Nowoczesne meble modułowe (systemowe) to rewolucyjne formy, które pozwalają na samodzielne kreowanie aranżacji wnętrza, według indywidualnych upodobań i potrzeb użytkowników. Proste, zwykle geometryczne konstrukcje, w połączeniu z nietuzinkowymi płytami zewnętrznymi lub intrygującymi akcentami (uchwyty, nadruki, wzory), tworzą ekskluzywny, acz wyjątkowo przyjazny domownikom design, który urzeknie nawet najbardziej wymagające i wybredne osoby. Zestawienie pełnych szafek, przestrzennych półek i otwieranych szuflad klip-klap urzeka prostotą i funkcjonalnością.

Marka: Muuto
Meble modułowe charakteryzują się nie tylko subtelną formą, lecz także możliwością dowolnego łączenia, przestawiania i dokładania do nich kolejnych elementów, lub wręcz rezygnowania z części z nich. We współczesnym świecie to właśnie meble muszą dostosowywać się do potrzeb użytkowników, a nie odwrotnie. Wygoda przede wszystkim! Do opisywanych form zaliczyć można już bowiem nie tylko szafy, szafki pod sprzęt RTV, witryny, komody, półki czy regały, ale nawet barki i pufy. Czy wykorzystywanie ich w aranżacji wnętrz ma faktycznie same plusy? Na co warto zwrócić uwagę, aby finalnie wybrane meble modułowe były zaletą projektu, a nie jego koszmarem? Modele, których firm i projektantów sprawdzą się najlepiej?

Marka: Konstantin Slawinski

Marka: Layman
Indywidualne podejście do sprawy – Meble modułowe i ich zalety
Dowolność konfiguracji to najważniejsza cecha mebli modułowych nad klasycznymi. Te drugie, zwykle mają spore braki i niedociągnięcia w obiciu tylnej płyty, przez co można je eksponować w pomieszczeniu tylko z jednej strony. Systemowe formy umożliwiają dowolną aranżację przestrzeni, ponieważ wyglądają estetycznie z każdej perspektywy i czasami ciężko wręcz stwierdzić, gdzie jest front, a gdzie tył mebla. Z kolei sama ustawność elementów, wpływa na pełne wykorzystanie dostępnej powierzchni, czy to w salonie, sypialni, czy też w przedpokoju. Każdy metr jest przecież na wagę złota!
Wiele osób szuka rozwiązań, które będą nie tylko praktyczne, lecz także niebanalne. We wnętrzach nie może przecież wiać nudą. Meble modułowe to swoboda dla wyobraźni i aktualnych potrzeb domowników. Dzieci mogą same zaaranżować swoje pokoje, a dorośli przystosować np. salon do przenocowania niespodziewanych gości.

Marka: Layman

Marka: Konstantin Slawinski
Kolejnym atutem jest z pewnością pojemność mebli modułowych. Nowoczesny design stawia na minimalizm, przy zachowaniu maksimum funkcjonalności.

Marka: Muuto

Marka: Fam Fara
Skoro już mowa o praktyczności, to meble systemowe są aż podwójnie funkcjonalne! Szafa z wysuwanym blatem do pracy w ciągu dnia, zamienia się wieczorową porą w tzw. „amerykankę” do spania. Sofa staje się łóżkiem lub mniejszymi pufami do siedzenia. A to wszystko, dzięki kilku ruchomym elementom! Osoby próbujące uporać się z mizernymi ściankami kartonowo-gipsowymi, na których nie można wieszać cięższych mebli, także docenią moduły. Można je swobodnie ustawiać na ziemi, jeden na drugim i tworzyć interesujące konstrukcje.
A co, jeśli trafiło się totalnie niewymiarowe pomieszczenie, pełne skosów, wnęk i innych ”cudów” architektonicznych? Meble modułowe to idealne rozwiązanie nieustawnych wnętrz! Pokoje szybko odzyskają optyczną i praktyczną przestrzeń, stając się miejscem przyjaznym domownikom i ich gościom.

Marka: Horm

Marka: Konstantin Slawinski
Gdzie tkwi haczyk? – Meble modułowe i ich wady
Przy takim wysypie pozytywnych cech mebli modułowych, mogłoby się wydawać, iż nie mają one żadnych minusów. Niestety, nie ma rzeczy idealnych. Przy stopniowym kupowaniu kolejnych elementów zestawu, po pewnym czasie może się okazać, że meble systemowe z określonej serii zniknęły już z salonów meblowych. Kolejne części będą się więcnieco różnić od pozostałych. Z drugiej strony, przecież w tym tkwi cały urok!
Kolejną sprawą jest niewymiarowe pomieszczenie, przy którym często jednak, mimo szerokiego asortymentu mebli systemowych, jedynym rozwiązaniem okazuje się zamówienie mebli pod wymiar.
SudoKu 3.6.9 dla wielbicieli łamigłówek
Wszyscy doskonale wiedzą, że Włosi kochają design. Mario Bellini poświęcił swoje życie zawodowe architekturze, urbanistyce, a przede wszystkim wzornictwu przemysłowemu. To właśnie jemu, firma Horm powierzyła zadanie zaprojektowania nowej odsłony mebli modułowych. W efekcie tej współpracy powstała intrygująca seria SudoKu 3.6.9.

Marka: Horm
Całość inspirowana jest ewolucją gatunku i rozwija w sobie aż dwie koncepcje, które są podstawą biblioteki Sudoku: spektakl woluminów i załamań oraz możliwość zbliżenia modułów, bez podwajania ich grubości. Pierwsza wersja założenia została wyrażona w formie pojedynczej zamkniętej konstrukcji, jednak z biegiem czasu bazę i szczyt zastąpiono modułami 30-, 60- lub 90-centymetrowymi, które przekształcają Sudoku w produkt wysoce „elastyczny” w układaniu.

Marka: Horm
Stacked dla poukładanej młodzieży
Julien de Smedt, zdobywca Złotego Lwa za najlepszą salę koncertową na świecie podczas Venice Biennale, zaprojektował dla firmy Muuto serię intrygujących mebli młodzieżowych. Jego świeże spojrzenie na design ma pomóc młodym osobom poukładać zwariowane życie (przynajmniej w pewnych jego aspektach). Pomysł dotyczy zwłaszcza kwestii gromadzonych namiętnie rzeczy: pamiątek, plakatów, płyt, ulubionych gazet i książek, a także całej palety mniejszych i większych drobiazgów.

Marka: Muuto

Marka: Muuto
Marka Muuto postanowiła ułatwić nastolatkom codzienne zmagania i dać im możliwość dowolnej aranżacji pokoju oraz zmieniania ustawień mebli od czasu do czasu, zależnie od humoru i potrzeb. Młodość rządzi się, bowiem swoimi prawami i zarówno właściciele marki, jak i zatrudniony przez nią projektant, w pełni to rozumieją. System Stacked(z ang. zapełniony, ustawiony w stosy) zapewnia sporą przestrzeń do przechowywania. Za pomocą małych zacisków moduły można dowolnie rozłożyć i rozmieścić, tworząc liczne rodzaje półek, regałów, stoliczków, czy też ścianek rozdzielających pokój. Układ można łatwo i szybko przeorganizować, zmieniając przestrzeń pomiędzy modułami lub umieszczając je bezpośrednio na ścianie.

Marka: Muuto
Kółko i krzyżyk dla małych spryciarzy
Nie od dziś wiadomo, że dzieci szybko się nudzą. Jeśli jednak otrzymają szerokie pole dla swej wyobraźni i kreatywności, to zyskają na tym zarówno one, jak i dorośli (tak, tak, chodzi o święty spokój i odrobinę oddechu). UM Polski Design wyszło naprzeciw oczekiwaniom rodziców i ich pociech wraz z serią Kółko Krzyżyk. Meble modułowe, tworzone w tym duchu, idealnie sprawdzą się podczas zabawy, odrabiania lekcji czy spotkaniach z rówieśnikami z podwórka i szkoły. Biurko z kolekcji ma trzy pojemne szuflady, ale prawdziwą gratką są polakierowane farbą kredową fronty oraz bok, po których można swobodnie pisać i rysować. Do wyboru są także łóżka, szafki, szafy, półki i wiele, wiele innych!

Marka: Kółko i Krzyżyk

Marka: Fam Fara
Autor artykułu: Magdalena Zomrowska
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.