Jak zadbać o trawnik na wiosnę?
Wypielęgnowana posesja jest wizytówką domu. Marzy Ci się gęsta murawa w soczyście zielonym odcieniu? Regularne koszenie może nie wystarczyć. Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, w jaki sposób zadbać o trawnik na wiosnę. Wiemy, jak sprawić, żeby trawa była bardziej zielona po Twojej stronie płotu!
Pierwsze koszenie trawnika na wiosnę
Trawnik to nieodłączny element każdej posesji, jednak to od Ciebie zależy, w jaki sposób o niego zadbasz. Możesz pozostawić go w formie zbliżonej do naturalnej, regulując tylko jego wysokość i usuwając niesforne źdźbła, które zarastają ścieżki i chodniki. Wystarczy jednak włożyć w pielęgnację nieco więcej wysiłku, aby uzyskać zachwycający zielony dywan.
Zima to okres trudny do przetrwania nawet dla zadbanej i zdrowej murawy. Przed nadejściem mrozów warto skrócić trawnik do najniższej możliwej wysokości – w innym wypadku zbyt wysokie źdźbła nie przetrwają, lecz pożółkną i zwiędną. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu ten etap przygotowań do zimy został pominięty, wiosną jak najprędzej usuń obumarłe fragmenty rośliny.
W marcu trawa budzi się do życia i powoli zaczyna rosnąć. Jeżeli źdźbła zostały skrócone przed zimą lub tuż po niej, pozostaje Ci czekać na czas pierwszego koszenia. Aby murawa rosła zdrowo, pozwól jej osiągnąć 6 cm, a następnie przytnij o około 2 cm. Zanim jednak trawa urośnie do tej wysokości, stwórz jej jak najlepsze warunki do wzrostu.
Wiosenna pielęgnacja trawnika: wertykulacja
Pierwszą pracą wykonywaną przy trawniku na wiosnę jest wertykulacja. Ma ogromne znaczenie ze względu na to, że po zimie na glebie pozostaje filc – czyli struktura przypominająca runo z resztek roślinnych. Ze względu na chłód i wilgoć filc jest zazwyczaj dość zbity, co wpływa na zredukowanie dostępu tlenu do gleby. Co więcej, po zimie ziemia sama w sobie wymaga spulchnienia. Właśnie dlatego trzeba naruszyć jej strukturę. W ten prosty sposób zapewnisz wzrastającej murawie odpowiednią przewiewność podłoża.
Do wykonania tego zadania na niewielkiej przestrzeni wystarczą Ci zwykłe grabie ogrodowe. Podczas zgarniania filcu zanurzaj ząbki głębiej, aby również spulchniać glebę. Jeżeli zaś pracujesz na dużej posesji, z pewnością docenisz możliwość zakupu wertykulatora spalinowego bądź elektrycznego, dzięki któremu zaoszczędzisz czas i energię.
Dosiewanie trawy na wiosnę
Z różnych względów wiosną może okazać się, że mimo pierwszych zabiegów trawa jest jednak w nie najlepszej kondycji. Również podczas wertykulacji może dojść do uszkodzenia osłabionych fragmentów darni. W takich sytuacjach warto szybko zareagować, aby już kilka tygodni później cieszyć się nieskazitelną murawą. W jaki sposób możesz poprawić stan swojego trawnika? Dosiewanie trawy to metoda, która nie przysporzy Ci zbyt wiele wysiłku ani nie obciąży zanadto Twojego budżetu.
Sprawdź dostępne na rynku mieszanki traw. Wybierając produkt dla siebie, pamiętaj o różnych preferencjach gatunkowych poszczególnych roślin. Aby Twoja murawa prezentowała się nienagannie, dobierz odpowiedni rodzaj traw – weź pod uwagę przede wszystkim stopień naświetlenia i aspekty użytkowe. W ofercie bez trudu odnajdziesz mieszanki przeznaczone do utworzenia trawników wyeksponowanych na słońce, zacienionych i przeznaczonych do aktywnej rekreacji ze względu na sprężyste, trwałe źdźbła. Nasiona wysiej nie tylko w ogołoconych miejscach, ale też w niewielkiej ilości, równomiernie na całym trawniku. W ten sposób uzyskasz jednolity efekt, a młode źdźbła nie będą się odróżniały od starszej części murawy.
Wiosenna pielęgnacja trawnika: nawożenie
Twój trawnik jest już gotowy do wiosennego wzrostu? Zadbaj również o to, aby źdźbłom nie zabrakło cennych składników mineralnych. Mimo że trawa nie należy do wymagających roślin, wyjałowiona po zimie gleba może nie zawierać wystarczającej ilości mikroelementów do szybkiego i efektownego wzrostu. Jeżeli chcesz, aby Twój zadbany trawnik stanowił wizytówkę domu już w pierwszych tygodniach wiosny, zainwestuj w odpowiedni nawóz.
Mieszanki do nawożenia roślin wiechlinowatych zwykle obfitują w azot – pierwiastek, który sprzyja zdrowemu i szybkiemu wzrostowi różnych gatunków traw. Kiedy nawozić trawę wiosną? Zastosuj mieszankę substancji odżywczych na przełomie marca i kwietnia, niedługo po przeprowadzeniu wertykulacji i wysiewu. Pamiętaj, żeby przed rozprowadzeniem nawozu spulchnić glebę, np. przy pomocy grabi. W ten sposób pomożesz substancjom odżywczym skutecznie przeniknąć w głębszej warstwy podłoża i dotrzeć do korzeni.
Zazwyczaj nawożenie trawnika stosuje się trzy lub cztery razy w ciągu sezonu wiosenno-letniego. Aplikuj mieszankę systematycznie, w odstępie około 6 tygodni. Ostatnią dawkę preparatu zastosuj nie później niż w sierpniu. W ten sposób trawa zachowa zdrowy wygląd, a jednocześnie podczas jesiennej niepogody nie będzie Ci sprawiała problemu nadmiernym przerastaniem. Korzystając ze spowolnionego wzrostu murawy podczas późniejszej jesieni, przytnij ją przed nadejściem zimy, aby na wiosnę nie borykać się z usuwaniem obumarłych źdźbeł.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.