Drewno opałowe powinno być przechowywane we właściwy sposób, aby zapewnić mu odpowiednie parametry i zadbać o porządek w pobliżu paleniska. Wydaje się, że najlepszym miejscem na drewno jest drewutnia albo dachowy okap, ale istnieją również inne sposoby na składowanie opału przy domu czy w ogrodzie. Metalowe stojaki na drewno opałowe ze stali kortenowej to nie tylko praktyczne rozwiązanie. Tego rodzaju wiaty na drewno opałowe stanowią bowiem dodatkowo oryginalną dekorację ogrodu.
Drewno opałowe – ekologiczne i ekonomiczne źródło energii
W obliczu stale drożejących cen gazu czy prądu, drewno opałowe w wielu przypadkach okazuje się bardziej ekonomiczną, jeśli chodzi o ogrzewanie, szczególnie, kiedy w domu znajduje się kominek. Niezależnie od tego, drewno opałowe coraz częściej spotkać można w przestrzeni nowoczesnego ogrodu, w której pojawiają się stylowe paleniska, piece grillowe czy wędzarnie. Warto pamiętać, że drewno – jako odnawialny nośnik energii – należy do grupy najbardziej ekologicznych rozwiązań.
Estetycznie składowane drewno wpływa na wygląd ogrodu, tworząc klimatyczną przestrzeń i wyjątkowe aranżacje. Przemyślane rozwiązania w obrębie magazynowania drewna na opał w plenerze – pozwalają zadbać o porządek na terenie posesji oraz uzyskać pożądane parametry, które podnoszą efektywność procesu spalania.
Istnieją różne sposoby i warianty składowania drewna opałowego w przydomowej przestrzeni. Optymalny wybór rozwiązania zależy od kilku czynników, w tym m.in. wielkości zapotrzebowania na drewno, a nawet od jego gatunku. Jeżeli drewno jest podstawowym nośnikiem energii, czyli służy do ogrzewania całego domu oraz wody użytkowej, to należy zabezpieczyć znacznie więcej miejsca na jego składowanie, niż w sytuacji, kiedy okazjonalnie użytkowany jest jedynie kominek czy palenisko ogrodowe. Twardsze drewno o zwartej strukturze jest bardziej efektywne energetycznie (wartość opałowa), dlatego wybierając grab lub buk, potrzebna będzie mniejsza objętość, niż w przypadku sosny czy topola.
Drewno na opał w ogrodzie – co jeszcze jest ważne oraz różne warianty składowania
Na co zwrócić uwagę przy składowaniu drewna opałowego w plenerze? Podczas planowania rozwiązania dotyczącego przechowywania opału w ogrodzie, należy pamiętać, aby nie składować go bezpośrednio na gruncie, ponieważ kontakt z wilgotnym podłożem może zainicjować proces butwienia drewna. Sztaplowane drewno opałowe nie powinno również dotykać ściany budynku.
Dobrą opcją jest ruszt z desek, który zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza, która przełoży się na szybsze przesychanie drewna opałowego i ograniczenie ryzyka powstania pleśni na jego powierzchni. Drewniane klocki w formie walca najlepiej jest rozłupać na połówki lub ćwiartki, co przyspieszy przesychanie drewna. Warto ponadto pamiętać, aby drewno opałowe nie znajdowało się zbyt daleko od drzwi wejściowych do domu albo ogrodowego paleniska.
Wśród popularnych sposobów na składowanie drewna przy domu, należy wymienić wszelkiego typu wiaty i tym podobne konstrukcje, np. pergole. Przy większym zapotrzebowaniu na opał, ciekawym rozwiązaniem jest drewutnia, w której – oprócz składowania – można zorganizować miejsce do cięcia drewna. Częstym widokiem są szczapy zalegające pod okapem dachu domu lub budynku gospodarczego, natomiast najbardziej estetyczne i funkcjonalne są specjalne stojaki na drewno opałowe.
Metalowa wiata na drewno opałowe – stojak ze stali kortenowej
Niewielka, modułowa wiata na drewno opałowe w formie stojaka ze stali kortenowej – to nie tylko praktyczny, ale przede wszystkim efektowny element wyposażenia ogrodu. Stojaki na drewno ze stali kortenowskiej są estetyczne, wytrzymałe na mechaniczne uszkodzenia oraz odporne na działanie czynników atmosferycznych. Oryginalny design sprawia, że wiaty na drewno opałowe z cortenu to skuteczny sposób na stworzenie niezwykle atrakcyjnych aranżacji w przestrzeni nowoczesnego ogrodu.
Konstrukcja stojaków zapewnia łatwy dostęp do opału, a także odpowiednią cyrkulację powietrza, niezbędną w procesie suszenia drewna. Jednocześnie, wiaty na drewno chronią opał przed zamoknięciem, a ich budowa uniemożliwia rozsypywanie się kawałków drewna na boki. Metalowy składzik na drewno opałowe to konstrukcja wolnostojąca, którą można postawić w dowolnym miejscu ogrodu. Posiada też specjalne otwory do mocowania, dzięki czemu w prosty sposób można zwiększyć stabilność stojaka albo podwiesić go na ścianie.
Stylowe wiaty na drewno opałowe – zadbaj o funkcjonalność i design w ogrodzie!
Modułowe wiaty na drewno opałowe z kortenu można kupić w wielu różnych kształtach i rozmiarach. Dostępne są m.in. kwadratowe, prostokątne oraz okrągłe stojaki na drewno ze stali kortenowej, dzięki czemu z łatwością można dopasować składzik na opał do istniejącej stylizacji otoczenia i dominującej w architekturze ogrodu geometrii.
Skład na drewno ze stali kortenowskiej to dekoracyjny element ogrodu, który najlepiej umiejscowić w pobliżu paleniska, pieca czy wędzarni. Grubość stali kortenowej, z jakiej wykonane są wiaty na drewno, ma 3 mm – co zapewnia konstrukcji dużą stabilność, wysoką odporność na niekorzystne warunki zewnętrzne, zapobiega wypaczaniu i gwarantuje bezproblemowe użytkowanie przez długie lata. Stal z dodatkiem miedzi, fosforu, niklu, krzemu i chromu pokrywa się z czasem pomarańczowo-brązową patyną (po ok. 4-5 miesiącach), która świetnie komponuje się ze stylem rustykalnym i stanowi warstwę ochronną stojaka. Naturalny kolor kortenu dobrze współgra ponadto z barwą drewna.
Stojaki na drewno opałowe najlepiej jest posadowić na płaskim i utwardzonym podłożu, ale z powodzeniem można je też zamontować na ścianie budynku. Podwieszane składy na drewno bez problemu można łączyć ze sobą, tworząc efektowne – symetryczne bądź asymetryczne kombinacje, zwiększając jednocześnie potencjał do składowania dodatkowej ilości opału.
Znajdź nas: