Kultowy fotel Barcelona- ponad 80 lat temu przeprowadził rewolucję w świecie wzornictwa, dziś uchodzi za symbol statusu najwyższego szczebla i ikonę modernizmu. Mies van der Rohe – kapłan niemieckiej perfekcji, niechętny własnym korzeniom, syn murarza nawet nie przypuszczał, że po latach starannego wsłuchiwania się w swoją epokę, jak błyskawica wyprzedzi wszystkie następne.
Fotel Barcelona
Źródło: www.smow.com
Mies van der Rohe
Źródło: archifever.com
Tron dla jej królewskiej mości
Kultowy fotel został stworzony z myślą o Wystawie Światowej w Barcelonie. W 1929 roku Niemcy zażyczyli sobie, żeby ich pawilon i całe wyposażenie zaprojektował właśnie Mies. Od początku było wiadomo, że ekspozycję będzie zwiedzał król Hiszpanii wraz z małżonką. Chociaż ojciec szklanych wieżowców był apologetą Bauhasu, prostych i funkcjonalnych form, postanowił skonstruować fotel, który godnie posłuży jej królewskiej mości i tymczasowo zastąpi mu tron. Za punkt odniesienia przyjął starożytne krzesło kurulne, przez Egipcjan uznawane za symbol siły i władzy. Charakterystyczny taboret na nożyczkowatych nogach, niemiecki Baumeister przestrzeni zinterpretował po swojemu.
Krzesło kurulne
Źródło: www.ui.uw.edu.pl
Źródło: srhughes08.files.wordpress.com
Mogho Design
Przejdź do projektu
Źródło: cdn.home-designing.com
Trzop Architekci
Przejdź do projektu
Małeccy Biuro Projektowe
Przejdź do projektu
Barcelona cztery nogi ma!
Mies van der Rohe twierdził, że: „Krzesło to bardzo trudny projekt. Ten, kto próbował się go podjąć, doskonale o tym wie. Istnieje nieskończona liczba możliwości i problemów- krzesło musi być wygodne, wytrzymałe i lekkie. Łatwiej zaprojektować wieżowiec niż krzesło.”
Chociaż bliższe było mu projektowanie elastycznych przestrzeni, a stal i szkło budowały jego mikrokosmos, mistrz modernizmu potrafił zaczarować każdy materiał. Siedzisko z czterdziestu kawałków cielęcej skóry wsparte na lśniących, iksowatych nóżkach przeszło do panteonu wzorniczej tradycji.
EXITDESIGN
Przejdź do projektu
Justyna Smolec
Przejdź do projektu
Architekci Łosiak Siwiak
Przejdź do projektu
Z miłością w tle
Historia designu pamięta jeszcze czasy, kiedy fotel Barcelona podpisywano dwoma nazwiskami. Miesa van der Rohe i Lilly Reich połączyła nie tylko miłość do projektowania. Ona- piekielnie zdolna i bez pamięci zakochana w swoim mentorze, z zapałem pomagała mu skonstruować debiutancki projekt. Jednak współczesne wzornictwo szybko o niej zapomniało.
Fotel w cenie
Od czasu, kiedy Barcelona weszła do obiegu, pojawiła się masa mebli, próbująca podszyć się pod tron Miesa. Oryginał opatrzony został parafką autora i stemplem amerykańskiej marki Knoll, która ma wyłączne prawa do jego produkcji. Kultowy fotel dostępny jest za ponad 20 tysięcy złotych.
Źródło: preview.turbosquid.com
Przejdź do produktu
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.