Nowoczesne wnętrze domu, znajdującego się na jednej z dzielnic Melbourne, jest pokłosiem pracy australijskich projektantów ze studia Sharif Abraham Architects. Ich praktyka projektowa polega na zaangażowaniu sztuki oraz innowacji przestrzennych, które składają się na obraz architektury wywołującej intensywne wrażenia wizualne.
Nowoczesność w klimacie art deco
Clifton Hill House mieści się około 5 km od głównego obszaru biznesowego miasta w całkowitej separacji od wielkomiejskiego zgiełku.
Parterowa zabudowa domu to cecha charakterystyczna budynków mieszkalnych w Australii. W przypadku Clifton Hill House dodatkowy poziom budynku miał na celu podwyższenie pomieszczeń znajdujących się na parterze. Tym samym piętro wykorzystano jako atrakcyjny punkt widokowy.
Architekci do istniejącej już części domu wcielili nowy segment- dwie przestrzenie łączy korytarz, oddziela dziedziniec.
Niestandardowe ukształtowanie bryły budynku powstało z sympatii do ponadczasowego stylu art deco. Syntetycznie ujęta forma jest zestawieniem nowoczesnych koncepcji projektowych i dynamicznych form artystycznych. Asymetryczne, finezyjne linie fasady domu przejęło również jego nowoczesne wnętrze, które nie zapomniało o klimacie lat 20. minionego wieku.
Płynność przestrzeni
Nowoczesne wnętrze domu Clifton Hill House z jednej strony odnosi się do oszczędnego w wyrazie stylu minimalistycznego, z drugiej strony zauważyć można czytelne inspiracje elegancką estetyką art deco. Kontrast drewna i surowych ścian pozwolił na modulowanie wyglądu wnętrz. Drewniana okleina powstała z jednego pnia drzewa, dzięki temu różnorodność jego pięknej struktury jest dokładnie widoczna- zaczynając od wyższych partii ścian, gdzie słoje drewna są rozmyte i łagodne, po dolny segment- w tym miejscu rdzeń drzewa jest gęsty i ciemny.
Wszystkie pomieszczenia domu płynnie składają się w jeden przestronny i otwarty kompleks. Sferę intymności wytycza przestrzeń jednej z łazienek, gdzie konsekwentnie zastosowano grafitowe płytki, zarówno na ścianach, podłodze, jak i suficie. Koncepcyjnie nowoczesne wnętrze łazienki miało nawiązywać do wyglądu jaskini, złożenie zostało więc spełnione. Kameralne oświetlenie pozwala skupić się na przyjemności kąpieli.
Druga łazienka powstała jako niezależne pomieszczenie. Oddzielona od strefy wewnętrznej domu, nawiązuje dialog z architekturą przestrzeni zewnętrznej. Nowoczesne wnętrze, wykończone taflami płytek o szorstkiej strukturze betonu, w dzień zostaje „zalane” naturalną porcją światła dziennego, dzięki temu przestrzeń łazienki staje się bardziej otwarta i przestronna.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.