Poszukiwanie drzwi zewnętrznych do mieszkania nie jest łatwym zadaniem. Powinny one zapewniać poczucie bezpieczeństwa, a przy tym być trwałe i solidne. Dobrze też, gdyby ich wygląd był dopasowany do wnętrza. Aby pogodzić funkcjonalność z designem, warto wiedzieć, jakie kwestie podczas wyboru idealnego skrzydła zewnętrznego są najistotniejsze.
Czym kierować się kupując drzwi zewnętrzne?
Drzwi zewnętrzne powinny być zakupem na lata, dlatego podczas przeglądania dostępnych propozycji, należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych czynników, takich jak:
● materiał, z którego zostały wykonane;
● klasa mechaniczna;
● izolacja akustyczna;
● klasa antywłamaniowa;
● izolacja termiczna;
● sposób montażu (lewo- lub prawostronne).
Warto zacząć od podjęcia decyzji, z jakiego materiału mają być wykonane drzwi. Do wyboru są wersje drewniane, drewnopodobne, stalowe oraz drzwi z tworzyw sztucznych. Najmniejszą popularnością cieszą się te ostatnie. Nie są wystarczająco wytrzymałe i solidne, co przekłada się na poczucie bezpieczeństwa, a raczej jego brak. Mogłoby się wydawać, że drzwi stalowe częściej są montowane na klatkach schodowych w bloku niż w samych mieszkaniach, jednak jest wręcz przeciwnie. Dzięki temu, że można je oklejać dekoracyjną folią PVC, która imituje m.in. drewno, są coraz chętniej wybierane przez prywatnych użytkowników. Łączą design z wysoką funkcjonalnością i bezpieczeństwem.
Najczęściej można spotkać się z drzwiami drewnianymi oraz z materiałów drewnopodobnych. Zewnętrzne drzwi drewniane są trwałe oraz solidne, a dzięki dużej różnorodności oferty, można dopasować je do każdego wnętrza. Ich minusem jest wysoka cena, która sprawia, że materiał drewnopodobny staje się ciekawą alternatywą. Jest lżejszy, a – co za tym idzie – także mniej wytrzymały, ale nadal cechuje się dobrymi parametrami.
Klasa mechaniczna
Drzwi mieszkaniowe są jednym z najbardziej eksploatowanych elementów lokalu. Mogą być zamykane i otwierane nawet do kilkudziesięciu razy dziennie, w zależności od ilości lokatorów i ich trybu życia. Ta częstotliwość nie pozostaje bez wpływu na trwałość, dlatego bardzo ważnym parametrem jest klasa mechaniczna. Mówi ona o tym, jaka jest odporność na uszkodzenia i intensywną eksploatację.
Skrzydła drzwiowe mogą posiadać klasę mechaniczną od 1 do 4 – im jest ona niższa, tym mniejsza trwałość konstrukcji. Zdecydowanie poleca się zakup drzwi co najmniej o klasie 3. Mimo wyższej ceny są dobrą inwestycją. Zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę, że skrzydła drzwiowe wymieniane są nie częściej niż raz na kilkanaście lat.
Klasa antywłamaniowa
Trwałość mechaniczna to jedno, a bezpieczeństwo to odmienna kwestia. Dlatego dla drzwi zewnętrznych ustalono klasę antywłamaniową, którą można rozpoznać dzięki symbolom od RC1 do RC6. Poszczególne modele różnią się m.in.:
● dodatkowymi wzmocnieniami, znajdującymi się w ramie drzwi;
● obecnością rygli i bolców, których zadaniem jest ochrona przed wyważeniem;
● sposobem montażu ościeżnicy.
Im niższy symbol, tym szybciej potencjalny włamywacz może sforsować drzwi i to bez generowania dużego hałasu. Skrzydła o najniższej klasie posiadają wyłącznie podstawowe zabezpieczenia, które nie będą wystarczająco chronić, m.in. w przypadku użycia prostych narzędzi czy łomów. Drzwi antywłamaniowe, oznaczone klasą RC6, będą natomiast stawiać opór nawet elektronarzędziom o wysokiej mocy. Rzadko jednak takie drzwi są wykorzystywane w prywatnych mieszkaniach, częściej spotkamy je w budynkach użyteczności publicznej. Wybierając drzwi, warto wypośrodkować oczekiwania i zdecydować się nad produkt o wysokiej klasie antywłamaniowej, którego jakość będzie adekwatna do ceny i współmierna do faktycznych potrzeb w tym zakresie.
Izolacja akustyczna
Istnieje wiele zalet mieszkania w bloku, niestety dużą wadą tego rozwiązania jest brak pełnej prywatności i przenikanie hałasu. Można częściowo temu zapobiec, montując m.in. drzwi o wysokiej izolacji akustycznej, które tłumią dźwięki docierające do wnętrza oraz wydostające się z niego.
Za parametr izolacji akustycznej odpowiada symbol Rw – im wyższa jego wartość, tym lepsza dźwiękoszczelność. Przyjmuje się, że dobrym wyborem są drzwi posiadające ten współczynnik na poziomie przynajmniej 30 dB. Można mieć pewność, że będą wygłuszać dźwięki dochodzące z klatki schodowej.
Izolacja termiczna
Mieszkając na parterze, dobrze jest zadbać o to, aby skrzydło zewnętrzne cechowało się dobrą izolacją termiczną i zmniejszało ryzyko wychłodzenia. Dobrze wybrane drzwi zmniejszą straty energii, co korzystnie odbije się na comiesięcznych rachunkach. Współczynnik przenikania ciepła określa się symbolem U, który w przypadku drzwi zewnętrznych nie powinien wynosić więcej niż 1,3 W/m2K.
Estetyka i design
Warto wiedzieć, że wszystkie powyższe parametry mają wpływ nie tylko na funkcjonalność, ale również na estetykę drzwi zewnętrznych. Skrzydła o prostej formie, bez dodatkowych elementów dekoracyjnych, zwykle charakteryzują się lepszymi parametrami mechanicznymi oraz izolacyjnymi. Są jednocześnie klasyczne, pasują do większości wnętrz. Dzięki okleinom mogą mieć różną strukturę (np. imitować drewno) oraz kolorystykę. W ofercie są również dostępne drzwi zewnętrzne z elementami imitującymi przeszklenia, które są bardziej eleganckie oraz nowoczesne. W tym wypadku warto zdecydować się na stalowe modele, aby – kierując się designem – nie rezygnować także z funkcjonalności.
O czym warto pamiętać, wybierając drzwi wejściowe?
W przypadku drzwi wejściowych, zewnętrznych, najważniejsza jest ich konstrukcja, współczynnik izolacji akustycznej, a także klasa antywłamaniowa. Porównując te parametry, można wybrać najlepsze skrzydło w wybranym przedziale cenowym, a – dzięki różnorodnej ofercie – nie trzeba jednocześnie rezygnować z designu.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.