Rośliny akwariowe są niezbędnym komponentem domowego akwarium. Mikro ekosystem zbiornika to zamknięty obieg zależnej relacji. Bez obecności roślin podwodna fauna po prostu nie może egzystować. To ona dostarcza wszystkim żyjątkom niezbędnego do życia tlenu, asymiluje i neutralizuje związki azotowe oraz fosfor, jest źródłem pokarmu i schronieniem dla małych rybek.
Akwarystyka z teoretycznej dziedziny przeobraziła się w praktyczną gałąź sztuki. Bujne rośliny akwariowe potrafią skomponować naprawdę piękne krajobrazy- zmienne i dynamiczne. Świat fauny i flory zamknięty w akwarium to wycinek otaczającej nas przestrzeni, autorski obraz stworzony przez naturę.
www.design.eliteaquarium.pl
www.design.eliteaquarium.pl
Podwodna flora
W profesjonalnych sklepach akwarystycznych znajdziemy rozmaite rośliny akwariowe. Dzielić je można na różne kategorie, bo wśród nich są odmiany lubiące światło oraz te, które za nim nie przepadają i wolą rosnąć w ciemnych zbiornikach. Niektóre odmiany tworzą skupiska, inne występują w pojedynkę. Jedne pływają, kolejne pną się po korzeniach i skałach. Najpopularniejsze gatunki w Polsce to: kabomba wodna, pitia rozetkowa, rogatek sztywny, nurzaniec, wgłębka wodna, różdżyca rutewkowata.
Wybierając rośliny akwariowe, pod uwagę należy wziąć trzy czynniki:
1. Rozmiar, jaki jest w stanie osiągnąć określony gatunek rośliny oraz wymiary naszego akwarium.
2. Parametry techniczne zbiornika.
3. Walory dekoracyjne rośliny i efekt, jaki jest w stanie stworzyć będąc częścią większej kompozycji.
www.design.eliteaquarium.pl
Rośliny akwariowe – pejzaże w sześcianie
Z akwarium jest jak z pomieszczeniem w domu- w obydwu przypadkach odpowiednio zestawione elementy potrafią wydobyć walory otoczenia, a jednocześnie ukryć jego niedoskonałości. Zadbane rośliny akwariowe nadają zbiornikowi optycznej głębi, ich naturalne piękno wiernie odzwierciedla rzeczywiste warunki, w jakich żyją ryby. Staranne kompozycje podwodnej fauny są niezwykle dekoracyjne, ale ich tworzenie polega na specjalistycznej wiedzy dotyczącej aranżacji akwariów. Myśląc o domowej hodowli podwodnych roślin, warto zwrócić się z pomocą do profesjonalisty, który na co dzień zajmuje się sztuką kreowania wodnych pejzaży.
www.design.eliteaquarium.pl
Piotr Dymowski, założyciel firmy Elite Aquarium, wykorzystując rozmaite rośliny akwariowe, tworzy oryginalne i niepowtarzalne podwodne aranżacje, realizując tym samym swoją największą pasję, czyli aquascaping.
„Tak naprawdę mówiąc o acuascapingu, powinniśmy się cofnąć w czasie o jakieś sześćdziesiąt lat i przenieść do Japonii, gdzie urodził się Takashi Amano. Chciałoby się napisać żywa legenda, ojciec aquascapingu i prekursor nurtu Nature Aquarium, które są ze sobą nieodłącznie powiązane. Amano już od małego miał bardzo bliski kontakt z naturą, jego chęć tworzenia podwodnych kreacji, odzwierciedlających naturalne środowiska stawała się coraz większa. Mając kilkanaście lat zakładał akwaria w domu znajomym i w końcu znajomym znajomych, jego warsztat rósł w siłę, a doświadczenie w podwodnej hodowli roślin pozwalało na tworzenie coraz to bardziej zjawiskowych zbiorników. Dorosły Pan Amano swoją pasję połączył z biznesem i założył firmę ukierunkowaną stricte na akwarium naturalne. Bardzo doświadczony, wtedy już dla niektórych mistrz, tworzył kolejne dzieła poszerzając pojęcie aquascapingu i poruszając tym samym coraz mocniej wyobraźnię odbiorcy. Jednym z takich odbiorców jestem ja. To on nauczył mnie postrzegać naturę w trochę inny sposób. Myślę, że aby tworzyć podwodne krajobrazy, naturę należy w pewnym sensie trochę rozumieć i dostrzegać niektóre zjawiska w niej zachodzące- to na pewno pomaga w kreowaniu, a raczej naśladowaniu jej w swoim małym, podwodnym świecie jakim jest akwarium. Tak na prawdę to, co stworzymy pod taflą wody, ogranicza tylko nasza wyobraźnia, ale ściśle skorelowana z prawami panującymi w naturze… innymi słowy z pewną dawką wyczucia i smaku.
Dziś Nature Aquarium, którego proces powstawania można nazwać aquascapingiem, dzielimy na kilka sposobów. Pierwszym są akwaria krajobrazowe, czyli takie w których odpowiednio ułożone elementy wystroju, jak kamienie i korzenie mają tworzyć, np. pasmo górskie i drzewa. Drugim rodzajem aranżacji, jaki mamy okazje oglądać to wycinki obrazów natury, takie jak kawałek podwodnej rzeki albo przewrócony konar drzewa w lesie. Nature Aquarium dzieli się również na kilka form ze względu na rodzaj użytych materiałów, najbardziej popularne to Iwagumi – aranżacja kamienna, Ryuboku – aranżacja korzenna, Mizube – aranżacja korzenna z elementami nad powierzchnią wody.”
www.design.eliteaquarium.pl
www.design.eliteaquarium.pl
Nasze propozycje
www.zoologiczny.sklep.pl
www.tropical.pl
www.zoolight.pl
www.juwel.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.