Na całym świecie można znaleźć wiele opuszczonych lub zaniedbanych budowli industrialnych, dziś już tylko straszących wyglądem. Niektóre jednak, w odpowiednich rękach, zyskują szansę na drugą młodość… zresztą zobaczcie sami, co można wyczarować ze starej, opuszczonej fabryki.
Pałac w stylu industrialnym
Gdy w 1973 roku Ricardo Bofill odkrył niszczejącą fabrykę cementu nieopodal Barcelony, w jego głowie zrodził się pomysł. Pomysł, który następnie kiełkował przez kilkadziesiąt lat – bo genialne rzeczy potrzebują czasu, by dojrzeć – jak dobre wino. La fábrica to miejsce z historią, niegdyś porzucone, dziś tętniące życiem i przemienione w dom mieszkalny.
Całkowita rewitalizacja budynku jest procesem długotrwałym, wymagającym nie tylko sporej wyobraźni, ale przede wszystkim ogromnych nakładów środków. Proces budowy rozpoczął się od brutalnego potraktowania niektórych elementów dynamitem w celu odkrycia i odzyskania pewnych przestrzeni, a następnie delikatnej i bardzo precyzyjnej pracy rzeźbiarskiej. Dopiero tak przygotowany obiekt nadawał się do dalszych prac architektonicznych. Niektóre struktury wymagały również przebudowy w celu przystosowania ich do różnych zadań. W efekcie Ricardo Bofill stworzył mieszkanie w fabryce, którego naprawdę można mu pozazdrościć. To prawdziwy pałac w industrialnym stylu – surowy, elegancki i niepowtarzalny.
Rewitalizacja budynku – tu każdy element coś znaczy
Budowle takie jak ta, oprócz walorów estetycznych często mają również znaczenie symboliczne. Chociaż budowla została przemieniona w dom mieszkalny i pracownię, podczas rewitalizacji fabryki pozostawiono nienaruszone silosy, struktury fabryczne czy katedrę. Drzwi, okna i elementy dekoracyjne nawiązują do historycznej i kulturowej architektury, natomiast pomieszczenia funkcjonalne zostały zaadoptowane do nowych funkcji i utrzymane w surowym, minimalistycznym stylu. Przestrzeń życiowa i robocza jest zbudowana na jasnym i przestronnym planie z widokiem na ogrody, natomiast podziemne galerie zostały przystosowane do pełnienia funkcji pomieszczeń archiwalnych i warsztatowych. Każdy, nawet najmniejszy element ma tu określone zadanie czy to funkcjonalne, czy też symboliczne.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.