Nowoczesne ogrody cechujące się pewnym minimalizmem i wysublimowaniem nie bez powodu wyróżniają się na tle innych. Wraz z współczesną architekturą potrafią stworzyć wyjątkową przestrzeń, niezwykle estetyczną i funkcjonalną całość. Nowoczesne ogrody – co jest w nich tak szczególnego, że są w stanie stworzyć scenografię dla współczesnej architektury?
Nowoczesne ogrody – funkcjonalny minimalizm siłą stylu
Wokół nietypowego, nowoczesnego domu potrzebne jest równie oryginalne otoczenie podkreślające jego walory architektoniczne. Nowoczesne ogrody, które swoimi cechami stylu stanowią kontynuację wnętrz minimalistycznych będą stanowiły element kompozycji architektonicznej, a nie oderwany od niej obrazek.
Nowoczesne ogrody są stylowe i eleganckie, a jednocześnie wyróżniają się powściągliwością oraz ujmują prostotą rozwiązań. Dominują w nich proste, zgeometryzowane formy – widoczne przede wszystkim w podziałach przestrzennych, materiałach nawierzchniowych i elementach małej architektury. Również nasadzenia roślinne mają prostą i czytelną kompozycję. Ważną rolę odgrywa w nich przestrzenność oraz „zapożyczenie krajobrazu” zza płotu. W niekorzystnym sąsiedztwie zamiast standardowych sztachet wykorzystywane są pełne ściany obsadzone roślinnością lub okryte lustrami odbijającymi wewnętrzną roślinność.
Nowoczesne ogrody – aranżacje roślinne inne niż wszystkie
Rośliny sadzone tak, by tworzyły określone, uporządkowane formy stanowią jedną z głównych cech nowoczesnych ogrodów. Traktowane są jako tworzywo do budowania monochromatycznych kompozycji, kubistycznych form, pionowych i poziomych płaszczyzn o starannie dobranej, stonowanej kolorystyce liści i kwiatów.
Nowoczesne ogrody wymagają konsekwencji wyboru. Zamiast różnobarwnych rabat z kwiatów jednorocznych i klombów, powinniśmy zdecydować się na rośliny bylinowe kwitnące na określony kolor, trawy oraz krzewy i drzewa o zwartym pokroju, zdatnym do formowania. Ważna jest również struktura nasadzeń i kompozycja doboru gatunkowego. Dobre rośliny to te, zróżnicowane pod względem pokroju i dekoracyjności ulistnienia.
Warto w tym miejscu zasięgnąć porady architekta krajobrazu, który nie tylko wybierze gatunki, ale również rozplanuje przestrzeń tworząc funkcjonalną i estetyczną kompozycję nowoczesnego ogrodu.
Mniej znaczy więcej
Nowoczesne ogrody wyróżniają się dość ograniczoną ilością zastosowanych materiałów. Ostatecznie nie szkodzi to jednak efektowi wizualnemu, gdyż w tym wypadku mniej znaczy więcej.
Materiały muszą korespondować z wyglądem domu i ogrodzenia, być równie oszczędne w barwie, a najlepiej dostosowane do kolorystyki elewacji. W nawierzchniach dominują płyty kamienne i betonowe o geometrycznych kształtach, drewno, żwir i kamień o zróżnicowanej frakcji.
W nowoczesnych ogrodach wykorzystywane jest także drewno egzotyczne pojawiające się na tarasie, schodach czy przy zbiornikach wodnych. Najczęściej używany jest teak, massaranduba czy tatajuba. Gatunki te są efektowne wizualnie, ale także wyjątkowo wytrzymałe, w naturalnym środowisku stanowią materiał budulcowy.
Nowoczesne ogrody posiadają bardzo wyraźne podziały stref funkcjonalnych, które zaznaczone są nie tylko nawierzchnią. Minimalizm kompozycji przestrzennej podkreślą ściany ze stali, cortenu, gambionowe czy wertykalne ściany wodne ze szklanych tafli.
Nowoczesne ogrody z wodą
Nowoczesne ogrody potrzebują także wody w prostej, eleganckiej i wyrafinowanej oprawie, takiej jak tafle, ściany czy stoły wodne. W większej przestrzeni proponowane są geometryczne baseny. Podobnie jak z roślinnością, tu również wymagana jest konsekwencja, zrezygnujmy więc z kaskad, oczek czy tryskających, ozdobnych fontann.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.