Meble z rattanu wkraczają do salonu i nie ma się czemu dziwić. To naturalny, ekologiczny materiał, który świetnie wpasowuje się w trend slow-life oraz powrotu do tradycyjnego rzemiosła. Rattan to azjatycki odpowiednik naszej wikliny, jednak wykonana z niego plecionka jest trwalsza i bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Zwolennicy rattanu argumentują, że to bardziej praktyczna (i higieniczna) alternatywa dla klasycznej tapicerki. Dotychczas meble z rattanu kojarzyły nam się wyłącznie z ogrodem, jednak jego ciekawa historia pokazuje, że wcale nie musi tak być.
Lampa Vagasa, proj. Servomuto dla Gebrüder Thonet Vienna
Skąd wziął się rattan?
Najwięcej palm rattanowych rośnie w południowo-wschodniej Azji, a jej głównym eksporterem jest Indonezja. Ich pnącza osiągają kilkuset metrów długości, rattan jest też lżejszy i łatwiejszy w uprawie niż drzewa i szybciej od nich rośnie. Z zewnątrz łodyga rattanu jest twarda i wytrzymała, wewnątrz zaś porowata, w przeciwieństwie do pustego w środku bambusa. Rattan nie łamie się, jest elastyczny i świetnie nadaje się do produkcji mebli. Dodajmy jeszcze, że wyjątkowo dobrze znosi pokrywanie farbą.
Najprawdopodobniej meble z rattanu wytwarzano już w starożytności. Materiał eksportowano do Chin, a stamtąd rattan trafił do Japonii, gdzie do dziś wyroby z niego można spotkać w wielu domach. Do Europy meble z rattanu przywędrowały za pośrednictwem Holendrów i Anglików, którzy posiadali rozległe posiadłości kolonialne w Azji. Co ciekawe, na kontynent wwozili gotowe meble i przez długi czas nie produkowali własnych mimo dużego zainteresowania. Sporą popularność meble z rattanu zdobyły w latach 30. w Ameryce. Produkowano z niego m.in. krzesła, stoliki, parawany, biurka, łóżka, półki i regały.
Sofa i fotel Targa, proj. Gam Fratesi dla Gebrüder Thonet Vienna
Meble z rattanu dzisiaj
W 2018 roku cenimy przemyślany design i perfekcyjne wykonanie jeśli chodzi o rattan. W tegorocznej edycji nagród Wallpaper Design Awards, organizowanych przez brytyjski magazyn Wallpaper, wyróżniono rattanowy parawan Ischia włoskiej marki Tacchini. Trapezoidalny parawan o minimalistycznym kształcie wyjątkowo ciekawie prezentuje się w towarzystwie siedzisk z tej samej kolekcji o intensywnie czerwonym kolorze.
Parawan Ischia, proj. Pearson Lloyd dla Tacchini, nagrodzony Wallpaper Design Award 2018 w kategorii „Best Weaves”
Rattan i klasyka
Okazuje się, że firm wykorzystujących wszechstronność materiału jakim jest rattan i przenoszących go we współczesność jest całkiem sporo. Gebrüder Thonet Vienna, manufaktura, która rodowodem sięga XIX-wiecznego Wiednia, zasłynęła krzesłami o nazwach numerycznych (począwszy od modelu No. 1), które dziś utożsamiamy z wystrojem kawiarni w klasycznym, wiedeńskim stylu. W latach 30. XX wieku Thonet był największym producentem innowacyjnych mebli na świecie, które szturmem zdobyły Nowy Kontynent, a dla Thonetu projektował sam Mies van der Rohe. Dziś meble projektowane przez Gebrüder Thonet Vienna to meble o ponadczasowej estetyce oraz eleganckiej i prostej formie, która jest pochodną doprowadzonej do perfekcji techniki gięcia drewna oraz wyplatania z rattanu.
Chair No. 0, proj. Front dla Gebrüder Thonet Vienna, czyli wariacja na temat wiedeńskiego klasyka
Sofa Targa, proj. Gam Fratesi dla Gebrüder Thonet Vienna
Krzesło Lehnstuhl, proj. Nigel Coates dla Gebrüder Thonet Vienna
Rattan lekki jak piórko
O ile meble Gebrüder Thonet Vienna wykorzystują detal, to meble Sika-Design są najczęściej w całości wykonane z rattanu. Ich produkty sprawiają wrażenie lekkich jak piórko, a ich pełna prześwitów konstrukcja przepuszcza światło sprawiając, że wydają się wręcz eteryczne. Meble z rattanu stworzone przez Sika-Design wnoszą do pomieszczenia nadmorski charakter, uspakajają i wyciszają wnętrze. Zarówno podwieszane jak i bujane fotele, krzesła i leżanki zapraszają do odprężenia.
Rattanowe krzesło Davinci od Sika-Design
Okrągły stolik ze szkła i rattanu, Sika-Design
Fotele Monet, Sika-Design
Rattan i nowoczesność
Meble z rattanu marki Vincent Sheppard z kolei pokazują nowoczesne oblicze rattanu. Prosta forma i solidna konstrukcja to ich znaki rozpoznawcze. Meble Vincent Sheppard łączą rattan, metal i tworzywa sztuczne, dzięki czemu są wytrzymałe i praktyczne. Ich minimalistyczny wygląd sprawia, że świetnie czują się w eklektycznym wnętrzu w towarzystwie innych materiałów.
Rattanowe klosze do lamp Bulb i Firefly od Vincent Sheppard
Ikoniczne krzesła Cruz od Vincent Sheppard
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.