Otwarta kuchnia od paru lat stała się standardem obiektów mieszkalnych, zarówno mieszkań, jak i domów jednorodzinnych. Tego rodzaju pomieszczenie może być częścią przestrzeni dziennej, o ile znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie salonu, lub części dziennej przestrzeni mieszkalnej. Takie rozwiązanie architektoniczne posiada swoje zalety i wady. W dobie ekspresowo skurczającej się powierzchni mieszkaniowej, otwarta kuchnia daje możliwość powiększenia przestrzeni domu. Jakie są jej zalety i jak ją zaaranżować, żeby było wygodnie? Przejrzyj aranżacje i dowiedz się więcej!

Pracownia Architektury Jeżewska & Zakrawacz – Przejdź do projektu

Finchstudio Architektura Wnętrz – Przejdź do projektu

Bartek Włodarczyk Architekt – Przejdź do projektu
Otwarta kuchnia – zalety i wady
Otwarta kuchnia to przede wszystkim dobry sposób na powiększenie małego mieszkania i salonu. W poprzednich dekadach dom podzielony był pomiędzy członków rodziny, którzy zgodnie z ówczesnymi społecznymi rolami, przebywali w określonych pomieszczeniach. Aktualnie proponowany układ funkcjonalny wnętrz pozwala na integrację rodziny, wspólne cieszenie się czasem, którego nigdy nie mamy pod dostatkiem, a także wspólne przygotowanie posiłków. Rodzice małych dzieci podkreślają również wygodę, jaką stwarza otwarta kuchnia, cały czas widząc i słysząc swoje dzieci podczas przygotowania posiłków.

Madama – Przejdź do projektu

STUDIO.O. – Przejdź do projektu

Smeg – Przejdź do projektu
Całkowicie otwarta kuchnia, niczym nie przegrodzona od części dziennej, to jednak dla niektórych uciążliwość związana z dostrzegalnym z zewnątrz bałaganem po przygotowaniu posiłku czy jego spożyciu. To również możliwość rozchodzenia się niechcianych zapachów, ale ten problem łatwo rozwiązać, instalując dobry wyciąg kuchenny.

Nasciturus Design – Przejdź do projektu

Widawscy Studio Architektury – Przejdź do projektu
Alternatywą pełnego otwarcia na salon jest wykorzystanie różnej długości ścianek, wyspy czy barku. Barek może zastąpić stół, bufet czy blat roboczy. Jeżeli jest na tyle wysoki, by przy nim siedzieć na hokerach, może stanowić ciekawe miejsce goszczenia bliższych znajomych podczas wykonywania drobnych prac kuchennych czy wspólnego gotowania. Jeżeli jednak traktujemy go jako naszą własną przestrzeń roboczą, której nie chcemy nikomu pokazywać, możemy przesłonić go wyższym murkiem lub płytą meblową. Takie rozplanowanie uniemożliwi podglądanie nas przy pracy w kuchni.

Pracownia Projektowa Dragon Art – Przejdź do projektu

HDCINEMA – Przejdź do projektu

Muc & Scott Interiors – Przejdź do projektu

EXITDESIGN – Przejdź do projektu
Otwarta kuchnia na część dzienną to idealne rozwiązanie dla małych mieszkań, które nie są dostatecznie doświetlone. Pomieszczenie staje się bardziej przestronne i jaśniejsze.

Pracownia Projektowa Dragon Art – Przejdź do projektu

Cat Inside – Przejdź do projektu

HOLA Design – Przejdź do projektu
Mobilne i lekkie wizualnie wyposażenie otwartej kuchni pozwala na jej szybkie modyfikacje wedle potrzeby. Rozkładany stół, ozdobne krzesła lub hokery mogą być częścią wyposażenia podczas rodzinnej kolacji, imprezy czy pracy w domu.

Pomalama – Przejdź do projektu
Przy połączeniu w jednym pomieszczeniu otwartej kuchni i salonu warto zaznaczyć wizualnie zmianę funkcjonalną przestrzeni. Jedną z możliwości jest wykorzystanie dwóch różnych nawierzchni podłogi, które zaznaczą strefowanie. Dobrane właściwe staną się dopełnieniem aranżacji wnętrza i jego ozdobą.

Manufaktura Wirchomski – Przejdź do projektu
Otwarta kuchnia na strefę dzienną to także możliwość wyeksponowania ciekawie rozplanowanej przestrzeni, dużej wyspy kuchennej, atrakcyjnych wizualnie sprzętów AGD czy wreszcie oryginalnych mebli z najwyższej jakości materiału. Taka kuchnia może stać się perłą całego domu, pełniąc funkcję reprezentacyjną o ile zachowamy w niej porządek.

Smeg – Przejdź do projektu

HDCINEMA – Przejdź do projektu

KOLENIK Eco Chic Design – Przejdź do projektu
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.