Samowystarczalny dom modułowy powstał po latach intensywnego rozwoju projektu prowadzonego przez Philippe Starck’a ze słoweńską firmą Riko . Tandem debiutuje z nową, unikalną linią “Prefabricated Accessible Technological Homes”, w skórcie P.A.T.H.
Na dobrej drodze
Akronim „Prefabrykowanych, Dostępnych, Technologicznych Domów” w jęz. angielskim oznacza także ścieżkę, drogę. I zdaje się, że całkiem dobrą drogę. Projekt wprowadza bowiem na rynek budownictwa mieszkaniowego nową generację prefabrykowanych domów o wysokowydajnych systemach ekologicznych – domów plus energetycznych. Modułowe domy P.A.T.H. same zadbają o wytworzenie energii, którą będą konsumować (i to ze sporą nadwyżką, która może zostać przekazana do lokalnej sieci energetycznej). Pracują na to wspomniane systemy eko-technologii oraz supernowoczesne, ekologiczne rozwiązania w zakresie izolacyjności i szczelności. Dzięki nim, samowystarczalne domy mogą generować energię z odnawialnych źródeł (z paneli solarnych, czy turbin wiatrowych w niewidoczny sposób zainstalowanych na dachu) oraz odzyskiwać deszczówkę. Prototyp domu postawionego w systemie P.A.T.H (model Montfort) konsumuje znacznie mniej energii, aniżeli „tradycyjny”, w dodatku produkuje aż 50% nadwyżki energetycznej.
Dążenie do tego, by wytwarzać rzeczy lepsze, trwalsze i robić to etyczniej od dawna jest siłą napędową Philippe Starck’a – kreatora o międzynarodowym uznaniu. Z Riko – jednym z wiodących europejskich producentów budynków ekologicznych – połączyły go wspólne wartości. By stworzyć samowystarczalny dom razem wdrożyli unikalne rozwiązania dla inwestycji “pod klucz”. Projekt P.A.T.H. odpowiada na dzisiejsze i przyszłe wyzwania związane z budowaniem prefabrykowanych, a jednak mocno spersonalizowanych domów. Takich, które z poszanowaniem środowiska uwzględniają i komfort i technologię, nie pomijając, broń Boże, aspektu estetycznego.
Domki z klocków
Domy P.A.T.H. budowane są w oparciu o najnowocześniejsze przemysłowe metody, gwarantujące maksymalną niezawodność. Unikalny proces ich budowy jest owocem pracy inżynierów zainspirowanych doświadczeniami i wyzwaniami, jakie po latach intensywnej współpracy stały się udziałem kooperacji Starck’a i Riko. W porównaniu z klasyczną metodą prowadzenia budowy na docelowej parceli, opatentowany proces stawiania samowystarczalnego domu P.A.T.H. istotnie minimalizuje możliwość popełnienia błędów wykonawczych. Prefabrykacja oparta na laserowej technologii wycinania pozwala bowiem na chirurgiczną precyzję. Starck powiedział nawet, że samowystarczalne domy „P.A.T.H. stawia się tak, jak budujemy z klocków Lego – wszystkie prefabrykowane elementy są produkowane w fabrykach Riko, a następnie montowane na miejscu, w którym stanie dom”. Dlatego proces pozwala tak zyskać na czasie. “Budowa własnego domu może stać się źródłem poważnych kłopotów. Zawsze wiadomo, kiedy budowa się zaczyna, ale nigdy nie wiadomo, kiedy się skończy, ani ile ostatecznie będzie kosztować. Dzięki domowi P.A.T.H. i metodzie jego stawiania z użyciem prefabrykowanych elementów, każdy może zamieszkać w swojej nieruchomości w ciągu 6 miesięcy i w ramach zdefiniowanego budżetu, bez żadnych niespodzianek” twierdzi projektant. Montaż i prace wykończeniowe potrwają dodatkowe 3 miesiące. Fakt: co trzeci Polak, który zakończył budowę domu, wydał na tę inwestycję o 10 do 20 % więcej niż zakładał na początku …
Mój dom – moja fabryka?
Kompletna linia samowystarczalnych domów P.A.T.H. (z dwoma konfigurowalnymi modelami) od ponad roku jest już w globalnej sprzedaży. Można zdecydować się na model Formentera (koncentryczny dom jednokondygnacyjny), albo na Montfort (jedno- lub dwu- kondygnacyjny dom o bryle częściowo otwartej). Trzeci program składa się z elementów uzupełniających, do wykorzystania np. w charakterze pokoju gościnnego, garażu, studia lub gabinetu do pracy w ogrodzie. Domy te wyróżniają się optycznie dzięki sygnaturze „design by Starck”. Dostępne są w rozmaitych planach, rozrysowanych przez projektanta tak, by możliwie jak najlepiej wpasować się w pragnienia przyszłych właścicieli. Nabywcy mogą wybierać spośród różnych opcji rozkładu parteru – od 140 m2 do 350 m2 oraz od jednego do ośmiu pokoi. “W 34 rozkładach piętra chciałem dostarczyć wszystkim rodzinom możliwość stworzenia domu marzeń, pozostając przy tym lojalnym wobec ich pierwotnych oczekiwań” – deklaruje Philippe Starck – “z P.A.T.H. chcieliśmy dotrzeć do możliwie największego grona odbiorców. To dlatego nie zdecydowałem się tutaj na żaden szczególny «architektoniczny gest». Niczego nie chciałem narzucać. Możliwości architektoniczne są szerokie i elastyczne. Montfort, na przykład, posiada gzyms. Inne typy dachów też są możliwe, jedno- lub dwuspadowe. Gzyms dachowy oferuje jednak spore korzyści. De facto, poza architektonicznym wygibasem, ma on za zadanie ukryć cały system produkcji energii, a to jest mała fabryczka!” – Philippe Starck.
Samowystarczalny dom konfigurowalny
Adaptując się do osobistych wymogów i różnych trybów życia klientów, modele P.A.T.H. oferują też mnóstwo wariantów personalizacji. Każdy dom dostępny jest w trzech typach struktur. Powłoka zewnętrzna może być np. w całości ze szkła. W tym przypadku fasada będzie oprawiona w wysokiej jakości profile aluminiowe Schüco, spełniające imperatyw projektowy (maksymalną izolacyjność zapewnia potrójna tafla szkła). Do tego żaluzje mogą być od razu zintegrowane pomiędzy komorami szyb. Ten wariant pozwala na całkowite „zalanie” wnętrza naturalnym światłem. Inny może być kombinacją drewnianych ścian i szklanych elewacji, albo strukturą w pełni drewnianą. Drewno będzie oczywiście pozyskane w sposób zrównoważony. Do tego kilkanaście rodzajów dachów. Klienci mogą wreszcie dowolnie miksować kilkanaście opcji wykończenia wnętrz najwyższej klasy projektantów z elementami wyposażenia osobiście wybranymi przez Philippe Starck’a. W ten sposób samowystarczalne domy P.A.T.H. umożliwiają przyszłym właścicielom stworzenie zniewalającej osobistej przestrzeni życiowej.
Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu
Janez Škrabec – CEO Riko, filantrop, mecenas kultury i sztuki – mówi o projekcie tak: “W Riko połączyliśmy najbardziej zaawansowaną inżynierię z najnowocześniejszymi technologiami prefabrykacji, by stworzyć rozwiązania mieszkaniowe na miarę naszych czasów. Ekonomicznie dostępne dla wszystkich, którzy cenią sobie symbiozę ekologii i estetyki. Ale przede wszystkim, uważamy, że P.A.T.H jest projektem uniwersalnym – opracowaliśmy go tak, żeby można go było implementować w różnych warunkach środowiskowych i klimatycznych, by wpisywał się tak samo dobrze w kontekst przestrzeni miejskiej, jak w przestrzeń wiejską”. Wszystkie instalacje zostały pomyślane tak, by mogły niepostrzeżenie łączyć się z architekturą domów P.A.T.H. “Nie musimy od razu zwracać uwagi na technologię, którą zastosowaliśmy wdrażając ten projekt” – przekonuje Philippe Starck – „Przeciwnie, technologia ta musi być zintegrowana w prosty i naturalny sposób. Musi stać się niewidoczna dla użytkowników”.
Pozytywna energia
Zaawansowaną technologię P.A.T.H. wybiorą ci, którzy opowiadają się za postępem. Jeszcze nie przyjęły się dobrze domy pasywne i zero energetyczne, a już funkcjonuje projekt domu plus energetycznego i to taki, który zdaje się być w zasięgu przeciętnego obywatela. Przynajmniej, jeśli chodzi o Europę Zachodnią. Francuski projektant zapewnia, że samowystarczalny dom P.A.T.H. jest “inteligentnym rozwiązaniem dla nas, dla naszych dzieci i dzieci naszych dzieci. Takim, na którym można polegać, i który sprosta wyzwaniom ekologii, ekonomii i energii”. Domy P.A.T.H. uruchomiły nową generację budynków pozytywnej energii (BEPOS), czy – jak byśmy powiedzieli w Polsce: plus energetycznych (wytwarzają więcej energii, niż zużywają). We Francji, regulacje prawne odnoszące się do termiki, już w 2020. roku nałożą na wszystkie nowo-powstające budowle obowiązek zgodności ze statusem budynku BEPOS. I taki rodzaj produkcji reprezentuje przyszłość budownictwa.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Starck with Riko
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.