Płytki w łazienkach wydają się być rozwiązaniem wręcz oczywistym w trakcie realizacji nowych lub metamorfozy starych łazienek. Są idealnym rozwiązaniem ze względów praktycznych. Nic tak nie chroni jak ceramiczna bariera pomiędzy wodą a ścianą. Co jednak, gdy obawiamy się o względy estetyczne? Zapraszamy do przejrzenia porad i inspiracji.
Be my design – przejdź do projektu
Co wpływa na odbiór przestrzeni?
Mało kto zdaje sobie sprawę, jak ogromną rolę w percepcji przestrzeni odgrywają wybrane płytki w łazienkach – małe i ciemne płytki bez wykorzystania stosownego oświetlenia pomniejszą i przytłoczą przestrzeń, soczyste kolory mogą ją zdominować, a źle dobrane ciepłe barwy zrujnować cały efekt. Podobnie zadziała niekorzystna wysokość okładziny czy zły kształt w stylowym wnętrzu. Na kwestię przestronności tego pomieszczenia i jego wystroju zwracają również uwagę osoby kupujące mieszkania na rynku wtórnym. Przed ostateczną decyzją przejrzyjmy inspiracje oraz przypomnijmy sobie gabinety spa, w których najlepiej się czuliśmy. Poobserwujmy połączenia barw.
Płytki w łazienkach – wysokość
Płytki w łazienkach nie muszą być wszechobecne zajmując całą powierzchnię ścian. W nowoczesnych przestrzeniach łazienkowych korzystamy ze zmiennej wysokości okładziny, dzięki czemu chronimy miejsca narażone na wilgoć oraz uzyskujemy element dekoracyjny. Szczególnie jeśli chcemy uzyskać efekt nowoczesnej klasyki, płytki warto układać na ścianach do wysokości umywalki lub niewiele ponad jej górną krawędź. Płytki w łazienkach warto stosować także wewnątrz pryszniców oraz nad wannami. Przy doborze wysokości, do której mają sięgać płytki warto znaleźć punkt odniesienia – idealnym będzie, np. wysokość tafli szkła kabiny prysznicowej. Takie zabiegi wprowadzą uporządkowanie kompozycji, składającej się w końcu z wielu małych elementów. Pozostałą powierzchnię można pomalować odpowiednią farbą do łazienek o właściwościach bakteriostatycznych i grzybobójczych.
Płytki w łazienkach – kolor
Płytki w łazienkach można zaprojektować jako element tła lub główny motyw nadający odpowiedni charakter całej aranżacji. Jeśli płytki w łazience stanowią bazę wybieramy jasne i stonowane barwy, takie jak biel, paleta szarości, delikatnych beży i mokki. Pamiętajmy jednak, że chłodne barwy optycznie powiększają przestrzeń, warto więc z tego skorzystać, jeśli chcielibyśmy mieć choćby wizualnie więcej przestrzeni. Jeżeli płytki w łazienkach stanowią o jej aranżacji, warto zastanowić się nad bardziej stylowymi wykończeniami, takimi jak płytki fazowane, mozaika czy połączenia dużych płyt gresowych z mozaiką. W dużych łazienkach nie musimy martwić się o kolor, zarówno paleta barw chłodnych, jak i ciepłych jest do nich odpowiednia. Pamiętajmy jednak, mniej znaczy więcej, jeżeli lubimy połączenia kilku barw, zamknijmy się w tonacji jednego koloru z akcentem, np. grafitowym, czarnym lub złotym, co nada wnętrzu charakteru.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.