Tylko w tym miejscu spotkać można najprawdziwsze księżniczki, bajkowe postaci z sennych marzeń i pokaźną gromadkę pluszowych figlarzy z szelmowskim uśmiechem. Są konie, kwiaty, kokardki, motyle, balony… i są zasady takie, że żadnych zasad nie ma! Pokoje dla dziewczynek, bo o nich mowa, tworzą niewidzialny pomost między światem fantazji a rzeczywistością. Wyglądają na zaczarowane, tak jakby ktoś rozsypał w nich okruchy magii.
„Girls Just Want to Have Fun!”
W pracowni projektowej Concept Architektura Wnętrz czary są na porządku dziennym i działają niezawodnie, bowiem pokoje dla dziewczynek, skrojone według pomysłów pani Moniki Buśko-Kuś, mają wiele wspólnego ze światem baśni. Próżno szukać młodej damy, która pokręciłaby na nie nosem. Pani Monika bezbłędnie przewiduje, co zachwyci lokatorkę pokoju i najwspanialsze jest to, że materializuje dziecięce pragnienia. W końcu sama też była dzieckiem.
Róż i już
Pokoje dla dziewczynek nie są miejscem oporów przed cukierkowo słodkim kolorem różowym, nie wolno się go bać! Aby jednak nie stwarzać wrażenia monotonii i przesłodzenia obok różu zawsze lepiej „postawić” wyciszającą go biel, przewijającą się w kolorze mebli czy też odcieniu ścian. Żadne dziecko nie doceni surowego minimalizmu, będzie za to bardzo wdzięczne za zdecydowane barwy. Każdy wie, że w różowej rzeczywistości przyjemniej się dorasta.
W obłoku snów
Pierwsza zasada: jesteśmy w królestwie dziewczyn, więc sen też ma być królewski. Która z małych lokatorek nie chciałaby poczuć się jak w obłoku cukrowej waty? Gwarancją kolorowych snów jest wygodne łóżko, które w ciągu dnia może stać się także miejscem zabawy. Warto rozbudzić wyobraźnię dziecka i sprawić mu wielką przyjemność niestandardowym modelem łóżka.
I wszystko jasne
Wyganiamy mrok! Pokoje dla dziewczynek, szczególnie tych najmłodszych, muszą zostać wyposażone w lampki nocne, które zapalone nawet przez całą noc będą w stanie odstraszyć czające się tu i ówdzie nocne potwory . Dla wielu dzieci spędzenie całej nocy w ciemnym pokoju to ogromne wyzwanie. Z pomocą przychodzą aerodynamiczne balonowe lampy Borisa Klimka. Niesfornie lewitujące balony powstały właśnie z tęsknoty za beztroskimi latami dzieciństwa.
Bardzo kobiecy design lampy z serii Cherry, projektu niezwykle utalentowanej Niki Zupanc, świetnie urozmaica aranżacje pokoju nastolatki. Jej niesztampowy wygląd sprawia, że lampa jest „wisienką na torcie” w nowoczesnym wnętrzu.
Pokoje dla dziewczynek w stonowanych barwach, posiadające pewną lekkość wizualną można doskonale „okrasić” nutą ekstrawagancji. Projekt Ingo Maurera – Lucellino, czyli żarówka potrafiąca latać, jest z pewnością zaskakującym akcentem.
Pokoje dla dziewczynek w młodzieżowym klimacie
„Bo z dziewczynami nigdy nie wie, oj nie wie się” – szczególnie, jeśli chodzi o damę, która powoli staje się nastolatką. Takie kolory jak amarant i fuksja raczej idą w zapomnienie. Dorastające dziewczynki będą pragnęły bardziej „dorosłych” klimatów łagodniejszych kolorów, subtelniejszych aranżacji. Trafnym rozwiązaniem są również tematyczne pokoje dla dziewczynek, ponieważ w tym czasie stopniowo rozwijają się pasje i domagają się uzewnętrznienia.
Odcienie beżu stanowią doskonale uniwersalną bazę do wyeksponowania wszelkich elementów dekoracyjnych czy oświetlenia. Wielkoformatowa grafika jest ożywczym zastrzykiem dla wnętrz, dodaje mu dynamizmu. Podobno: „Kto dosiadł konia, ten dosiadł wiatr.”
Pokoje dla dziewczynek w wieku nastoletnim opierają się na zupełnie innych ideach projektowych. Aranżowane wnętrze nie jest już dziecinne, a bardziej kobiece, nie traci jednak fantazyjności, bajkowości. Te cechy manifestują się jednak dyskretniej, jedynie w formie detali, dekoracji, oświetlenia.
Tak jak w całym domu, również w pokoju nastolatki „miało być jasno, delikatnie. Można powiedzieć, że kolor prawie nie istnieje… Natomiast jest forma, struktura i światło .”- Monika Buśko-Kuś
Projekty: Concept Architektura Wnętrz
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.