Ogrody angielskie nie bez powodu przypominają parki krajobrazowe. Najprościej rzecz ujmując, ogród angielski to ogród wzorowany na naturze. Powstał w XVIII wieku, w odpowiedzi na uporządkowany i symetryczny ogród francuski. W klasycznym ogrodzie angielskim dopuszcza się, a nawet ceni asymetryczność, bujność i dzikość porastających roślin. Niech nikogo to jednak nie zwiedzie – jest to dzikość w pełni kontrolowana.
Część ogrodu warto przeznaczyć na ogródek warzywno-ziołowy – przejdź do projektu
Ogrody angielskie – wiejska sielanka
Ogrody angielskie powstawały najczęściej przy rodzinnych rezydencjach angielskiej arystokracji, spragnionej obcowania z naturą. Nic dziwnego – taki ogród wymagał sporego areału. Swobodny, nastrojowy i romantyczny charakter ogrodu angielskiego uosabiał mody i zwyczaje tamtej epoki. Angielski romantyzm w literaturze wykorzystywał krajobraz nie tylko jako tło, lecz także jako bohatera lirycznego; wielkość przyrody sławili m.in. lakiści („poeci jezior”). Ciemny zagajnik, rwący strumień, w oddali malownicze ruiny… Dla poetów takie okoliczności miały w sobie pierwiastek mistyczny. Dla wyższych sfer – były rozrywką, miejscem odpoczynku, spotkań towarzyskich, wreszcie wskaźnikiem dobrego gustu. W tamtych czasach namiętnie udawało się na przechadzki, a ogród angielski ze swoimi wąskimi, zacisznymi ścieżkami nadawał się do tego idealnie.
Ogrody angielskie lubią otoczenie wiejskiego krajobrazu, takiego jak zarośnięty staw czy niskie, kamienne ogrodzenie – przejdź do projektu
W ogrodzie w stylu angielskim nie może zabraknąć naturalnych materiałów: kamienia i żwiru – przejdź do projektu
Najlepszym dodatkiem do takiego ogrodu będą ławki kamienne lub betonowe – zobacz produkt
Piękną ozdobą angielskiego ogrodu może być fontanna – zobacz produkt
W XVIII wieku ogród angielski nie mógł obyć się bez sztucznych elementów – stylizowanych na antyczne ruin, obelisków czy świątyń imitujących gotyk. Elementy te spotkamy raczej już tylko w historycznie zrekonstruowanych ogrodach. Nie znaczy to jednak, że współczesny ogród inspirowany stylem angielskim nie ma nic wspólnego z jego oryginalnym wyglądem. Zachowano jego główne założenia, zwłaszcza w kwestii roślinności: ma być bujnie, zielono i różnorodnie. Łączymy ze sobą wiele różnych gatunków krzewów, drzew, kwiatów i bylin. Stosujemy trejaże, altany i pergole. Piękną ozdobą angielskiego ogrodu może być fontanna, o ile jej forma wkomponowuje się w niezobowiązujący charakter ogrodu, nie przysłaniając go nadmierną dekoracyjnością.
W naszym klimacie za gęstą roślinność mogą posłużyć bujne trawy – przejdź do projektu
Wąska ścieżka dodaje ogrodowi tajemniczości – przejdź do projektu
A może w tajemniczym ogrodzie angielskim zamieszkają wróżki?
Jeśli chodzi o dopuszczalne materiały, słowem-kluczem jest naturalność. W ogrodzie angielskim króluje naturalny kamień i żwir. Ciekawym urozmaiceniem będzie staw lub oczko wodne, porośnięty roślinami wodnymi. Pamiętajmy, że ogrodzenie także musi być wkomponowane w całokształt krajobrazu. Zamiast drucianego lub betonowego, proponujemy gęsty żywopłot lub kamienny murek.
Altana wydaje się schowana za rabatami kwiatów – przejdź do projektu
Urokliwym dodatkiem będą odpowiednio dobrane donice. Nie może też zabraknąć róż!
Ogrody angielskie – arystokratyczny rodowód
Jednocześnie ogrody angielskie nie straciły całkiem swojej arystokratycznej tożsamości. Choć żywopłot, według klasycznych prawideł, nie powinien być regularnie przycięty, to już trawnik musi być idealnie przystrzyżony i pielęgnowany. Wiecznie zielona trawa to ozdoba każdej szanującej się rezydencji. Tak samo jak róże – symbol królewski. W nowoczesnym ogrodzie inspirowanym stylem angielskim, zachęcamy do eksperymentów. Połączenie dzikiej, choć kontrolowanej roślinności z tradycyjnymi elementami ozdobnymi, jak donice w kształcie urn czy piedestały stylizowane na kolumnę, sprawi, że w ogrodzie zapanuje niepowtarzalny, romantyczny nastrój.
W ogrodzie angielskim wykorzystujemy atuty naturalnego krajobrazu, np. skałki – przejdź do projektu
Kolumna i podest na rzeźbę – zobacz produkt
Dekoracyjny piedestał – zobacz produkt
Oryginalna donica w kształcie urny – zobacz produkt
Donica ogrodowa na piedestale –zobacz produkt
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.