Lustro w sypialni od dawna stanowi kwestię sporną, zarówno pośród osób urządzających przestrzeń samodzielnie, jak i w samym środowisku wnętrzarskim i można powiedzieć, że ilu projektantów tyle zdań na ten temat. Niemniej jednak przed ostateczną decyzją, która zaważy o wyglądzie, funkcjonowaniu i przede wszystkim komforcie w tak ważnym pomieszczeniu jakim jest sypialnia, należy poznać przyczynę problemu oraz najważniejsze plusy i minusy tego rozwiązania.
Zaczynając od najstarszych zasad kształtowania przestrzeni należy rozpocząć od Feng Shui, starożytnej chińskiej sztuki aranżowania przestrzeni. Ta licząca trzy tysiące lat nauka kształtowania środowiska życia człowieka wykraczała poza wnętrza i ich dodatki. Wyznaczone wtedy zasady stosowane są przez niektórych do dziś, zarówno w Europie i Azji. Upraszczając, ta starożytna nauka pozwala zarządzać naszą energią życiową (Chi), tak by mogła swobodnie przepływać przez pomieszczenia domu wnosząc spokój, harmonię i pomyślność. Według Feng Shui każda powierzchnia odbijająca światło powoduje wzmożoną aktywność Chi, co uniemożliwia spokojny wypoczynek. Zgodnie z tym umieszczenie lustra w sypialni powodować będzie zwiększenie energii Yang (związanej z rozwojem, aktywnością, pomyślnością finansową) i zmniejszenie energii Yin (związanej ze zdrowiem, relaksem i związkami). Porównywalnie niewłaściwe w świetle zasad Feng Shui jest zastosowanie lustra naprzeciwko okien lub drzwi, łóżka lub naprzeciwlegle, w postaci mozaiki oraz wzoru z paru mniejszych lusterek. Te wszystkie formy powodować mają zły obrót Chi w przestrzeni sypialni i sąsiadujących pomieszczeń, wzbudzać niepokój i prowadzić do niewykorzystywania swojego potencjału życiowego.
Pracownia Architektury Wnętrz Jeżewska & Zakrawacz – Przejdź do projektu
Lustro w sypialni w kolorach ziemi.
Dot Design – Przejdź do projektu
Hola Design – Przejdź do projektu
Podobnie, do korzystania z tafli lustra, w sposób ostrożny i przesądny odnosili się także nasi przodkowie, co dostrzegalne jest w polskich ludowych porzekadłach. Zasłanianie luster by „diabła nie zobaczyć”, „nie sprowadzać piorunów”, „nie zaglądać w przyszłość”, „nie poznać męża” tłumaczą jak mistyczny był to przedmiot. Zwłaszcza lustro w sypialni kobiecej lub małżeńskiej nie stanowiło odrębnego elementu aranżacyjnego. Formą lustra był mebel, tzw. toaletka, z zamykanym lub obrotowym lustrem. To połączenie ważnego mebla współczesnej mieszczanki i lustra było ważne nie tylko funkcjonalnie, ale także w dalszy sposób pozwalało kontynuować tradycję i przesąd, tak by każdej nocy móc spać spokojnie.
Formativ – Przejdź do projektu
A jak jest dziś? Czy przesądy, starożytne zasady nadal obowiązują w aranżacji wnętrz? Czy rzeczywiście powinniśmy kierować się nimi przy wystroju sypialni?
Generalnie wszystko zależy od uwarunkowań wnętrza. Najważniejsze są powierzchnia oraz kształt pomieszczenia, wystawa sypialni, a więc układ okien względem stron świata, jak również widok za nimi, kolorystyka i ewentualnie wybrane wzory graficzne (tapety, fototapety) na ścianach. Należy pamiętać, że lustro jest powierzchnią odbijającą nie tylko światło, ale również widok. Jeżeli nasza sypialnia jest niekorzystnie usytuowana (zazwyczaj uznawana za taką jest strona północna) lub posiada niewielkie okna idealnym rozwiązaniem jest właśnie wykorzystanie lustra, by „złapać światło”. Podobnie w niewielkiej przestrzeni, wykorzystanie lustra w sypialni, odbijającego ładny widok zza okna pozwoli zapożyczyć krajobraz, powiększy metraż pomieszczenia i da mu „dodatkowy oddech”. Lustro odbija także bezpośrednie sąsiedztwo przedmiotów, więc jeśli chcemy uniknąć optycznego, przestrzennego bałaganu powinniśmy unikać sytuowania naprzeciwko wzorzystych lub ciemnych ścian, dużych obrazów, a nawet podręcznej biblioteczki czy komody, a więc miejsca gdzie potencjalnie może pojawić się bałagan. W sypialniach dzieci, osób starszych, chorych, a także tych z lekkim snem powinno się unikać sytuowania lustra naprzeciwko łóżka. Widok własnego odbicia w trakcie nocy, gdy nie jesteśmy całkowicie przytomni może się okazać niemałym „szokiem”, a u dzieci powodować rozwój wielkich, niewidzialnych potworów pod łóżkiem czego żadna mama by nie chciała.
Goszczdesign – Przejdź do projektu
Goszczdesign – Przejdź do projektu
Exitdesign – Przejdź do projektu
Hola Design – Przejdź do projektu
Dominika Rostocka – Przejdź do projektu
Czasem ciężko jest spełnić każde wymaganie aranżacji związanej z Feng Shui. Podobnie jeśli na co dzień mieszkamy z czarnym kotem i nam to nie przeszkadza, przesądy dotyczące lustra w sypialni nie powinny być wytyczną. Czasem wystarczy zdrowy rozsądek lub dobre porozumienie z architektem.
Lustro w sypialni może stanowić nowoczesną aranżację zagłówka łóżka.
EXITDESIGN – Przejdź do projektu
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.