Kawa cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Ogółem mieszkańcy planety wypijają około 400 miliardów filiżanek rocznie, a najchętniej piją ją Skandynawowie. Coraz więcej osób odchodzi też od tradycyjnego jej przyrządzania w postaci ręcznego zalewania wrzątkiem kawy nasypanej do kubka na rzecz funkcjonalnych ekspresów ciśnieniowych. Jak jednak wybrać taki, który zaspokoi nasze potrzeby, nawet te najbardziej zmienne? Przyjrzyjmy się kilku rozwiązaniom.
W wydanej ładnych już kilkanaście lat temu książce Nory Roberts, popularnej amerykańskiej pisarki, padają bardzo prawdziwe słowa na temat kawy: „Można podbić cały świat , przepłynąć wszystkie oceany, uwieść najpiękniejsze kobiety, ale dopiero po kawie. Życie ma urok i sens, ale tylko po kawie”. Chociaż autorka celowo, dla większego efektu artystycznego przerysowała całą sytuację, to w istocie zawarła w niej więcej prawdy, niż może jej samej się wydawało. Wielu z nas bowiem nie wyobraża sobie początku dnia bez filiżanki czarnej, mocnej, aromatycznej kawy, która daje przysłowiowego kopniaka naszej świadomości, budzi do życia zmysły i umożliwia funkcjonowanie przez cały dzień (a przynajmniej do następnej filiżanki kawy). W ciągu dnia z kolei często nachodzi nas ochota na coś łagodniejszego, z dodatkiem większej lub mniejszej ilości mleka, na przykład na latte albo cappuccino.
Jakby nie było, kawa stała się nieodłącznym elementem naszego codziennego funkcjonowania, niezależnie od tego, w jakiej postaci ją preferujemy. Skoro zaś jest to rzecz – można by powiedzieć – pierwszej potrzeby, rozsądnym wydaje się mieć wszystkie narzędzia do przyrządzenia różnych rodzajów kawy pod ręką. No, może niepotrzebnie użyliśmy tutaj liczby mnogiej – tak naprawdę potrzebny jest nam po prostu dobry ekspres do kawy.
Ekspresy ciśnieniowe: kolbowe i automatyczne
W dzisiejszych czasach coraz częściej ekspresy do kawy można spotkać nie tylko w biurze czy w ulubionej kawiarni, w której spotykamy się w czasie spotkań biznesowych czy po prostu na wypadach z przyjaciółmi. Ekspresy stają się podstawowym wyposażeniem wielu mieszkań i domów. Jaka jest tego główna przyczyna? Na stronie istotne.pl możemy przeczytać, że „kawiarnie w rankingach popularności wygrywają tylko ze sklepem spożywczym. Nawet w dużych miastach, gdzie na każdym rogu są kawiarnie i restauracje, Polacy wciąż wybierają picie kawy we własnym domu. Trend ten wynika z dość wysokich cen za filiżankę parującego napoju: w kawiarni za espresso płaci się średnio 6 złotych, gdy w zaciszu domowym można taką kawę przygotować nawet za 2 zł przy pomocy ekspresu”.
Własny ekspres do kawy to nie tylko kwestia oszczędności, ale również wygody. Posiadanie pod ręką profesjonalnego urządzenia do parzenia kawy, w dodatku łatwego w obsłudze, to komfort, który docenia się w momencie, kiedy ma się ochotę na dany rodzaj kawy, a nie ma się czasu czy chęci wyskoczyć do kawiarni. W takich wypadkach dobry ekspres ciśnieniowy jest niezastąpiony.
Co to znaczy jednak: dobry ekspres do kawy? To przede wszystkim taki sprzęt, który będzie w stanie bez problemu przygotować różne rodzaje kawy: od espresso przez latte do cappuccino. Przy tym należy zdawać sobie sprawę czego tak naprawdę potrzebujemy. Na rynku ekspresów ciśnieniowych mamy do wyboru automatyczne i kolbowe. Portal komputronik.pl opublikował tak podsumował działanie ekspresu automatycznego: „Proces przygotowania kawy w ekspresie automatycznym przebiega szybko i sprawnie, a cała praca przy przyrządzaniu kawowych specjałów ogranicza się do włączenia sprzętu. Wyposażone mogą być w młynki i szczelne pojemniki na kawę. Dodatkowo gwarantują możliwość przyrządzenia ogromnej ilości rodzajów kawowych napojów”. Problemem może być za to konieczność regularnego czyszczenia takiego ekspresu czy zmiana w nim gatunku parzonej kawy.
Więcej nakładu pracy (za to mniej wkładu finansowego) wymagają ekspresy kolbowe, dlatego dla kogoś, kto nie jest profesjonalnym baristą, a przynajmniej nie jest zaznajomiony z grubsza z procesem parzenia kawy, sama czynność przygotowania napoju może okazać się zbyt skomplikowana, a efekty – niesatysfakcjonujące. W tym wypadku z pewnością zainwestować w ekspres automatyczny.
Kawa w kapsułkach coraz popularniejsza
W połowie lat osiemdziesiątych zeszłego stulecia firma Nestle wyszła z pomysłem produkcji kawy w kapsułkach, który po latach okazał się strzałem w dziesiątkę. Rzut oka na statystki przekonuje, że kawa w kapsułkach cieszy się niesłabnącą popularnością. Jak wynika z badań przeprowadzony przez brytyjski ośrodek analityczny TechNavio, w następnym latach globalny rynek kawy w kapsułkach będzie rósł w bardzo szybkim tempie: o ile jeszcze w 2016 roku był on wart niecałe 30 miliardów dolarów, to już w 2021 roku będzie wart powyżej 40 miliardów dolarów.
Kawa w takiej formie cieszy się popularnością przede wszystkim w rozwiniętych regionach Ameryki i Europy, w tym również w Polsce. Już w na początku tej dekady „Rzeczpospolita” informowała: „Udział kaw w kapsułkach w całym rynku kawy w Polsce jest wciąż niszowy, ale ich sprzedaż idzie jak burza. Jak podaje firma Nielsen, od listopada 2009 roku do grudnia 2010 roku sprzedaż kaw porcjowanych urosła w Polce o 48 procent”. W kolejnych latach ten rosnący trend utrzymał się, a rynek kawy porcjowanej poszerzał się o nowych konsumentów. Akurat w Polsce było to względnie proste, ponieważ kawę upodobał sobie bardzo duży procent naszych rodaków – szacuje się, że rocznie wypijamy ponad 24 miliardy filiżanek kawy. Biorąc pod uwagę zalety przyrządzania kawy z kapsułek, w tym przede wszystkim łatwość i szybkość, ale także szeroki wybór wysokiej jakości kawy zamkniętych w kapsułkach, nietrudno było przewidzieć, że pomysł znajdzie oddźwięk również nad Wisłą.
Jeśli więc – wracając do tytułowego pytania – szukamy ekspresu do wielu rodzaju kaw, nie można nie brać pod uwagę ekspresów kapsułkowych. Jedyne co trzeba zrobić, to zaaplikować kapsułkę z wybranym rodzajem kawy.
Kawa na gorąco, kawa na zimno
Jak wiadomo, kawa wcale nie musi być gorąca jak piekło. Coraz bardziej popularna staje się kawa mrożona, zwłaszcza kiedy temperatura za oknem nie pozostawia wielkiego wyboru. Niektórzy próbowali nawet przygotować mrożoną kawę w nieco inny sposób. A raczej nie tyle kawę mrożoną, co z mrożonych ziaren. Można o tym przeczytać na znanym blogu „Kawowy Guru”: „Sprawą zajmowali się badacze z wielce szacownego uniwersytetu w brytyjskim mieście Bath. Ich zdaniem, im chłodniejsze są ziarna kawy, tym równiejsze są ich drobiny po zmieleniu, a to z kolei skutkuje równomiernym zaparzaniem. Chodzi o to, że z grubszych drobin woda wolniej «wypłukuje» smak i aromat, niż z drobnych. Jeżeli ich rozmiar będzie identyczny (lub bardzo, bardzo zbliżony), wówczas proces zaparzania będzie zachodził równomiernie, co będzie skutkowało bardziej aromatyczną kawą zaparzoną z mniejszej ilości ziaren”. Jednak po przeprowadzeniu eksperymentu przez autora z mrożeniem ziaren w zamrażarce stwierdził on, że nie ma zauważalnej różnicy w smaku – zostańmy więc przy takiej kawie mrożonej, jaką większą z nas zapewne zna.
Kawę mrożoną – dajmy na to waniliową – można przygotować za pomocą ekspresu do kawy z dyszą spieniającą ekspresu Nespresso lub spieniacza Aeroccino. Będziemy do tego potrzebować jednej ze wspomnianych już w tym miejscu kapsułek – dajmy na to Fortissio Lungo. Do tego bierzemy 50 ml zimnego mleka, gałkę lodów waniliowych i kostki lodu. Przepisów możemy szukać na stronie Nespresso, które jako wiodący producent kapsułek do kawy podrzuca ich użytkownikom różne pomysły szerokiego ich zastosowania. I tak wystarczy wymieszać wszystkie składniki w zimnym szklanym dzbanku, przelać zawartość do szklanki i nałożyć zimną pianę.
Jak to mówią Włosi, którzy są mistrzami kawy pod każdym względem: buon appetito!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.