W aranżacjach salonów, stanowiących wizytówkę domu, często pojawia się nietypowy element wyposażenia, jakim są schody. Dla jednych są zamierzonym sposobem na urozmaicenie aranżacji wnętrza, u innych pojawiają się mimowolnie, wynikając z oszczędności przestrzeni czy układu funkcjonalnego. Schody w salonie nie są jednak łatwym aranżacyjnie elementem, dlatego rozwiewamy wątpliwości i wskazujemy ciekawe rozwiązania.
Nasciturus Design – przejdź do projektu
Pracownia Architektury Wnętrz Jeżewska & Zakrawacz – przejdź do projektu
W jakich wnętrzach schody w salonie to dobry pomysł?
Schody w salonie od pewnego czasu stały się nieodłącznym elementem industrialnych loftów czy nowoczesnych, minimalistycznych domów. Dlaczego? Aktualne rozwiązania architektoniczne podkreślają wartość wnętrz z wysokimi sufitami, które umożliwiają wyeksponowanie designerskiego oświetlenia i przedmiotów o niestandardowych gabarytach. Wymusza to jednak niekonwencjonalne rozwiązania przestrzenne, m. in. antresolę, galeriowy układ wnętrz na piętrze niezajmujący całego stropu nad częścią dzienną. By w maksymalnie łatwy i klarowny sposób zakomunikować część dzienną i prywatną, częstym rozwiązaniem stają się schody w salonie.
KM rubaszkiewicz Pracownia Architektury – przejdź do projektu
Fot. Yassen Hristov
Bartek Włodarczyk Architekt – przejdź do projektu
Wysoki sufit i ażurowe, przezierne schody w salonie gwarantują przestrzeń wizualnie powiększoną. Jednakże, otwarty na klatkę schodową pokój będący wizytówką domu musi przyjąć na siebie dodatkową funkcję, co może negatywnie wpłynąć na jego przytulność i prywatny charakter, dlatego wyjątkowo ważne jest wydzielenie i zaznaczenie stref wewnątrz salonu.
Maciej Bogaczewicz – przejdź do projektu
Schody w salonie – wady i zalety?
Podstawową zaletą schodów w salonie jest wymienione wcześniej powiększenie przestrzeni, wynikające z jednej strony z rezygnacji ze standardowej klatki schodowej w holu, z drugiej z możliwości wytworzenia wysokiego sufitu nad salonem. Kolejną zaletą rozwiązania jest możliwość ich ciekawej aranżacji i urozmaicenia wnętrza. Taka koncepcja jest również wyjątkowo funkcjonalna przy przeprowadzce – wniesienie mebli o większych gabarytach nie stanowi wtedy problemu.
PROCYON – przejdź do projektu
ALAB balustrady i schody – przejdź do projektu
A jakie są wady? Schody w salonie powodują, że przestrzeń staje się również miejscem komunikacji i jego część może przybrać rolę holu. Warto przemyśleć jak ustawić meble w salonie, by utrzymać przytulność i prywatny charakter. Schody w salonie nie dają również izolacji między głośną strefą dzienną a cichą, nocną.
Schody w salonie – jakie wybrać?
W większości wnętrz wybierając schody w salonie należy pamiętać, by były one dopasowane stylistycznie do reszty aranżacji. Szczególnym przypadkiem jest jednak aranżacja, w której schody w salonie stanowią swoistą architektoniczną rzeźbę, w szczególności we wnętrzach modernistycznych czy nowoczesnych. Jeżeli same w sobie mają być jego piękną ozdobą, możemy pozwolić, by dominował niepowtarzalny, ciekawy materiał czy designerska konstrukcja.
HOLA Design – przejdź do projektu
MAJOR architekci – przejdź do projektu
Aktualnie na rynku wykończeniowym istnieje wiele możliwości konstrukcji i oprawy ciągu komunikacyjnego. Popularnym rozwiązaniem są ażurowe schody w salonie. Jeśli jednak cierpimy na lęk wysokości, lepsze będą schody pełne. Ciekawą aranżacją są również schody w salonie mocowane wspornikowo, które wyglądając na swobodnie unoszące się nad ziemią, są zaskakującym zjawiskiem. Jest to jednak rozwiązanie dla odważnych.
PIK Studio – przejdź do projektu
Nasciturus Design – przejdź do projektu
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.