Nowoczesny pokój dzienny musi odpowiadać temperamentowi mieszkańców domu. Jest on najbardziej reprezentatywnym, a zarazem najintensywniej użytkowanym wnętrzem- ciągu dnia spędza się tam najwięcej czasu. Zależnie od aktywności życiowej domowników, nowoczesny pokój dzienny wycisza atmosferę lub ją dynamizuje. Jak zatem zaplanować aranżację, aby stał się komfortowym centralnym punktem domu?

Pracownia Projektowa Dragon Art – Przejdź do projektu


Mood Works – Przejdź do projektu
Przeważnie powierzchnia mieszkań i domów wymusza wykorzystanie pokoju reprezentacyjnego, jako miejsca nie tylko spotkań rodziny czy znajomych, ale również przejęcia roli jadalni, pokoju telewizyjnego czy miejsca pracy. Warto pamiętać jednak, że skupienie w jednym pomieszczeniu tak wielu aktywności życiowych, nie gwarantuje sukcesu, nawet, jeśli na wszystko starczy miejsca. Przestrzeń należy podzielić na strefy poszczególnych czynności oraz zaplanować ciągi komunikacyjne między tymi strefami. Granicami stref mogą być ramiona stojących lamp lub szeregi lamp wiszących, pełniące rolę parawanu ażurowe półki na książki, rzeźby czy nawet kwiaty.

Pepe pracownia – Przejdź do projektu

Mood Works – Przejdź do projektu

KOLENIK Eco Chic Design – Przejdź do projektu

The Vibe – Przejdź do projektu
Nowoczesny pokój dzienny raczej nie może być oświetlony żyrandolem konserwatywnie zawieszonym na środku jego sufitu. Każda z wyżej wymienionych stref aktywności życiowej potrzebuje innego sposobu oświetlenia i natężenia światła. Jakże niepraktyczne i irytujące. Już na etapie projektowania instalacji elektrycznej należy rozważyć, jak pomieszczenie będzie użytkowane. Często remont, w efekcie którego powstanie nowoczesny pokój dzienny, po prostu zaczyna się od wymiany instalacji, bo przecież inaczej nie byłoby sensu odnawiać ścian ani podłóg.

Formativ – Przejdź do projektu

Interno – Przejdź do projektu

Bartek Włodarczyk Architekt – Przejdź do projektu

Nasciturus Design – Przejdź do projektu
Choć coraz częściej we wnętrzach salonów używa się nowatorskich materiałów wykończeniowych, nadal najpopularniejsze jest drewno. Warto skorzystać z szerokiej gamy kolorów i faktur dostępnych na rynku. Można, a czasami nawet zaleca się, rewitalizację starych, rzemieślniczych parkietów i wyeksponowanie ich ponadczasowego piękna.

Baront – Przejdź do projektu

Baront – Przejdź do projektu

EXITDESIGN – Przejdź do projektu
Nowoczesny pokój dzienny to także śmiałe, otwarte spojrzenie na kolor i materiały użyte do pokrycia ścian. Niezależnie jednak czy korzystamy z farb, tkanin, tapet, drewna czy tworzyw, ściany i podłoga nie mogą tworzyć wrażenia przeładowania. Cała wizja musi być prosta i klarowna. Naprawdę – mniej znaczy więcej.

Pracownia Projektowa Dragon Art – Przejdź do projektu

Pracownia Architektury Jeżewska & Zakrawacz – Przejdź do projektu

Muc & Scott Interiors – Przejdź do projektu
Szczególną wagę należy przyłożyć do użytych barw. Postarajmy zamknąć się w grupie dwóch – trzech podstawowych stonowanych kolorów, których będziemy używać w różnych zestawieniach. Intensywnych barw należy używać oszczędnie, chyba że decydujemy się na pokrycie całej ściany popartowską grafiką!

Interno –Przejdź do projektu

Pracownia Architektury Jeżewska & Zakrawacz – Przejdź do projektu

David Design – Przejdź do projektu
Powracając jeszcze raz do oświetlenia, błędem byłoby nie wykorzystanie go do eksponowania zgromadzonych przez domowników przedmiotów stanowiących o reprezentacyjnym charakterze pomieszczenia, jakim jest nowoczesny pokój dzienny. Należy kierować światło tak, aby podkreślać piękno rzeźb, obrazów i innych dzieł sztuki lub przedmiotów kolekcjonerskich. Ponieważ diabeł tkwi w szczegółach, warto pilnować, aby detale takie jak kaloryfery, kratki wentylacyjne czy przewody elektryczne były starannie ukryte. Jednak kiedy domownicy lubią industrialne klimaty, można pójść w drugą stronę i maksymalnie wyeksponować te elementy.
Oczywiście zachęcamy Państwa do wszelkich szalonych eksperymentów. Przede wszystkim zależy nam jednak, abyście poznali swoje potrzeby, odnaleźli komfort i sposób wyrażania siebie.
Przeczytaj również








Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.