Rozwijający się rynek akcesoriów i materiałów budowlanych, dedykowanych dla lepszej organizacji, poprawy funkcjonalności oraz podniesienia walorów wizualnych terenów zielonych – stwarza szerokie możliwości aranżacji otaczającej nas przestrzeni. Z nowatorskich rozwiązań skorzystać mogą zarówno zarządcy publicznych stref zieleni, jak i właściciele prywatnych ogrodów i posesji. Przykładem interesującego produktu, który pozwala na atrakcyjne i praktyczne zagospodarowanie obszarów zieleni, może być murek oporowy ogrodowy. Wśród licznych zastosowań tego wyjątkowego elementu architektonicznego, jest m. in. tworzenie dekoracyjnych kompozycji, wydzielanie stref, a także zabezpieczanie skarp przed osuwaniem. Jakie dokładnie rozwiązania oferuje prefabrykowany murek oporowy ogrodowy?


Murek oporowy ogrodowy – co to takiego?
Uniwersalny murek oporowy ogrodowy to specjalna konstrukcja, która skutecznie łączy w sobie funkcje użytkowe z walorami ozdobnymi. Podstawowym zadaniem murków oporowych jest zabezpieczenie gruntu o dużym nachyleniu przed osuwaniem. Prefabrykowane murki oporowe umożliwiają ponadto skrócenie biegu skarpy i wygospodarowanie w ogrodzie większej powierzchni płaskiej dla realizacji różnych potrzeb czy koncepcji.
Oprócz stabilizacji podłoża, estetyczny murek oporowy do ogrodu, pozwala także na uporządkowanie przestrzeni oraz na tworzenie wielu efektownych kompozycji w ramach tzw. małej architektury. Pole do wykorzystania murków oporowych jest bardzo szerokie, a możliwości aranżacyjne ogranicza wyłącznie… wyobraźnia posiadacza ogrodu. Murek oporowy ogrodowy może być wykonany z różnego rodzaju materiałów – od rozwiązań na bazie kamienia naturalnego, drewna czy betonowych prefabrykatów – po elementy z aluminium oraz z efektownej stali kortenowskiej. Profil każdego elementu do modułowej budowy murka oporowego, jak również szeroka podstawa – gwarantują pożądaną stabilność całej konstrukcji


Pomysły na zastosowanie murków oporowych w ogrodzie
Murek oporowy może stać się elementem oryginalnej i zachwycającej aranżacji przestrzeni ogrodowej. W przypadku działki o dużym pochyleniu podłoża, można z jego udziałem stworzyć ciekawy układ kaskadowy i zagospodarować każdy poziom na inne cele. Przy pomocy konstrukcji z murka oporowego, można też wydzielić np. strefę upraw ozdobnych, odgrodzić warzywnik i obszar innych upraw jadalnych albo trawiastą przestrzeń rekreacyjną.
Wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz odporne na działanie warunków atmosferycznych murki oporowe – nadają się zarówno do zabudowy i stylizacji w publicznych strefach zieleni, jak też na terenie prywatnych posesji. Tego typu elementy architektoniczne mogą ponadto posłużyć jako obrzeża przy rabatach, estetyczna konstrukcja okalająca oczko wodne albo materiał do budowy efektownego klombu. Trwałe i ponadczasowe rozwiązania architektoniczne, oparte na murkach oporowych – to gwarancja zadbanego i pięknego ogrodu przez długie lata.
Duża różnorodność materiałów, z jakich może zostać wykonany murek oporowy ogrodowy, sprzyja tworzeniu rozwiązań harmonijnie współgrających z istniejącym bądź pożądanym charakterem ogrodu. Proste, minimalistyczne formy murków oporowych – dobrze komponują się zarówno z klasycznym, naturalnym pięknem ogrodu, jak i umożliwiają nowoczesne aranżacje, oparte na symetrii oraz geometrii. Murki urozmaicają przestrzeń i nadają jej odpowiedniego klimatu, eksponując naturalne piękno ogrodów i ogólnodostępnych stref zieleni osadzonych w miejskim krajobrazie. W niektórych wariantach istnieje także możliwość zwieńczenia murku oporowego siedziskiem, dzięki czemu zyskuje on dodatkową funkcję użytkową.

Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.