Mało kto pamięta swój pierwszy pokój, zwykle jednak pamiętają go rodzice. Pokój i meble dla noworodka są podwójnym wyzwaniem dla przyszłej mamy i taty. Dziecko będzie tu rosnąć jak na drożdżach, ale potrzebuje do tego specjalnej atmosfery. Zarazem dla rodziców to miejsce pielęgnacji dziecka oraz kojenia go do snu. Wielką sztuką jest wybrać takie meble dla noworodka, które będą zarazem ładne i praktyczne. Nic nie może być po prostu zwykłe. Łóżko „rośnie” razem z dzieckiem, komoda zamienia się w przewijak, a niewinnie wyglądający kocyk okazuje się zmyślnym śpiworkiem.
Kolorowo, ale bez przesady
W pokoju dla małego dziecka instynktownie wybieramy stonowane, pastelowe kolory. Utarło się co prawda, że najmłodsi uwielbiają ostre róże i błękity. Jednak w otoczeniu noworodka powinny dominować kolory radosne, ale nie jaskrawe. Tę prawdę potwierdzają psychologowie i autopsja rodziców. Ciepłe, kojące odcienie różu, błękitu, beżu, pastelowa zieleń to doskonałe pomysły.
Mathy By Bols
Mathy By Bols
Łóżeczko pełne niespodzianek
Meble dla noworodka to pole do popisu dla pomysłowych projektantów, którzy sami będąc rodzicami, najlepiej wiedzą czego potrzebują najmłodsi lokatorzy.
Dla rozwoju dziecka nauczenie go zasypiania w osobnym łóżeczku jest bardzo istotne. Co ciekawe, choć wiele trendów zmienia nasze mieszkania i domy, to jednak wygląd i konstrukcja łóżeczek pozostają z grubsza takie same jak kilka dekad temu. Kołyska to nostalgiczne nawiązanie do czasów dzieciństwa rodziców, a nawet dziadków, na pewno umili chwile spędzane z noworodkiem.
Unowocześnieniem klasyki jest łóżeczko, które „rośnie” wraz z dzieckiem. Z czasem można pozbawić je zabezpieczających barierek. W ten sposób łóżko staje się odpowiednie dla 2-4-latka. Takich rozwiązań jest na rynku znacznie więcej.
Łóżeczka mogą przejść prawdziwą metamorfozę – od swojej pierwotnej funkcji, aż po wygodną wersalkę dla dziecka w wieku szkolnym. Lekka, łatwa do przemontowania, ale zarazem solidna konstrukcja pozwoli rodzicom zaoszczędzić kolejnych wydatków.
Designerski kokon
Alternatywą dla tradycyjnych łóżeczek są gondole. Francuzka Virginie Breton, współzałożycielka BBDOR, wymyśliła gondolki, które z całą pewnością odpowiadają na potrzeby współczesnych wymagań rodziców.
Jak sama pisze, chciała zaprojektować coś, co zbliży rodziców do dzieci. Te gondolki są wyjątkowe z kilku względów. Przeznaczone dla noworodków i kilkumiesięcznych dzieci wcielają w życie zalecenia psychologów rozwojowych. Według nich kształt nawiązujący do jajka jest idealną przestrzenią bezpieczeństwa. Breton postawiła też na innowację. Kokon jest wykonany z materiału, który nigdy wcześniej nie był przeznaczony do produkcji mebli dla dzieci. Kokon został wykonany z biodegradowalnych włókien lnu. Jeśli dodać do tego fascynujący wygląd, mamy gotowy przepis na desingerski hit.
Nie tylko komoda
Osobną historię można napisać na temat przewijaków…
Pozornie to zwykłe komody. Ich tradycyjny kształt pasuje do ciepłej atmosfery pokoju dziecka. Ale, jako że to meble dla noworodka, jedna funkcja to za mało. Komody są połączone z przewijakiem. Dzięki temu nie musimy rezygnować z estetycznego mebla, ale też oszczędzamy sobie dodatkowego zakupu i miejsca w pokoju.
Meble dla noworodka – siła kompletu
Świat dziecka ma w sobie wiele z baśni. Królują tu opływowe kształty, meble dla noworodka są pozbawione ostrych narożników, szafki mają wymyślny kształt. Dobrze jest stworzyć dziecku taką unikatową atmosferę. Nawet, jeśli nie zapamięta jej w formie obrazu, to wzrastanie w takim otoczeniu z pewnością dobrze wpłynie na jego rozwój. Meble dla noworodka można dziś dobrać do każdego, nawet najmniejszego pokoju. I zwykle są oferowane w formie gotowych kompletów. To pomysł wart rozważenia. Meble tworzące spójną całość, wpływają na wizualne uporządkowanie pokoju.
Mathy By Bols
Tkaniny bliskie dziecku
Pokój małego dziecka to przede wszystkim kraina bezpieczeństwa i ukojenia. Meble dla noworodka mają łagodne kształty, kolory i takie też warto dobrać do nich dodatki.
Wyjątkowo istotna jest jakość tkanin. Ręczniczki, poduszki, kocyki i ochraniacze do łóżeczka – wszystko, z czym dziecko ma bezpośredni kontakt, powinno być miękkie i przyjazne. A to oznacza bawełnę lub wełnę najwyższej klasy. W tej kwestii oszczędzać nie warto. Pościele dla dzieci to osobny segment produkcji. Składane materacyki są niezbędne na dłuższe spacery. Dzięki nim śpiące dziecko możemy wyjąć z wózka i przenieść wprost do łóżeczka.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.