Dywan to ten element stylizacji, który nie tylko ociepla i wycisza pomieszczenie, ale także dodaje mu charakteru. Nie ulega wątpliwości, że inaczej prezentuje się w zestawieniu z jasną, a inaczej z ciemną podłogą. Ten drugi wariant może nieco utrudnić wybór. Co zrobić, by uniknąć efektu zbyt ciemnego i optycznie pomniejszonego wnętrza? Jak łączyć barwy? Jaki dywan do ciemnej podłogi wybrać? Poniżej prezentujemy garść porad i inspiracji, jak przy użyciu dywanu rozjaśnić pomieszczenie, nadać wnętrzu wyrazisty wygląd oraz uwydatnić jego kolorystykę.
proj. Nasciturus Design, przejdź do projektu
proj. KOLENIK Eco Chic Design, przejdź do projektu
proj. EXITDESIGN, przejdź do projektu
proj. Xicorra, przejdź do projektu
Jaki dywan do ciemnej podłogi, kiedy chcemy rozjaśnić wnętrze?
Ciemna podłoga nadaje pomieszczeniu reprezentacyjny charakter i szlachetny wygląd – czyni przestrzeń przytulną, ale i optycznie mniejszą. Jeśli decydujemy się na posadzkę z drewna wenge lub orzech, powinniśmy wziąć pod uwagę, że efekt końcowy może nieco przytłoczyć wnętrze i ograniczyć światło słoneczne. Doskonałym sposobem na zminimalizowanie efektu przytłumienia jest zastosowanie w pokoju jasnego dywanu. W salonach sprawdzą się doskonale modele o barwach oscylujących między ciepłymi beżami, a écru. Stworzony w ten sposób kontrast wpłynie pozytywnie na estetykę pomieszczenia. Ciemna paleta nada wnętrzu wytworną oprawę, a jasna, rozjaśni przestrzeń. Dywan warto dopasować kolorystycznie także do mebli tapicerowanych – zestawione razem i utrzymane w subtelnej, stonowanej kolorystyce, zharmonizują całość. W szykownie urządzonych sypialniach sprawdzą się modele zdobione kwiatowymi kompozycjami w jasnej, beżowej tonacji. Te w odcieniach inspirowanych barwami ziemi, estetycznie wkomponują się w klasyczne aranżacje. Jaki dywan do ciemnej podłogi wykorzystać w nowoczesnym wnętrzu? W przestrzeniach wykończonych w śnieżnych odcieniach, warto postawić na puchate i ciepłe w dotyku, modele. Białe dywany przywodzące na myśl zwierzęcą sierść, będą świetnym dopełnieniem kontrastowej stylizacji, bazującej na wyrazistym łączeniu ciemnej podłogi ze ścianami i wyposażeniem w śnieżnym kolorze.
proj. Dominika Rostocka, przejdź do projektu
proj. A8 Architektura, przejdź do projektu
proj. EXITDESIGN, przejdź do projektu
proj. Goszczdesign, przejdź do projektu
proj. Dominika Rostocka, przejdź do projektu
Jaki dywan do ciemnej podłogi, kiedy pragniemy ożywić stylizację?
Jeśli zależy nam na ożywieniu salonu przy jednoczesnym nie zaburzaniu stonowanej kolorystyki, wybierzmy jasny model wzbogacony o delikatny, geometryczny deseń w odcieniu czerni lub brązu. Doskonałym rozwiązaniem będzie tutaj zastosowanie dywanów z różnorodnymi wzorami – począwszy od tych inspirowanych światem natury i geometrii, po fantazyjne, nieco awangardowe kompozycje z wyrazistymi elementami dekoracyjnymi. We wnętrzach urządzonych nowocześnie i elegancko, dobrze będą się prezentować dywany z grafitowymi i szarymi akcentami. Miłośnicy monochromatycznych pomieszczeń o wyjątkowo dużym metrażu, mogą postawić na modele eksponujące ciemną podłogę. Dywan w odcieniu czekolady, burgundu lub wiśni, będzie pięknym dopełnieniem posadzki i uwydatni jej koloryt. Przygaszone odcienie nadają pomieszczeniu wykwintny wydźwięk. Należy jednak pamiętać o wprowadzeniu tutaj kilku istotnych jasnych detali.
proj. Smania, przejdź do projektu
proj. Dominika Rostocka, przejdź do projektu
proj. Smania, przejdź do projektu
proj. Dominika Rostocka, przejdź do projektu
Czarny dywan w eklektycznej aranżacji
Jeśli konsekwentnie decydujemy się nadać bazie wnętrza ciemny koloryt, możemy zaakcentować paletę przy pomocy czarnego dywanu. Takie rozwiązanie sprawdzi się idealnie w pomieszczeniach inspirowanych różnymi trendami i stylistykami. Model Apollo z kolekcji marki Eichholtz, będzie efektownym uzupełnieniem eklektycznej aranżacji łączącej w sobie mocne, soczyste barwy z czernią i bielą. Dywan podkreśli geometryczne akcenty w stylizacji oraz wyeksponuje jej odważny i nieszablonowy charakter.
Pamiętajmy, żeby trzymać się konkretnej zasady i ciemne odcienie zawsze łączyć z jasnymi. Jedne wnętrza będą wykończone w dużej części w jasnej palecie, inne w przygaszonej, oscylującej między barwami ziemi – brązami, beżami, zielenią, czernią. Dzięki właściwie dobranym elementom wyposażenia i wprowadzonym dodatkom, ciemna podłoga może prezentować się wykwintnie, a przy tym nie zaburzać harmonii pomieszczenia. Zastosowanie odpowiedniego dywanu stanowi doskonałe rozwiązanie, by nie wybierać między kontrastowymi kolorami, ale łączyć je w estetyczną całość.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.