Prace w ogrodzie czas zacząć i to z podwójną siłą! Koniec lipca zapowiada zamknięcie pewnego rozdziału lata i otwiera kolejny etap w jego dorocznym cyklu. W sierpniu cieszymy się fantazyjną tęczą przydomowych rabat, zapachem koszonej trawy i smakiem soczystych pomidorów. Ogród przeżywa swoje apogeum rozkwitu. Długie 5 minut mają malwy, wrzosy, astry, begonie, piwonie, lilie wodne, róże, hortensje, fuksje, lewkonie, a pstrokate motyle beztrosko moczą trąbki w kielichach kwiatów. Sierpień wyznacza pełnię lata, czas odpoczynku, jednak dla szczęśliwych właścicieli nawet najmniejszego skrawka zieleni to także moment, kiedy prace w ogrodzie należą do części codziennego, równie przyjemnego, harmonogramu dnia.
Ogród w jak najlepszym porządku!
Polska mądrość ludowa mówi: „Czego sierpień nie dowarzy, tego wrzesień nie doparzy.” Niestety wpływu na pogodę nie mamy, jednak prace w ogrodzie rozpoczęte w odpowiedniej chwili, przynoszą obfite plony w kolejnym sezonie, zmniejszają nasz wysiłek związany z pielęgnacją zieleńca i obniżają ryzyko pojawienia się niemile widzianych degustatorów przydomowej flory.
W sezonie letnim arcyważnym zabiegiem jest systematyczne podlewanie oraz nawożenie kwiatów i trawy, zwłaszcza kiedy żar z nieba leje się litrami. „Wodne kąpiele” należy przeprowadzać wczesnym rankiem albo późnym popołudniem, nigdy w środku dnia. Kiedy promienie słońca są najbardziej intensywne, woda zdąży wyparować przed dotarciem do korzeni. W przypadku trawnika korzystnym rozwiązaniem będzie przycinanie go na wysokość nie mniejszą niż 6 cm- trawa wyjątków źle znosi suszę, dlatego bujniejsza czupryna ochroni ją przed niedogodnymi warunkami.
Miesiąc sierpień to dobry czas na zasilenie roślin dodatkową dawką energii. Jednoroczne kwiaty letnie wymagają jednorazowego użyźnienia, byliny potrzebują nawozu dwa razy w roku- wczesną wiosną i w połowie lata. O tej porze drzewa i krzewy warto dokarmić warstwą nawozu organicznego, np. kompostu.
www.ogrodymarzen.net
Dla prawidłowego wzrostu drzew i krzewów niezbędne jest ich regularne cięcie. Powoli można zacząć zastanawiać się nad cięciem prześwietlającym jabłoni i cięciem głównym drzew pestkowych. Sierpień to również ostatni miesiąc strzyżenia iglaków. Niezawodnym narzędziem, które ułatwi przycinanie roślin jest sekator- nożycowy lub kowadełkowy, krótki albo o przedłużonych ramionach. W zanadrzu warto mieć także różnego rodzaju noże i nożyce- te w pełni zautomatyzowane wszelkie prace w ogrodzie wykonają praktycznie za nas!
www.ogrodymarzen.net
1) Jak pielęgnować kwitnące róże?
Połowa lipca to okres pełnego kwitnienia róż. Prace w ogrodzie wiążą się wówczas z systematycznym usuwaniem przekwitających kwiatów. U róż rabatowych zaczynamy od usuwania pojedynczych przekwitających kwiatów (obłamujemy samą główkę), a gdy wszystkie kwiaty przekwitną usuwamy cały kwiatostan nad dobrze wykształconym liściem właściwym (zwykle ma 5 listków). Podobnie postępujemy z różami wielkokwiatowymi. Jeśli pędy róż są wybujałe i dość wiotkie, możemy je przyciąć niżej, poprawiając w ten sposób pokrój rośliny. Tniemy w miejscu, gdzie pęd ma grubość ołówka, nad liściem skierowanym na zewnątrz krzewu. Pozwoli to na ładne uformowanie rośliny, bez pędów wrastających do wewnątrz. Zabieg usuwania przekwitających kwiatów przyczynia się do wyraźnego wydłużenia okresu kwitnienia. Podobnie postępujemy z różami pnącymi.
Róże okrywowe są zdecydowanie mniej wymagające i możemy całkowicie zrezygnować z cięcia. Jeśli chcemy, aby krzew miał bardziej zwarty pokrój, możemy usunąć całe kwiatostany jednak bez cięcia do liścia właściwego.
Po połowie lipca kończymy nawożenie róż, pozwalamy aby pędy odpowiednio zdrewniały przed zimą i tym samym były bardziej odporne na mróz. Nie należy zapominać o systematycznym odchwaszczaniu i podlewaniu krzewów w okresach dłużej utrzymującej się suszy. Tu należy zwracać uwagę, aby nie moczyć roślin tylko ziemię pod rośliną. Zraszanie roślin sprzyja występowaniu chorób grzybowych, zwłaszcza czarnej plamistości liści. Porażone liście należy na bieżąco usuwać, jednak w żadnym przypadku nie wyrzucać ich na kompost. W amatorskiej uprawie róż opryski chemiczne są ostatnia deską ratunku. W zależności od występującego problemu wybieramy odpowiedni preparat jednak nigdy nie opryskujemy otwartych kwiatostanów, a środki stosujemy zgodnie z instrukcją.
2) Kiedy dzielić i przesadzać piwonie?
Piwonie kwitną na przełomie maja i czerwca, mogą rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat, lecz często rozrastają się w duże kępy wymagające rozdzielenia. Najlepszym terminem do przesadzania piwonii jest czas od połowy sierpnia do połowy września. Późniejsze przesadzanie nie gwarantuje dobrego ukorzenienia się rośliny przed zimą, co może skutkować ich przemarzaniem. Przed wykopaniem rośliny należy przyciąć liście do 2/3 wysokości, następnie okopujemy roślinę i delikatnie wyjmujemy karpę nie uszkadzając korzeni. Dzielimy roślinę na kilka części, każda z co najmniej trzema pąkami. Czynność tą wykonujemy ostrym nożem. Fragmenty uszkodzone usuwamy. Podzielone rośliny sadzimy do wcześniej zaprawionych dołów kompostem. Ściółkujemy ok. 5-centymentrową warstwą ziemi z korą i dobrze zalewamy wodą.
3) Czy warto nawozić trawnik latem? Jeśli tak, jakie nawozy Pan poleca, żeby jej nie spalić?
Do nawożenia trawników warto stosować nawozy długodziałające. Ograniczają one w znaczny sposób ilość nawożeń i zmniejszają ryzyko przenawożenia trawy. Jeśli trawa w okresie letnim zaczyna żółknąć najprawdopodobniej wynika to z braku wody. Jeśli trawnik jest odpowiednio podlewany, a jego kolor nie jest zadowalający, możemy wykonać nawożenie interwencyjne nawozem szybkodziałającym stosując dawki zalecane przez producenta. Nigdy nie nawozimy mokrego trawnika! Przyklejający się nawóz z pewnością uszkodzi źdźbła. Nawożenie najlepiej wykonać przed spodziewanym deszczem lub podlaniem trawnika.
Jeżeli chodzi o nawożenie letnie trawy polecamy nawóz Haifa MULTIGREEN CLASSIC somero. Jest to nawóz o kontrolowanym uwalnianiu składników pokarmowych, oparty o technologię Multicote. Specjalnie opracowana otoczka polimerowa (Multinet technology), umożliwia uwalnianie składników pokarmowych stopniowo oraz w sposób ciągły w czasie kontrolowanym przez temperaturę podłoża, dostarczając składników pokarmowych trawom w murawie nawet przez kilka miesięcy.
4) Jakich roślin i krzewów nie wolno przycinać latem, a które rodzaje można?
Ogólna zasada mówi, że termin cięcia krzewów jest uzależniony od ich terminu kwitnienia.
Krzewy kwitnące wiosną, tzn. do końca czerwca, tworzą kwiaty na pędach zeszłorocznych (np. forsycja, tawuła wczesna, krzewuszka, jaśminowiec, tamaryszek, mahonia, tawuły japońskie). Wczesne cięcie na przedwiośniu pozbawiłoby je pąków kwiatowych, dlatego należy przycinać je jedynie zaraz po kwitnieniu. W okresie letnim grupa ta zawiązuje pąki kwiatowe na przyszły rok. Krzewy kwitnące latem tworzą pąki na pędach z tego samego roku i na nowych przyrostach. Krzewy tej grupy oraz krzewy ozdobne z liści tniemy na przedwiośniu. Do grupy tych roślin należ: lawendy, pięciorniki, tawuły japońskie, żylistki, hortensje bukietowe i drzewiaste (wyjątkiem jest hortensja ogrodowa ). Cięcie pielęgnacyjne, usuwanie przekwitających kwiatostanów, uszkodzonych gałęzi wykonujemy w ciągu całego roku. Latem możemy także wykonywać wszelkie cięcia formujące iglaki oraz krzewy liściaste.
5) Czy ma Pan sprawdzoną metodę na chwasty?
W walce z chwastami w ogrodzie najlepsze efekty daje systematyczna pielęgnacja dobrze przygotowanego wcześniej terenu (odchwaszczona ziemia, porządna geowłóknina, dokładnie rozłożona, zasypana ok. 10-centymetrową warstwą kory) Dlaczego mamy to robić systematycznie? Chwasty konkurują z roślinami o wodę, światło, składniki mineralne. We wczesnej fazie ich rozwoju pielenie jest dużo łatwiejsze (najlepiej robić to gdy ziemia jest wilgotna i delikatnie wzruszona). Zapobiegamy wówczas późniejszemu kwitnieniu oraz rozsiewaniu się chwastów .W rabatach możemy także miejscowo zastosować oprysk Roundupem na chwasty, natomiast przy szczególnie uciążliwych gatunkach można się wspomóc Roundupem w formie żelu do smarowania liści. Jeżeli chodzi o walkę z chwastami dwuliściennymi w trawniku, najlepiej zastosować oprysk Chwastox-em bądź Starane.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.