Wielkimi krokami zbliża się jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie designu. Po raz kolejny, jury złożone ze światowej sławy ekspertów przyzna Red Dot Design Award. Jest to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Kilka tysięcy zgłoszeń każdego roku, czyni ów nagrodę prawdziwym „Oscarem designu”
Trofea przyznawane są od 1955 roku przez Design Zentrum Nadrenia Północna-Westfalia w Essen, w Niemczech. Nagrodzone projekty znajdują swoje zasłużone miejsce w Red Dot Design Museum, w budynku dawnej kopalni Zollverein w Essen, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Motywem przewodnim edycji 2017 jest motto: „In search of good design and innovation“ (W poszukiwaniu dobrego designu i innowacji).
Red Dot Award wręczana jest w trzech kategoriach:
– Projektowanie produktu (obejmuje kilka obszarów produkcji, między innymi: meble, sprzęt domowy, maszyny, samochody i narzędzia);
– Projektowanie komunikacji (za osiągnięcia w obszarze reklamy, mediów interaktywnych, dźwięku oraz projektowania korporacyjnego);
– Projekt koncepcyjny (dla młodych kreatywnych projektantów i firm projektowych z całego świata).
Jak projektanci mogą zwiększyć swoje szanse na zdobycie głównej nagrody i wyróżnienie się z tłumu? Z pewnością przez przyjrzenie się z bliska sylwetkom pierwszych jurorów, co pozwoli poznać ich indywidualne upodobania oraz postrzeganie produktów. Wśród panelu eksperckiego znaleźli się: Alexander Neumeister, Cheng Chung Yao, Dr Thomas Lockwood, Gisbert Brunner, Hideshi Hamaguchi, Professor Ken Nah, Professor Renke He, Stefan Eckstein oraz Vivian Wai-kwan Cheng. Wolni strzelcy, profesjonalni designerzy, profesorowie i dziennikarze specjaliści, na żywo ocenią produkty biorące udział w konkursie Red Dot Award. Nie porównają zgłoszonych projektów, lecz dokładnie je przeanalizują, omówią i przetestują. Kryteria są bardzo wysokie. Przy wysyłaniu zgłoszeń, designerzy powinni zwrócić uwagę na szereg czynników, między innymi na: stopień innowacyjności, funkcjonalność, ergonomię, trwałość, wytrzymałość, jakość oraz wymogi ekologiczne, unikalne aspekty produktu, a także jego symboliczny oraz emocjonalny przekaz. Tylko projekty spełniające wszystkie wymagania otrzymają Red Dot Award.
Alexander Neumeister – W pogoni za pomysłami
Alexander Neumeister to projektant przemysłowy z wielką pasją do zaawansowanych technologii hi-tech. Jako stypendysta Tokijskiego Uniwersytetu Sztuki, wyspecjalizował się w dziedzinie medycyny, elektroniki oraz transportu. Do jego najsłynniejszych prac należą: niemieckie pociągi ICE, magnetyczne jednoszynowe Transrapid, superszybkie pociągi “Nozomi 5oo“ należące do ogólnojapońskiej sieci linii kolejowych Shinkansen, a także liczne pociągi lokalne i koleje podziemne w Japonii, Chinach i Brazylii oraz koleje podziemne C1 i C2 w Monachium.
Neumeister współpracował z wieloma najbardziej znaczącymi, niemieckimi markami, takimi jak: MBB, Deutsche Bahn, Thyssen Henschel, BMW czy Siemens. Przez prawie 21 lat był także konsultantem projektowym dla japońskiej firmy Hitachi. W latach 1983 – 1987 działał, jako członek zarządu, a później, jako wice-prezes Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Wzornictwa Przemysłowego Icsid (the International Council of Societies of Industrial Design).
Cheng Chung Yao – Nowoczesny design, estetyka i filozofia
To właśnie Cheng Chung Yao określił Red Dot Award”wielką dokumentację nowoczesnej historii projektowania, estetyki i filozofii.” Jako absolwent koledżu Pratt Institute w Nowym Jorku, kończący naukę z tytułem magistra architektury, jest pewny tego, co w designie liczy się najbardziej. Yao jest założycielem Wydziału Projektowania Wnętrz (the Department of Interior Space Design) na Uniwersytecie Shih Chien. Działa czynnie, jako wykładowca na wielu prestiżowych uczelniach, jednocześnie prowadząc zespół kilkunastu utalentowanych architektów, projektantów wnętrz, grafików i wystawców. Doświadczenie zdobywał także, jako przewodniczący kilkunastu komisji konkursowych, zarządów i grup działających w kręgu designu.
Prace Cheng Chung Yao dotyczą zarówno sektora prywatnego, jak i publicznego. Do jego najsłynniejszych dzieł można zaliczyć: City Plaza w Taiwan Pavilion na targach Shanghai Expo w 2012, Taiwan Design Museum oraz Taiwan Design Center.
Dr Thomas Lockwood – Globalna konkurencja
Dr Thomas Lockwood jest uznawany za międzynarodowego eksperta w zakresie zarządzania projektami, metodyki, strategii i kierowania zespołem. Absolwent Uniwersytetu Michigan na wydziale projektowania wizualnego i marketingu, a także magister zarządzania i doktor zarządzania projektem na Harrow Business School, Uniwersytetu Westminster w Londynie. Członek zarządu prezes DMI (the Design Management Institute in Boston, Massachusetts).
Jego doświadczenie obejmuje zarówno, ogromne strategie projektowe dla Fortune 500 (coroczny ranking 500 największych amerykańskich przedsiębiorstw), jak i mniejsze koncepcje np. uniformy amerykańskiej drużyny narciarskiej podczas Igrzysk Olimpijskich. Lockwood od 10 lat prowadzi także własne biuro doradcze i zasiada w zarządzie projektowym Sun Microsystems i StorageTek.
Jak sam mówi, odpowiedni projekt staje się wyznacznikiem jakości na rynku międzynarodowym, a konkursy takie jak Red Dot, w istotny sposób przyczyniają się do informowania o tym, jak ważne w globalnej konkurencji jest projektowanie. Inwestowanie w dobre wzornictwo jest niezbędne dla osiągnięcia sukcesu komercyjnego i na szczęście, w dziedzinach technicznych, coraz więcej osób zdaje się rozumieć tę zależność.
Gisbert Brunner – Władca czasu
Już od 1964 roku, Gisbert Brunner jest zafascynowany upływającym czasem. Jego życie, pracę i pasje dyktują dźwięki tykających zegarków na rękę, zegarów wahadłowych i wyjątkowo dokładnych chronometrów. Nawet wprowadzenie modeli kwarcowych w latach siedemdziesiątych, nie zachwiało jego wiary w moc mechanicznych urządzeń. Na początku lat osiemdziesiątych, kolekcjonerska pasja Brunnera doprowadziła go do napisania pierwszych artykułów dla znaczących niemieckich gazet i magazynów, publikacji internetowych, a finalnie do ponad dwudziestu książek do dnia dzisiejszego. W natłoku spraw, udaje mu się znaleźć czas na prowadzenie bloga redbulletin.com oraz udzielanie wykładów, dotyczących zegarków mechanicznych i ich renomowanych producentów.
Hideshi Hamaguchi – Do projektowania trzeba czuć chemię
Jako absolwent wydziału inżynierii chemicznej Uniwersytetu Kyoto, Hideshi Hamaguchi szybko odnalazł swoje miejsce w firmie Panasonic w Japonii. Stopniowo piął się po szczeblach kariery, by zostać wpierw dyrektorem grupy rozwoju biznesowego Panasonic Electric Works Ltd., a następnie wiceprezesem wykonawczym Panasonic Electric Works Laboratory of America, Inc.
W 1993 roku, Hamaguchi zaprojektował pierwszą japońską firmową sieć Intranet i przyczynił się do stworzenia pierwszej pamięci USB (pendrive). Przez ponad piętnaście lat sukcesywnie rozwijał się w określaniu strategii i podejmowaniu decyzji, podobnie jak w opracowywaniu koncepcji dla różnych gałęzi przemysłu i przedsiębiorstw. Dla klientów, takich jak: FedEx, Polycom i M-System, Hamaguchi stworzył wiele nagradzanych produktów i po dziś dzień uznawany jest za wiodący umysł w kreowaniu koncepcji twórczych i prowadzeniu najbardziej znaczących projektów po obu stronach Pacyfiku.
Professor Ken Nah – Ergonomia to podstawa
Profesor Dr Ken Nah to ceniony absolwent inżynierii przemysłowej na Uniwersytecie Hanyang w Południowej Korei. Swoje zainteresowanie czynnikami ludzkimi i ergonomią produktów przełożył na zdobycie tytułu magistra na KAIST (Korea Advanced Institute for Science and Technology) oraz tytułu doktora na Uniwersytecie Tuftsa. Sam prowadzi wykłady uniwersyteckie z zarządzania projektami oraz zasiada w radach prestiżowych komisji i instytucji projektowych (KAID, ESK, MIDM, KCA oraz wiele innych).
Na co dzień, Dr Ken Nah wychodzi z założenia, że każdy produkt ma konkretny cel, a więc przy przyznawaniu Red Dot Award istotna jest jego ergonomia oraz posługa (bądź też przydatność) użytkownikowi.
Professor Renke He – Odzwierciedlenie współczesnego świata
Profesor Renke He to absolwent inżynierii lądowej oraz architektury Uniwersytetu Hunan. Wizytował na wydziale wzornictwa przemysłowego na Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk, a także na wydziale designu na Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej. Jest także dziekanem i wykładowcą na Uniwersytecie Hunan w Chinach, dyrektorem Chinese Industrial Design Education Committee oraz wiceprzewodniczącym China Industrial Design Association.
Profesor uważa udział w przyznawaniu Red Dot Award za prawdziwy zaszczyt. Tak wielkie wydarzenie dotyczące projektowania, skupia ogromną uwagę zarówno aktywnych profesjonalistów, jak i hobbistów, dzięki czemu świat designu cały czas się rozwija. Same możliwości projektowania znacznie się rozszerzyły, co czyni ów dziedzinę, wręcz nieograniczoną. Tylko z pomocą międzynarodowego jury, składającego się z osób z różnych zakątków Ziemi, możliwe jest pełne zrozumienie produktu, który ma być, w pewien sposób, perfekcyjnym odzwierciedleniem współczesnego świata. Projekt staje się nie tylko opisem różnych kultur, lecz także spojrzeniem na przyszłość i to, co dopiero nadejdzie. Red Dot Award jest uhonorowaniem dla osób rozumiejących i szanujących tę zależność.
Stefan Eckstein – Autentyczność, odpowiedzialność i etyka
Projektowanie przemysłowe to dla Stefana Eckstein’a, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych i Designu Muthesius w Kiel, nie tylko praca, ale i hobby. By móc w pełni rozwijać swoje pasje, w 1989 roku założył w Monachium własne studio projektowe, które zdobyło wiele prestiżowych nagród, zarówno w konkursach narodowych, jak i międzynarodowych.
Podczas Red Dot Award, Eckstein za kluczowe uznaje: bycie autentycznym projektantem, branie odpowiedzialności za swoje czyny oraz życie w zgodzie z etyką. Jako głównodowodzący wielu projektów, on i jego zespół stworzyli Kodeks VDID (the Association of German Industrial Designers), który określa najważniejsze wartości etyczne zawodu projektantów przemysłowych.
Obecnie, Stefan Eckstein uważany jest za jednego z najsłynniejszych projektantów w sferze przemysłowej, w szczególności na polu technologii medycznych, produkcji oraz towarów konsumpcyjnych.
Vivian Wai-kwan Cheng – Z miłości do błyskotek
Po 19 latach świadczenia usług edukacyjnych dla Hong Kong Design Institute, Vivian Cheng założyła własną firmę “Vivian Design”. Jej celem jest doradztwo w zakresie projektowania sieci, zarządzania wydarzeniami oraz promowanie własnej sztuki biżuteryjnej oraz wyrobów ze szkła. Swoją karierę Cheng zaczynała jako projektantka zegarków, dopiero w późniejszym czasie zaangażowała się w design akcesoriów modowych.
Vivian Cheng od lat jest wyjątkowo aktywną projektantką, zasiadającą w wielu najbardziej prestiżowych komisjach w Hong Kongu, m.in. w HKDI (Hong Kong Design Institute), HKDC (the Board of Directors of the Hong Kong Design Centre) oraz ICSID (the International Council of Societies of Industrial Design). Zajmuje się także organizacją wszelkiego rodzaju eventów, konferencji, warsztatów i wystaw związanych z designem. Red Dot Award jest dla niej szczególnie ważne, gdyż umożliwia odkrywanie i rozwijanie międzynarodowego związku z organizacjami i szkołami projektowymi, jak i zarządzanie sieciami przemysłowymi.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.