Rzeźba współczesna przełamuje bariery tradycji. Zawsze zjawiskowa i niepowtarzalna. Artyści z całego świata zapierają dech nietuzinkowymi projektami które nie są jedynie dziełami sztuki zaprezentowanymi w muzeum, ale designerskimi elementami wystroju wnętrz bądź ogrodu. Pomysły zaskakują od podstaw, takich jak dobór materiałów, czy technika tworzenia. Wspólnym mianownikiem jest jedna rzecz – niezaprzeczalne piękno.
Studio Lopez – amerykańskie oblicze upcyclingu
John Lopez to amerykański rzeźbiarz z Południowej Dakoty, będący zwolennikiem upcyclingu. Głównym surowcem, wykorzystywanym do tworzenia jego dzieł są zużyte i niepotrzebne skrawki metalu, które formuje w naturalnej wielkości kultowe stworzenia Dzikiego Zachodu. Zanim odkrył niecodzienny materiał zasłynął rzeźbami w brązie. Jednak obrał inny kierunek, który potraktował jako nowe wyzwanie. Niecodzienna faktura i łączenie poszczególnych elementów sprawiają artyście wiele satysfakcji. John odkrył swój niezwykły talent w ostatnim roku college’u. Jego kariera rozkwitała pomimo spokojnego i odizolowanego życia na prerii, dzięki czemu możemy podziwiać jego sztukę. John Lopez wydaje aktualnie książkę z opisującą historię tworzenia i ważnych momentów w jego życiu, które ukształtowały jego wizję sztuki: „Dołącz do Johna na rajd po kuchniach, stosach złomu, elewatorach zbożowych, cmentarzach oraz warsztatach prowadzonych przez ludzi z prerii. Poznaj wujka Geno i szwagra Stuarta oraz kolekcjonerów złomu. Słuchaj uważnie! Jest to historia niesiona wiatrem.”
Bull & Stein – owoce rzeźby
Założona w São Paulo przez Cynthię Stein i Marcusa Bull marka Bull & Stein, obecnie z siedzibą w Niemczech, od początku zajmowała się tworzeniem ekskluzywnych rzeźb ceramicznych. Kluczowym dla jej rozwoju posunięciem okazało się pozyskanie znanej brazylijskiej artystki i projektantki Lisy Pappon. Dla Bull & Stein stworzyła ona kolekcję rzeźb w kształcie owoców, które są dziś rozpoznawalne na całym świecie. Produkowane ręcznie rzeźby posiadające znak jakości Bull & Stein, są unikatowe i wprowadzają bajkowy nastrój tam, gdzie się znajdą. Gigantyczne jabłko w ogrodzie, gruszka wielkości fotela w salonie czy malutkie porcelanowe wisienki na stole to przecież przedmioty żywcem przeniesione z Alicji w Krainie Czarów! Wydaje się, że wyobraźnia projektantki nie zna granic, a w każdym nowym otoczeniu rzeźby zyskują nowy kontekst. Charakterystyczne jabłka Bull & Stein występują w kilkunastu rozmiarach, mogą być wykonane z porcelany, brązu czy szkła, w spokojnych lub awangardowych kolorach (także w limitowanej kolekcji pokryte graffiti!). Dzięki designerskiej wizji, symbolika jabłka nabiera zupełnie nowego wymiaru.
The Fire Pit Gallery – palenisko ogrodowe czy rzeźba
A może i jedno, i drugie? The Fire Pit Gallery stworzyła amerykańska artystka Melissa Crisp. Produkcja stalowych palenisk to niezwykle czasochłonny proces – każdy wzór jest najpierw ręcznie rysowany, a następnie precyzyjnie ‘wycinany’ w metalu przy pomocy palnika przez samą artystkę. Najbardziej zadziwiają chyba wzory, które są finezyjne, ażurowe i bardzo skomplikowane, jakby zupełnie negowały cechy materiału, z którego są zrobione. Nie z tym przecież kojarzymy metal. Na stalowych kulach i półkulach Melissa Crisp potrafi przedstawić las z jego mieszkańcami, chińskiego smoka, kowbojów na ranczu czy zakochaną parę wśród drzew. Nie ma chyba tematu, którego by się nie podjęła! Oryginalność paleniska-rzeźby, sprawia, że choć przeznaczone do palenia w nim ognia, jest niezwykłą ozdobą także bez niego. Rzeźby The Fire Pit Gallery przekonują, że nadszedł najwyższy czas, by sztukę przenieść na zewnątrz.
CrystalWorks – rzeźba współczesna z kryształu
Pracownia CrystalWorks tworzy ekskluzywne rzeźby z kamieni półszlachetnych osadzonych w metalu. Założyciel pracowni – Lawrence Stoller jest międzynarodowym oraz wielokrotnie nagradzanym pionierem sztuki tworzenia rzeźb z potężnymi kryształami. Jego prace prezentowano na wielu wystawach i galeriach w Stanach Zjednoczonych, od ulicy Rodeo Drive w Los Angeles po Piątą Aleję w Nowym Jorku, a także na międzynarodowych pokazach. Jego wystawy muzealne obejmują Instytut Minerologii Furstman (Moskwa, Rosja), Muzeum Sztuki Lizzadro (Elhurst Lapidary, Illinois), Carnegie Museum of Natural History (Pittsburgh, Pensylwania) i Los Angeles County Museum of Natural History.
Jason Gamrath – natura uchwycona w szkle
Jason Gamrath od zawsze fascynował się szkłem, które niezwykle współgra ze światłem. Jego kolejną pasją jest świat natury, a dokładniej zachwycająca roślinność wokół nas. W wyniku przemyśleń powstała kolekcja w skali makro, ukazująca piękno mikroświata. „Mam nadzieje, że ludzie podziwiający roślinność w dużej skali, przystaną zaciekawieni odrobiną realizmu. Zachęcam ludzi, aby zobaczyli naturalny świat takim jakim widzę go ja.”
Shayna Leib – szklane obrazy
Shayna Leib zachwyca ściennymi rzeźbami z serii Wind & Water. Każda z nich złożona jest z wielu szklanych rurek wypełnionych barwnikami o niezliczonych odcieniach. Rurki po znacznym podgrzaniu stają się plastyczne i właśnie wtedy zaczyna się proces rozciągania i formowania kształtu. Każda rurka ma pierwotnie 40 stóp, z czego jedynie 30 stóp nie jest ani za cienkie, anie z grube. Następnie poszczególne elementy są ze sobą zestawiane, dzięki czemu zyskuje się zjawiskowe kształty.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.