Płyty OSB są materiałem drewnopochodnym w 90% stworzonym właśnie z drewna. Dzięki temu są łatwe w utylizacji i biodegradowalne. Są to płyty prasowane na płasko z wiórów orientowanych. Mogą mieć jedną lub kilka warstw. Najczęściej w płytach OSB znajduje się wodoodporna żywica, co jest ich kolejnym atutem. Można z nich tworzyć ściany nośne, meble i nie tylko.
Co to jest płyta OSB?
Wiele osób niezaznajomionych ze stolarką i budownictwem, pierwszy raz natrafiając na taką nazwę, może zadawać sobie pytanie: płyta OSB – co to jest? Płyty OSB są materiałem drewnopochodnym, który w 90% składa się właśnie z drewna, a tak właściwie to z wiórów orientowanych spajanych wodoodporną żywicą. Zazwyczaj mają kilka warstw. Ich wielkim atutem jest to, że łatwo się je utylizuje i są biodegradowalne.
Płyta OSB ma bardzo dużo zalet, o których warto powiedzieć. Przede wszystkim zachowuje się jak drewno, wygląda jak drewno, a nawet pachnie jak drewno, to mimo wszystko nie posiada jego wad. Przy płycie OSB nie musisz martwić się ani o sęki, ani o drzazgi, ponieważ są sprasowane i wygładzone. To jednak nie wszystko. Płyty OSB są ekologiczne, więc będą świetnym wyborem dla osób, które cenią sobie dbałość o planetę. Ponadto nie ma w nich żadnych toksycznych substancji, w tym formaldehydów.
Tego typu płyty dzielą się na cztery typy:
• OSB 1, czyli najtańszy. Niestety nie jest on zbyt trwały, ale z powodzeniem można stosować go w suchych i niezbyt trudnych warunkach.
• OSB 2, które zwykle stosuje się przy wykańczaniu wnętrz. Łatwo chłoną wilgoć, dlatego należy o nie zadbać i je zaimpregnować.
• OSB 3 jest najczęściej spotykanym rodzajem. Z powodzeniem można stosować je w miejscach o wysokiej wilgotności. Płyty te są bardzo solidne i odporne, dlatego można stosować je w trudnych warunkach. Wszystko dlatego, że ich spoiwem jest żywica melaminowo-uretanowa oraz klej poliuretanowy.
• OSB 4 jest najmocniejszą i najwytrzymalszą ze wszystkich wyżej wymienionych płyt. Świetnie nadaje się do ciężkich warunków, gdzie wilgotność jest bardzo wysoka. Tę płytę stosuje się przy budowie ścian, dachów, altan, a także psich kojców, co doskonale świadczy o jej wytrzymałości.
Najczęściej spotykane wymiary płyty OSB to 125 na 250 centymetrów.
Zastosowanie płyt OSB
Zastosowanie płyt OSB jest naprawdę szerokie. Wszystko zależy od tego, z którym typem płyty OSB mamy akurat do czynienia, ponieważ nieco się od siebie różnią i są przeznaczone do różnych celów. Wszystko przez to, że każdy typ spojony jest innymi tworzywami i produkowany w inny sposób, co sprawia, że mają różną wytrzymałość na czynniki zewnętrzne.
Płyty OSB najczęściej stosuje się podczas budowy domów, wykończenia wnętrz, ale również dla ozdoby. Jaka płyta OSB na dach nada się najlepiej, a jaka płyta OSB na podłogę? Czy taka w ogóle istnieje?
Jak najbardziej możemy znaleźć płyty OSB, które świetnie nadają się do wykorzystania podczas budowy dachu i poddasza. Najlepiej zwrócić tutaj uwagę na płyty OSB 4, wspomniane już wyżej. Cechują się one bardzo wysoką wytrzymałością i odpornością na wilgoć, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdzą się na dach i poddasze. Kiedy zostanie już przez nas wybrana płyta OSB na dach, jaka grubość powinna ją cechować? Na dach najlepiej wybrać płytę OSB o grubości 25 cm i takie właśnie zwykle są stosowane podczas budowy dachów. Pozostaje jeszcze płyta OSB na poddasze – jaką grubość ona powinna mieć? Okazuje się, że wspomniane parametry i w tym przypadku się sprawdzą.
Dachy i poddasza to jednak nie wszystko. Płyty OSB z powodzeniem sprawdzą się również przy budowie ścian i szkieletów domu. Mowa tutaj w szczególności o płytach OSB 3 i 4, które są najwytrzymalsze i najbardziej odporne na wilgoć ze wszystkich płyt OSB.
Jeżeli ktoś przepada za surowymi, industrialnymi wnętrzami, to tutaj płyty OSB też znajdą swoje zastosowanie. Można sobie zadać pytanie co do płyty OSB na podłogę – jaka grubość będzie potrzebna? W zależności od ewentualnego późniejszego obciążenia powierzchni, takiego jak położenie paneli czy płytek, grubość najczęściej waha się od 22 do 25 mm.
Waga płyt OSB
Waga płyt OSB to kolejna ważna kwestia, którą należy poruszyć. Jak już można było wyczytać wyżej, płyty OSB znacznie różnią się od siebie pod wieloma względami i z ich wagą nie jest w tym przypadku inaczej. Ile waży płyta OSB? Wszystko zależy od wymiarów płyty OSB, np. jej grubości. Grubość wpływa na gęstość, a gęstość na wagę.
Przy płytach OSB wymieniamy osiem głównych grubości i zaczniemy od tych najcieńszych, a skończymy na tych, które są najgrubsze i najbardziej masywne.
Przede wszystkim płyta OSB o grubości ośmiu milimetrów. Ośmiomilimetrowe płyty OSB zwykle wykazują gęstość około 660 kilogramów na metr sześcienny, czyli około 5,3 kg/m2 i 16,6 kilograma przy płytach 125 na 150 cm. 9-milimetrowa płyta to 660 metrów kwadratowych gęstości, 5,9 kilograma na metr kwadratowy i 18,4 kilogramy przy płycie 125 na 150 cm.
Nie ma potrzeby wymieniać tutaj wszystkich parametrów, jednak warto wiedzieć również o tym, że jedna z najgrubszych płyt OSB, czyli ta o grubości 25 milimetrów, ma gęstość 620 kilogramów na metr sześcienny. Dodatkowo ma 15,6 kilograma na metr kwadratowy i 48,8 kilograma na płycie o wymiarach 125 na 150 cm.
Jak natomiast dobrać odpowiednią grubość płyty OSB do naszych potrzeb? Tu sprawa jest dosyć prosta. Musimy po prostu przeanalizować to, do czego potrzebujemy płyty OSB, w jakich warunkach będzie osadzona i jakiej wytrzymałości od niej oczekujemy. Najlepiej zorientować się w wyżej wymienionych rodzajach płyt i w ten sposób wybrać odpowiednią grubość, zwracając uwagę na zastosowanie danego typu.
Weźmy za przykład podłogi, na których coraz częściej montuje się płyty OSB. W ich przypadku świetnie sprawdzi się płyta OSB o grubości 25 milimetrów, czyli jedna z najgrubszych. 22 milimetry również się tutaj świetnie sprawdzą i na pewno bardzo dobrze spełnią swoje zadanie. Na dachy i poddasza również przydadzą się grubsze płyty OSB, na przykład OSB 4, która jest niezwykle wytrzymała, dosyć gruba i odporna na wilgoć. Jeżeli myślimy nad ozdobami z płyt OSB, to tutaj w zupełności wystarczy gruba na osiem milimetrów płyta OSB 1.
Cena
Płyta OSB cenowo może się znacznie różnić w zależności od tego, jaki jest to typ, jaką ma grubość i do czego się ją stosuje. Płyty OSB 1 są najtańsze, a jednocześnie najmniej wytrzymałe. Analogicznie najwięcej zapłacimy za płytę OSB 4. Co to dla nas oznacza? Otóż ten typ najlepiej poradzi sobie w trudnych warunkach i nie narazi na dalsze koszty. Na stronie internetowej Bricoman możesz odnaleźć bardzo szeroki wybór płyt OSB.
Jak już wcześniej zostało wspomniane, płyty OSB 1 są najtańsze, ale jednocześnie najmniej trwałe i najcieńsze. Nie oznacza to jednak, że przez to nie nadają się do niczego. One również bez problemu mogą znaleźć zastosowanie w Twoim domu. Dla przykładu mogą być z powodzeniem zastosowane jako element dekoracyjny, gdy podczas remontu zajmiesz się wystrojem wnętrz.
Płyty OSB 3 to najczęściej kupowana i najczęściej stosowana płyta OSB. Bricoman oczywiście ma je w swojej ofercie. Ich ceny zaczynają się na niecałych 90 złotych za m2, a kończą na 105 złotych za m2.Bardzo łatwo więc zauważyć, że w przypadku płyt OSB 3, rozstrzał cenowy nie jest tak ogromny, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.
Oczywiście różnice w cenie pomiędzy poszczególnymi typami są całkiem spore, co jest normalne ze względu na to, że różni je grubość, gęstość i waga. Charakteryzują się także różną jakością, nadają się do zupełnie innych rzeczy i każda w inny sposób reaguje na niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak deszcze czy bardzo niska temperatura.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, to ile kosztuje płyta OSB, zależy od jej grubości, bo ona definiuje jej wytrzymałość, gęstość i wagę. Idzie za tym cena – najtańsze są płyty OSB, które są lżejsze i cieńsze. Płyty OSB to jeden z tych materiałów, w których wymiary mają bardzo duże znaczenie i należy mieć to na uwadze.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.