Łąki kwietne od lat sukcesywnie znikają zarówno z krajobrazu miejskiego, jak i wiejskiego, ustępując pola równie przystrzyżonym trawnikom. Okazuje się, że łąka kwiatowa to nie tylko wielobarwne rośliny, które cieszą oko, bowiem mają one też olbrzymie znaczenia dla ochrony środowiska. Dzikie enklawy roślinności są ponadto naturalnym siedliskiem i źródłem pożywienia dla owadów, w tym pszczół, które są kluczowym elementem naszego ekosystemu. Czym są, jakie dokładnie pełnią funkcje oraz dlaczego warto zakładać łąki kwietne także w przydomowej przestrzeni?
Czym jest łąka kwietna i jakie pełni funkcje?
Naturalna łąka kwietna to nieuporządkowane zbiorowisko bujnej, wielogatunkowej roślinności, która wywoływać skojarzenie zaniedbanej i zapomnianej „ziemi niczyjej”. Występują przede wszystkim na terenach wiejskich, jednak coraz częściej widuje się je również w centrach miast oraz na prywatnych posesjach. To z pewnością efekt kampanii, ukierunkowanej na uświadamianie społeczeństwa odnośnie korzyści związanych z zakładaniem i utrzymywaniem łąk kwiatowych.
Postępująca urbanizacja i pozyskiwanie nowych terenów pod inwestycje gospodarcze czy zabudowę mieszkaniową, doprowadziły przez lata do masowego usuwania łąk kwietnych. Jednocześnie, nikt nie przywiązywał uwagi do tworzenia banku nasion, dzięki któremu możliwa byłaby regularna (od)budowa połaci łąk kwiatowych. Większa aktualnie wiedza w zakresie znaczenia łąk kwietnych dla ochrony środowiska i rozwijająca się świadomość ekologiczna – sprawiają, że w naszym otoczeniu na powrót pojawiają się kolorowe „dywany” kwiatów.
Łąki kwietne posiadają zdolności retencyjne, ponieważ potrafią magazynować i odprowadzać duże ilości wody. Ma to niebagatelne znaczenie przy asfaltowo-betonowej zabudowie, jaka dominuje obecnie w wielkomiejskiej przestrzeni. Ograniczanie terenów zielonych w miastach wiąże się z ryzykiem wystąpienia podtopień, bowiem często sieć kanalizacji deszczowej nie jest w stanie odprowadzać skutecznie wody opadowej.
Połacie kwiatów i traw, w szczególności te o znikomym stopniu ingerencji człowieka (m.in. brak lub rzadkie koszenie) – to raj dla ptaków, motyli oraz innych pożytecznych owadów-zapylaczy, np. pszczół. Oprócz tego, sąsiedztwo łąki kwietnej tworzy specyficzny mikroklimat, który chłodzi oraz oczyszcza powietrze, a widok ukwieconego otoczenia działa ożywczo i sprzyja poprawie samopoczucia. Tereny zielone świetnie neutralizują i pochłaniają ponadto miejski zgiełk.
Pszczoły a łąka kwietna
Łąka kwietna to różnorodność roślinności, piękna paleta kolorów i niesamowita gama zapachów, ale także bezpieczna przystań i źródło pożywienia dla owadów, w tym pszczół. Każdy, kto widział animowaną produkcję „Film o pszczołach”, wie jak ważnym ogniwem ekosystemu są te niepozorne owady. Pszczoły biorą udział w zapylaniu ok. 80 proc. roślin uprawnych na świecie, które dzięki wydawanym później plonom, determinują byt pozostałych gatunków, na czele z ludźmi. Jednym ze sposobów zapewnienia pszczołom pokarmu i odpowiednich warunków do bytowania, jest zakładanie oraz utrzymywanie łąk kwietnych. Mało osób ma świadomość tego, że tylko 20 proc. pszczół znajduje się w hodowlach, natomiast aż 80 proc. żyje dziko.
Zakładane łąki kwietne to bogactwo roślin miododajnych i istny raj dla pszczół. Świadomość wsparcia, jakiego możemy udzielić naszym pszczelim przyjaciołom, powinna aktywizować i napędzać do działania każdego człowieka, a nie tylko osoby pielęgnujące w sobie wrażliwość proekologiczną. Coraz częściej w akcje związane z edukacją i zakładaniem łąk kwiatowych włączają się znane firmy. Niedawno inicjatywę w tym zakresie podjęła również firma HomeSquare, która zaangażowała się w projekt ekologiczny i założyła pierwszą łąkę kwietną dla pszczół. Łąki kwietne to forma wsparcia dla pszczół i cegiełka w odbudowę równowagi w przyrodzie. Wcale nie trzeba brać udziału wyłącznie w dużych projektach. Aby pomóc „małym zapylaczom”, wystarczy niewielka łąka kwietna przy domu albo donice ogrodowe na tarasie czy balkonie.
A może łąka kwiatowa zamiast trawnika?
W przeciwieństwie do trawnika, łąki kwietne nie wymagają czasochłonnej pielęgnacji, ponieważ kosi się je jedynie 1-2 razy w trakcie sezonu, nie jest im potrzebna wertykulacja czy aeracja. Co ciekawe, tego typu roślinność nie potrzebuje regularnego nawożenia ani nawadniania, ponieważ gatunki łąkowe mają nawet 25 razy dłuższe korzenie, niż trawy. Wszystko to przekłada się to oszczędność czasu, pieniędzy oraz znacznie korzystniejszy wpływ na środowisko w porównaniu z utrzymywaniem w nienagannym stanie trawnika.
Podłoże, które porasta łąka kwietna, doskonale magazynuje wodę oraz energię cieplną. Rośliny łąkowe są nawet 10-krotnie wyższe od źdźbeł tradycyjnej trawy na trawniku, dzięki czemu świetnie wyłapują wszelkie pyły i zanieczyszczenia tworzące smog.
Zakładanie łąki kwietnej – dodatkowe inspiracje
Łąki kwietne powstają w centrach miast, na obrzeżach aglomeracji, na dachach budynków oraz w przydomowych ogrodach. Nowocześnie urządzony ogród charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem roślinności w uporządkowanych formacjach, takich jak np. trawniki, klomby, rabaty kwiatowe, warzywniaki, skalniaki czy skupiska ozdobnych krzewów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przestrzeni tej wygospodarować niewielki nawet teren pod łąkę kwietną.
Barwna łąka kwiatowa, oprócz swoich niewątpliwych walorów estetycznych i ekologicznych, zwabi do ogrodu kolorowe motyle, trzmiele, pszczoły oraz inne pożyteczne owady, na czym skorzystają również pozostałe rośliny. Podczas zakładania łąki kwietnej przydadzą się m.in. eleganckie obrzeża ogrodowe oraz ozdobne murki oporowe. Tego rodzaju elementy pozwolą zadbać o dobrą organizację ogrodowej przestrzeni, odpowiednio wyeksponować poszczególne grupy roślin, a także oddzielić je od ścieżek. W zależności od istniejącej aranżacji ogrodu oraz indywidualnych upodobań, można zdecydować się np. na odporne na korozję obrzeże ogrodowe ze stali kortenowej lub stali ocynkowanej.
W przypadku założenia łąki kwietnej na skarpie, ciekawą opcją może okazać się designerski murek oporowy z aluminium bądź stali kortenowskiej. Metalowe murki oporowe ograniczą ryzyko osunięcia się ukwieconej skarpy, a przy okazji podkreślą jej wyjątkowy charakter. Jeśli Twój ogród ma niewielką powierzchnię albo posiadasz tylko taras, funkcjonalny murek oporowy z łatwością można przekształcić w efektowną donicę i zasiać w niej przepiękną łąkę kwietną w wersji mini.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.