Proletariacki rodowód
Historia loftu sięga lat 30 ubiegłego wieku i odsyła do życiorysu członków ubogiej, nowojorskiej bohemy, którzy jako pierwsi adaptowali opuszczone magazyny i hale fabryczne, żeby w nich właśnie urządzić swoje mieszkanio-pracownie. Surowe, pozornie nieatrakcyjne przestrzenie jeszcze bardziej podsycały wyobraźnię lokatorów, tworzących oryginalne aranżacje niedocenianych wcześniej powierzchni.
Po ponad półwieczu moda na wykorzystanie poddasza powróciła w wielkim stylu. Czas zatarł pierwotne znaczenie loftu, a samo pomieszczenie awansowało w ludzkiej świadomości i dziś kojarzy się już tylko z luksusem, na który może pozwolić sobie jedynie elitarne grono odbiorców.
Polski loft
Loftowy trend do polski docierał w zawrotnym, ślimaczym tempie, aż wreszcie dał o sobie znać na początku XXI wieku. Zaczęło się od rewitalizacji starej fabryki Karola Scheiblera w Łodzi, później były zakłady włókiennicze w Zielonej Górze, Stara i Nowa Przędzalnia w Żyrardowie czy dawny browar w Siemianowicach Śląskich. Kiedy ich image przeszedł gruntowny lifting, nowoczesny loft zjednał sobie prywatne audytorium, w postaci koneserów szukających ponadprzeciętnych koncepcji aranżacyjnych.
Industrialny minimal
Już sam duch postępu uwięziony w przestrzeni loftów dyktuje przemysłowy styl. Wnętrze utrzymane z rezerwą, można powiedzieć sauté. Nie ma miejsca na naciąganą elegancję i napuszoną wystawność… Wszystkie elementy działają jak zgodne trybiki napędzające doskonale skomponowaną maszynerię.
Ogromne okna ze stalowymi podziałami, ponadstandardowa wysokość, nieudawany beton i cegła. Do loftu można wstawić niemal wszystko, od skórzanego chesterfielda po minimalistyczny design. Unikać należy wszelkiej sztuczności i bazować na materiałach naturalnych, tj. drewno, skóra, szkło, beton oraz … futra i mechate tkaniny dla ocieplenia klimatu. Nigdzie indziej obrazy i fotografie nie będą się tak świetnie prezentować jak właśnie w lofcie. -Magdalena Sobula
Kwestia wyboru- nowoczesny loft
- wersja Hard- ciężki loft w ascetycznej wariacji- z wykorzystaniem powierzchni poprzemysłowych budynków: fabryk, starych magazynów, hut, spichlerzy, browarów. Oddech przestrzeni łączy tu wszystkie pomieszczenia, intymność zachowuje tylko łazienka. W takim miejscu czuć jeszcze wielkomiejski, przemysłowy zgiełk.
- wersja Soft- subtelne skłonności- kompleksy budowane od podstaw, stylizujące się jedynie na fabryczną modę.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.