie zestawiać ze sobą różne rodzaje tkanin o odmiennych właściwościach, dopasowując funkcjonalność plis do swoich potrzeb. Do osłonięcia okien w trakcie upałów najlepiej nadaje się specjalna tkanina termoizolacyjna, np. pokryta od zewnętrznej strony warstwą aluminium. Pozwala ona odbić nawet do 80% energii słonecznej, skutecznie zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia. Warto zestawić ją z materiałem transparentnym lub półtransparentnym, by dodatkowo zapewnić dopływ światła dziennego. Połączenie materiału półprzezroczystego z zaciemniającym świetnie sprawdzi się np. w sypialni i pokoju dziecięcym.
Markizy – ochrona balkonu, tarasu i wnętrza
Markiza to nic innego jak dodatkowy, rozkładany daszek, wykonany z wytrzymałej tkaniny i rozpięty na aluminiowej konstrukcji. Zazwyczaj montuje się ją na balkonie lub tarasie, by osłonić je przed słońcem i deszczem. Dodatkową zaletą markizy jest także zacienianie znajdujących się pod nią okien, co ogranicza ilość promieni słonecznych wpadających do wnętrza salonu, sypialni czy kuchni.
Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje markiz:
• Markizy balkonowe, które nadają się do zasłaniania małych przestrzeni. Mogą być montowane zarówno na ścianie, nad drzwiami balkonowymi, jak i na suficie;
• Markizy tarasowe, przeznaczone do zacieniania większych powierzchni. Ich konstrukcja jest znacznie mocniejsza i musi znosić większe obciążenia, niż ma to miejsce w przypadku markiz balkonowych;
• Markizy koszowe, o charakterystycznym, półokrągłym kształcie i niewielkim rozmiarze. Montowane są często nad witrynami sklepowymi, ale z powodzeniem można użyć ich też do zacienienia okien.
Konstrukcja mniejszych markiz obejmuje zazwyczaj: składane ramiona boczne, rurę, na którą nawija się tkanina oraz korbę, służącą do rozwijania i zwijania falbany. Modele przeznaczone na duże balkony i tarasy najczęściej posiadają ramiona składane przegubowo, a sterowanie nimi odbywa się przy pomocy taśmy, ręcznej korby lub silniczka elektrycznego i pilota.
Markizy możemy podzielić również na te z kasetą, do której w całości mieści się złożone zadaszenie, z półkasetą, czyli małym, aluminiowym daszkiem, pod którym chowa się zwinięta tkanina lub bez kasety. Te ostatnie zazwyczaj pozostają rozłożone na stałe w trakcie sezonu, a na zimę są demontowane. W ostatnich latach na popularności zyskują także markizy w kształcie żagla, które mocuje się przy pomocy specjalnych lin.
Montaż markizy jest poniekąd rozwiązaniem 2w1 – umożliwia komfortowe przebywanie na tarasie lub balkonie nawet w trakcie upałów lub ulewy, a w dodatku częściowo ogranicza nagrzewanie się sąsiadujących z nią pomieszczeń. Podobnie, jak w przypadku rolet czy plis, markiza nie uchroni nas całkowicie przed wzrostem temperatury w pomieszczeniu – sprawi raczej, że we wnętrzu będzie nieco cieplej, lecz nadal dość komfortowo.
Żaluzje
Asortyment żaluzji dostępnych na rynku jest niezwykle szeroki. Niezależnie od rodzaju, składają się one z lameli o różnych przekrojach i regulowanym kącie nachylenia (zazwyczaj w zakresie 90o-180o), połączonych ze sobą sznurkiem. Płynne przesuwanie lameli umożliwia bardzo precyzyjne dopasowanie ilości wpadającego światła do naszych preferencji, a nawet zaciemnienie pomieszczenia, przy zupełnym zamknięciu żaluzji.
Ze względu na miejsce montażu, żaluzje możemy podzielić na:
• wewnętrzne, przeznaczone do pomieszczeń;
• zewnętrzne, tzw. fasadowe.
Lamele żaluzji zewnętrznych wykonane są zazwyczaj z aluminium, które odbija promienie słoneczne, jeszcze zanim przejdą przez szybę. Dzięki temu stanowią one najskuteczniejszą z opisanych w tym artykule metod ochrony przed nagrzewaniem pomieszczeń, a także wpływają na zmniejszenie natężenia hałasu w budynku. Takie żaluzje montuje się na 3 sposoby: na ramie okiennej, na elewacji lub pod nią. Świetnie sprawdzają się w budynkach z licznymi przeszkleniami i dużymi oknami, nadając fasadzie eleganckiego charakteru.
Żaluzje wewnętrzne dzielimy na:
• poziome, o takiej samej budowie, jak żaluzje fasadowe, lecz montowane do: ram okiennych, nadproży lub na powierzchni sufitów;
• pionowe, tzw. veritcale, w postaci szerszych, tkaninowych pasków, wiszących na prowadnicy umieszczonej na suficie. Znane są głównie z biur i budynków użyteczności publicznej.
Lamele żaluzji poziomych mogą być wykonane z bambusa, aluminium, z drewna nadającego wnętrzom wyjątkowego, przytulnego klimatu bądź z PCV, które niestety nie jest zbyt trwałe. Wadą modeli drewnianych jest za to większa waga, zazwyczaj wymuszająca montaż na suficie bądź w nadprożu.
Jakie żaluzje najlepiej sprawdzą się w trakcie upalnego lata? Zdecydowanie te wykonane z aluminium. Odbija ono sporą część promieniowania słonecznego, zapobiegając nagrzewaniu się powietrza w pomieszczeniu. Ustawienie lameli pod odpowiednim kątem zapewni dopływ światła dziennego, a jednocześnie zapobiegnie nadmiernemu wzrostowi temperatury we wnętrzu. Najskuteczniejsze w tej kwestii będą żaluzje zewnętrzne, lecz ich montaż wiąże się także z większym kosztem i może być niemożliwy np. w wynajmowanych lokalach.
Chłód bez rezygnacji ze światła dziennego – czy to możliwe?
Rynek obfituje w różne rozwiązania umożliwiające skuteczne osłonięcie okien przed słońcem i jednoczesne zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości światła dziennego. Przy wyborze najlepiej kierować się swoimi potrzebami, gustem oraz możliwościami technicznymi danego pomieszczenia.
Plisy oraz rolety dzień i noc są stosunkowo łatwym w montażu i efektywnym rozwiązaniem. Dodatkowo ich wygląd możemy dopasować do wystroju wnętrza, wybierając różne rodzaje tkanin. Do zacieniania wnętrz, z których mamy wyjście na balkon lub taras warto natomiast postawić na markizę.
Najskuteczniejszym sposobem na ograniczenie nagrzewania pomieszczeń będą aluminiowe żaluzje zewnętrzne. Jeśli jednak z jakichś względów nie będziemy w stanie ich zamontować, zawsze możemy sięgnąć po bardziej ekonomiczną wersję, czyli aluminiowe żaluzje wewnętrzne.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.