Łódź Design Festival od prawie dekady tworzy niezwykle dynamiczna grupa animatorów kultury związana z Łódź Art Center. Wydarzenie, które tej jesieni rozpoczęło się 8. października, to doprawdy prawdziwa gratka dla sympatyków wzornictwa i sztuki użytkowej, w każdym wieku. Impreza jest przyjazna maluchom i rodzicom. Dedykowano im specjalną część obszernego programu ŁDF – Edukreację. Dzieci mogą np. odbyć nie za długie, nie za krótkie – lecz w sam raz – spacery po przestrzeniach „dla dorosłych” pod opieką Joanny Guszty, która objaśni małym artystom (a wszystkie dzieci nimi są) świat projektowania. Zwiedzających powinny zainteresować dwie najważniejsze lokalizacje – Art_Inkubator (przy Tymienieckiego 3) oraz niegdysiejsza tkalnia Silbersteina (przy Piotrkowskiej 250), choć daje się odczuć, że Łódź Design, co roku z większym impetem, „rozlewa się” po mieście mieście loftów i filmowców. Wydarzenia satelitarne przewidziano też w Księżym Młynie, A▪TAK Design czy w OFF Piotrkowska
Reakcja zwana designem
Wykładom, wernisażom, panelom dyskusyjnym, pokazom filmów i pozostałym aktywnościom festiwalowym przyświeca w tym roku hasło: KONSEKWENCJE. My – ludzie jesteśmy bowiem zarówno współtwórcami, jak i konsumentami efektów procesu tworzenia. Jesteśmy i „substratem, i produktem” gwałtownej reakcji zwanej designem i o tym właśnie jest IX edycja Łódź Design Festival. O przemianach i ich roli we współczesnym świecie cudnie opowiada wystawa zorganizowana pod egidą Vitra Design Museum – “Hidden Heroes. The Genius of Everyday Things”. Historie 36 przedmiotów, z których korzystamy codziennie (zapewne bez głębszej refleksji), a które też ktoś kiedyś wymyślił, obejrzymy w pomysłowych pudełkowych apartamentach. A legendę polskiej ikony myślenia projektowego – fotela RM 58 autorstwa Romana Modzelewskiego przybliżyła nam w barwnych anegdotach sama Wera Modzelewska. Cudowna artystyczna dusza i prawdziwa Dama. Pani Wero! Kłaniamy się nisko i pozdrawiamy Panią bardzo serdecznie.
Strategia projektowania – projektowanie strategii
Ceramika Paradyż – konsekwentny Mecenas Łódź Design Festiwal, a także instytucje skupione pod szyldem Human Touch Group (Concordia Design, School of Form oraz marka Vox) swoimi wystawami i warsztatami dowodzą, że rozumieją, iż współczesny design musi być skoncentrowany na człowieku, na jego potrzebach. Taką realną potrzebą jest np. wielofunkcyjność, czy modułowość. Samodzielne kreowanie prywatnych przestrzeni przez dowolne zestawianie modułów angażuje pomysłowość, a przede wszystkim odpowiada na potrzebę konkretnego użytkownika. Ważne są inteligentne, nieoczywiste rozwiązania. Ważne, by jeden przedmiot mógł przybierać odmienny wygląd i funkcje.
Łódź Design 4 Poland
Mówi się, że ŁDF to najważniejsze wydarzenie poświęcone designowi w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Naszym zdaniem, na bank należy do inicjatyw o potencjale miasto-, a nawet krajo-twórczym. Ale do beczki miodu dołożymy i łyżeczkę dziegciu… odnosząc się do tytułu prelekcji Magdaleny Samuś – „nie taki remont straszny, jeśli go planują”. Otóż właśnie remont miasta (planowany?) dał się nam we znaki. Kiepskie oznakowanie i korki pożarły sporo cennego czasu. Troszkę zazdrościmy łodzianom, że mogą rozłożyć siły na zamiary. Jeśli Łódź Design Festival nadal będzie rósł w dotychczasowym tempie, coraz trudniej będzie go doświadczać, a jest to wydarzenie niesamowicie sensoryczne. Można słuchać, dotykać i smakować. W każdym razie, zobaczyć z pewnością warto – do 18. października jest jeszcze okazja.
Jeszcze się dzieje
Rozstrzygnięto konkurs make me kierowany do młodych projektantów. W rodzimym krajobrazie przemysłowym na dobre zakorzenił się plebiscyt must have nagradzający wybitne polskie projekty. Nie te koncepcyjne, tylko takie, które już wdrożono do produkcji. O projektowym punkcie widzenia, zależnym od punktu siedzenia, w kontekście 4 premier marki Noti opowiedzieli podczas „Anatomii Krzesła” projektanci: Kasia Okińczyc, Krystian Kowalski, Piotr Kuchciński i Tomek Rygalik. Tyle się już wydarzyło i wciąż jeszcze sporo się dzieje. Będziemy do tego wracać.
zdjęcia: HomeSquare
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.