Typ lampy do jadalni i umiejscowienie punktów świetlnych powinno być jedną z pierwszych rzeczy w projekcie aranżacji wnętrza domu. Ich ważną funkcją jest bowiem podkreślenie odrębności jadalni, nawet jeśli połączyliśmy ją z salonem. Odpowiedni dobór oświetlenia ma niebagatelne znaczenie zarówno z uwagi na komfort użytkowania pomieszczenia i stołu, dopełnienie aranżacji wnętrza, jak i stworzenie odpowiedniego nastroju. Jak dobrać odpowiednie lampy do jadalni, czego szukać i na co zwrócić uwagę?


Lampa wisząca czy żyrandol?
Sufitowe lampy do jadalni można podzielić na klasyczne żyrandole i lampy wiszące: krótkie i z regulacją długości, wielopunktowe, podwójne i pojedyncze. Warto przy tym przypomnieć, że to nie wielkość oprawy oświetleniowej ma znaczenie, a moc źródła światła i nawet niewielka lampa może intensywnie oświetlić pomieszczenie i zbudować intrygujący nastrój.

Lampa do jadalni wisząca nad stołem podkreśla odrębność aneksu jadalnianego oraz buduje intymny klimat. Jej rolą jest także podkreślenie urody zastawy stołowej czy podawanych potraw. Przy tym typie oświetlenia wyjątkowo ważny jest klosz, najlepiej ten otwarty, skierowany w dół. Aby uzyskać światło kierunkowe warto wybrać lampę z kloszem nieprzezroczystym, np. z grubej tkaniny czy metalu. Takie lampy do jadalni sprawdzą się w szczególności, jeśli tworzymy wnętrze wielofunkcyjne, a stół ma służyć również do pracy.


Gdy klosz lampy wiszącej będzie prześwitujący, np. ze szkła lub przezroczystego tworzywa sztucznego, otrzymamy światło rozproszone, które jest delikatniejsze, a zatem tworzy bardziej intymną atmosferę przy stole.

Żyrandole to oprawy oświetleniowe wieloramienne wykorzystywane jako źródła światła ogólnego. W swej klasycznej formie najlepiej prezentują się w wysokich wnętrzach. Co jeśli chcemy zastosować tego typu lampę przy niższym lub standardowym suficie?
Żyrandole to idealne lampy do jadalni. Doskonale modelują wnętrzem, są w stanie optycznie je podwyższyć lub obniżyć – jest to bardzo przydatna zaleta, szczególnie przy nieproporcjonalnie wysokich pomieszczeniach. Jeżeli wybierzemy żyrandol ze źródłem światła ustawionym ku górze i otwartym kloszem otrzymamy światło rozproszone, skierowane ku sufitowi, co optycznie podwyższy wnętrze. Jeżeli wybierzemy długi, zwisający żyrandol z kloszami skierowanymi na podłogę lub stół, główny strumień światła wizualnie obniży pomieszczenie. Natomiast żyrandol z całkowicie przezroczystym kloszem lub jego pozbawiony da mocne, nierozproszone światło ogólne.


Kompozycyjne walory właściwego oświetlenia
Lampy do jadalni mogą wspaniale modelować przestrzeń i wpływać na charakter aranżacji. Ich wielkość, kształt, liczba i wysokość zawieszenia, powinna być związana zarówno z koncepcją dekoratorską, jak i kształtem oraz wielkością stołu.
Do okrągłego stołu idealnie pasować będzie pojedyncza lampa o formie zamykającej się w obrysie koła. Przy podłużnych, prostokątnych stołach lepiej sprawdzi się kilka pojedynczych lamp wiszących lub jedna, ale wielopunktowa.

Niezmiernie istotne jest także właściwe zawieszenie lampy. Do stołu o standardowej szerokości 1,20 m lampę zawiesza się w odległości 50-60 cm od blatu. W przypadku dużych lamp lub szerokiego blatu stołu dystans musi być jednak większy, ok. 75-90 cm.

A jakie lampy do jadalni najlepiej podkreślą wybrany styl aranżacji?
Proste, geometryczne formy lamp wiszących w stalowych, szklanych lub metalowych oprawach stanowią doskonałe oświetlenie nowoczesnej aranżacji. Minimalistycznego charakteru wnętrza nie naruszy również wykorzystanie kilku lamp do jadalni tego samego typu lub lampy wielopunktowej z kilkoma kloszami.

Awangardowe i funkcjonalne lampy do jadalni w technologii LED to najnowszy trend wnętrzarski, a ich walory dekoracyjne czy użytkowe są niepodważalne! Nowoczesna forma dedykowana jest wnętrzom nowoczesnym i minimalistycznym, wyjątkowa energooszczędność, czy efektowne, rozproszone światło to walory, które coraz częściej przekonują do siebie użytkowników.

Lampy do jadalni stalowe lub różnokolorowe metalowe uzupełnią wnętrze industrialne i skandynawskie. Do wnętrza retro warto sięgać po awangardowe wzornictwo, odwołujące się stylistyką do lat 60-tych.

Styl glamour, shabby chic czy modern classic uzupełnijmy żyrandolem. Można zdecydować się na klasyczną lampę do jadalni z elementami mosiężnymi lub wybrać nowoczesną wersję z kolorowych tworzyw sztucznych lub szkła. We wnętrzach eklektycznych, w których celowo miksujemy style, nie bójmy się odważnych połączeń.

Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.