Kominek w domu zawsze zwraca na siebie uwagę. Teatr płomieni, przyjemne ciepło paleniska i zapach drewna nie pozwalają przejść obok niego bez emocji. Żywy ogień to najpiękniejsza dekoracja – ma niesamowitą zdolność transformacji, nawet okiełznany, zawsze będzie dziki i tajemniczy.
Jesień zbliża się nieubłaganie, już niedługo zimno zapuka do drzwi, ale kominek w domu nie pozwoli na to, aby chłód przestąpił próg.




Cytat przeszłości
Najbardziej okazałe kamienne kominki powstawały w XV wieku (oczywiście ogień w domu pojawił się dużo wcześniej) i można było je spotkać jedynie w pałacach oraz zamożniejszych domach. Misję miały nielichą- aby ogrzać i jednocześnie uświetnić obszerne komnaty, rozmiar musiały mieć znaczny. Solidne, masywne kominki były swojego czasu przykładem prawdziwych dzieł sztuki kamieniarskiej.
W miarę upływu czasu zaczęto kłaść większy nacisk na estetykę. Razem z rewolucją przemysłową przyszedł bum na budowanie osiedli mieszkaniowych. Dotrzymując kroku zachodzącej modernizacji, kominek w domu obowiązywał w każdym lokum. W tym czasie na architektonicznej arenie pojawili się trzej bracia Adam, którzy zajmowali się projektowaniem budynków i aranżacją wnętrz. To właśnie oni wprowadzili gruntowne zmiany obejmujące wygląd mebli, kominków, żyrandoli i innych elementów wyposażenia. Anglicy nawiązywali do sztuki antycznej, malarstwa pompejańskiego, ich styl był lekki i elegancki, mimo stosowania bogatej ornamentyki. Współcześnie kominki projektowane w tej estetyce bardzo często są ozdobą klasycznych wnętrz. Mimo wielu modernistycznych propozycji, nadal największy sentyment czujemy do tradycji.




„Pal mi się, ogieńku! Pal mi się wesoło!”
Kominek w domu już nie tylko grzeje… Najnowocześniejsze modele mają wodospad, funkcję grilla i możliwość sterowania telefonem komórkowym. Nie muszą stać na podłodze, można je powiesić lub wmontować w piec kaflowy czy zdobiony portal.
Dokonując wyboru kominka na starcie zadajmy sobie pytanie: czy ma być to typ tradycyjnie zabudowany z „otwartą czeluścią” czy jednak wolimy stalowo-szamotowe bądź żeliwne palenisko, które będzie sercem zamkniętego kominka?
Kominek otwarty – prezentuje się wyjątkowo pięknie i tworzy we wnętrzu specyficzny nastrój. O ile jest on atrakcją wizualną, o tyle nie spisuje się już jako atrakcyjne źródło ciepła. Jego efektywność grzewcza to zaledwie 10-20%, ale jeśli nie interesują nas procenty, jesteśmy tradycjonalistami i doceniamy fakt, że zmarznięte ręce możemy ogrzać bezpośrednio nad płomieniem- to doskonała propozycja. Decydując się na otwarty kominek w domu, warto wyposażyć go w przestawny ekran, który zapobiegać będzie przed wydostaniem się iskier i wypadaniem drewna.
Kominek zamknięty – jest znacznie wydajniejszy niż kominek otwarty. Do wnętrza przekazuje 70 % energii, więc jest w stanie z sukcesem ogrzać całe pomieszczenie, a nawet dom. Zaopatrzony we wkład z płaszczem wodnym, podgrzeje również wodę w instalacji centralnego ogrzewania. Kominek zamknięty posiada drzwi wykonane ze szkła żaroodpornego. Jednak najmodniejsze egzemplarze to te, których ściany są całkowicie przeszklone.
„Ciepło domowego ogniska” należy nieustannie podsycać. Do tego potrzebne są niezbędne akcesoria kominkowe. W wyposażeniu powinny znaleźć się: pogrzebacze, szufelki, szczypce, miotełki – najlepiej w jednym zestawie, zgromadzone na przeznaczonym do tego celu stojaku. W czasie zimowych wieczorów warto mieć do dyspozycji zapas drewna na opał. Specjalny kosz umożliwi przechowanie nawet kilkunastu sztapli, a dodatkowo będzie nieprzeciętną dekoracją salonu.





spartherm.pl

spartherm.pl
Kominek w domu – poezja płomienia
Kominek to piękna ozdoba wnętrza. Płomienna choreografia potrafi diametralnie odmienić jego wygląd i stworzyć wyjątkową, ciepłą aurę. Adam Bronikowski ze studia projektowego HOLA DESIGN podpowiada na co zwrócić uwagę, aby dobry design i funkcjonalność szły ze sobą w parze.
Czy na etapie wyboru projektu domu trzeba już wiedzieć, gdzie i jakiego typu kominek powstanie? Czy bywają rzeczy, na które po postawieniu ścian jest za późno? Na co zwrócić uwagę?
Adam Bronikowski: Etap wyboru projektu domu powinien być poprzedzony dokładnymi przemyśleniami inwestora dotyczącymi wielu aspektów zarówno funkcjonalnych jak i estetycznych, które wielu osobom wydają się drugoplanowe przed rozpoczęciem budowy. Najlepiej gdy projekt domu jest projektem indywidualnie przygotowywanym dla inwestora po dokładnej analizie potrzeb i oczekiwań przyszłych użytkowników – wyższy wydatek poniesiony na projekt jest na pewno dobrą inwestycją. Dlaczego ma to znaczenie w odniesieniu do kominka? Niewielu inwestorów zdaje sobie sprawę z tego jak znaczącą bryłą kominek będzie finalnie we wnętrzu, jak dużo miejsca potrzebuje, jakie są techniczne wymogi co do wielkości samej zabudowy jak i przekrojów kratek pozwalających zapewnić właściwy obieg powietrza wokół wkładu. Schematyczne zaznaczenie na planie lokalizacji kominka w późniejszym etapie projektu wnętrza często skutkuje zaskoczeniem inwestora co do finalnego kształtu powstającej bryły i jej gabarytów. Na zmiany może być już za późno nie tylko po postawieniu ścian, ale już po wykonaniu fundamentów, które precyzują lokalizację komina a tym samym i kominka. Aby uzyskać kominek w odpowiednim miejscu we wnętrzu potrzebne jest wnikliwe przemyślenie funkcji i bryły budynku. Dla jednej inwestycji problematyczne może być zbytnie odsunięcie komina od kalenicy dachu skutkujące nieatrakcyjnym wyglądem bryły budynku, dla innej zbawienne może okazać się ulokowanie komina na stropie tak aby komin nie zabierał cennej przestrzeni w pomieszczeniu z kominkiem.
Czego wymaga kominek „podwieszany” – taki, który nie dotyka w ogóle podłogi, a taki, w którym ogień widać z kilku stron?
A.B.: Podstawową kwestią do rozwiązania w tego typu realizacjach, poza oczywistą potrzebą posiadania odpowiedniej przestrzeni do ulokowania kominka w centralnym punkcie pomieszczenia, jest kwestia komina. Musi się on zaczynać się od poziomu stropu pomieszczenia w którym będzie instalowany kominek podwieszany i wypadać dokładnie nad kominkiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zachować prostolinijny przebieg pionowego odcinka rury przyłączeniowej i zagwarantować najbardziej estetyczne rozwiązanie przyłącza. W przypadku kominków dwustronnych wiele zależy od tego jaki ma być układ pomieszczenia lub pomieszczeń z których ma być widoczny płomień. Na montaż wkładu dwustronnego można przygotować specjalną niszę w konstrukcji budynku na której spoczywa komin lub również zastosować komin zaczynający się od poziomu stropu. Tego typu decyzje trzeba podjąć jeszcze przed wykonaniem fundamentów. W przypadku domów o więcej niż jednej kondygnacji lokalizacja kominka w ma wpływ na układ funkcjonalny przestrzeni zarówno tej kondygnacji, na której jest instalowany kominek, jak i kondygnacji wyższych. Właściwe wzajemne ułożenie funkcji tych przestrzeni optymalizujące je w odniesieniu do indywidualnych potrzeb inwestorów to jedno z ważniejszych zadań architekta projektującego budynek.
Kominek portalowy- propozycja aktualna czy passe?
A.B.: Rozwiązania klasyczne nigdy nie są passe. Czasami pozostają obok głównego trendu, czasem są mocno przez niego wykorzystywane w nowej, odświeżonej formie. Tak dzieje się obecnie również z kominkami portalowymi, które wraz z modą na wnętrza eklektyczne, na styl vintage czy jak niektórzy go klasyfikują “styl nowojorski” w jego mniej lub bardziej prostym wydaniu, przeżywają drugą młodość. Ich forma potrafi być bardzo różna, zarówno dopasowana jak i przełamująca nowoczesny charakter większości współczesnych wnętrz. Wszystko zależy od konkretnego projektu i konkretnego wnętrza. Sam styl obudowy portalowej wykorzystywany jest również w przypadku modnych obecnie biokominków do podkreślenia ich związku z tradycyjnym domowym paleniskiem.
Kominek nowoczesny, czyli jaki?
A.B.: Nowoczesność kominka może objawiać się technologią wykorzystaną do wykonania wkładu, funkcjami grzewczymi wspomaganymi rozbudowaną elektroniką, estetyką obudowy, typem wykorzystywanego paliwa. Tak naprawdę trudno zdefiniować to pojęcie bo pól na których ta nowoczesność może się objawiać jest kilka – od technologii po estetykę. Jeśli ktoś jest fanem nowinek na pewno zainteresuje go kominek, który uruchomi wykorzystując aplikację mobilną jeszcze przed wejściem do domu tak aby płomień powitał go już na progu.



Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.