Mało które miejsce w naszym domu jest narażone na takie wyzwania, jak kuchnia, a szczególnie ściana nad blatem roboczym, która musi znosić wilgoć, zmienną temperaturę, zabrudzenia. Powinna więc być łatwa w pielęgnacji, a zarazem estetyczna. Zatem jakie wykończenie ściany nad blatem będzie najbardziej odpowiednie?
MUS ARCHITECTS – przejdź do projektu
Pepe pracownia – przejdź do projektu
Anna Koszela – przejdź do projektu
Płytki ceramiczne, czyli klasyka gatunku
Do niedawna to było obowiązujące rozwiązanie: ściana nad blatem kuchennym pokrywana płytkami. Wciąż są popularne, ponieważ mają wiele zalet. Można z nich tworzyć dowolne kompozycje, łatwo utrzymać je w czystości, wpasują się w każdą stylistykę kuchnię. Kafelki pomogą urządzić kuchnię ciepłą, tradycyjną, te bardziej wymyślne, o ciekawych kształtach i oryginalnych fakturach, doskonale zaprezentują się w nowoczesnych kuchniach.
NA NO WO ARCHITEKCI – przejdź do projektu
Be my design – Ula Kołodziejek – Herman – przejdź do projektu
Heksagonalne płytki to niebanalna propozycja. Szczególnie, jeśli ściana nad blatem będzie pokryta kafelkami w kilku silnie kontrastujących kolorach.
Ściana nad blatem w kuchni? Po pierwsze drewno
Piękno drewna trudno przecenić. A co z jego walorami praktycznymi? W końcu na ścianę nad blatem kuchennym padają krople tłuszczu, woda. Wyłożenie jej drewnem nie jest już problemem, odkąd dostępne są imitujące drewno laminaty, płyty MDF, panele z surowców drewnopochodnych, coraz popularniejsze sklejki. Zabezpieczone przed wilgocią, wspaniale skomponują się z drewnianymi szafkami.
Anna Koszela – przejdź do projektu
TiM Grey – przejdź do projektu
Ściana nad blatem będzie łatwiejsza w utrzymaniu, jeśli pokryjemy ją przezroczystym szkłem. Wtedy wystarczy przetrzeć ją ściereczką z detergentem, żeby znów lśniła.
Pomysły dla odważnych
Betonowa ściana nad blatem sprawi, że kuchnia zachowa chłodny wygląd. Ten surowiec, idealny do wnętrz industrialnych, minimalistycznych i nowoczesnych, najlepiej sprawdza się w przestrzeniach loftowych.
Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz – przejdź do projektu
Pracownia Novi Art – przejdź do projektu
Do niedawna ściana nad blatem kuchennym pokryta szkłem uchodziła za ekstrawagancję. To się zmienia. Hartowane szkło zniesie nawet najwyższe temperatury. Może być kolorowe, wzorzyste lub przezroczyste. Wtedy efektownie wygląda położona pod nim, ozdobna tapeta.
HOLA Design – przejdź do projektu
W ten prosty sposób kuchnia może zyskać świeżość i energię. Poza tym szkło pozwala na odważne eksperymenty. Przezroczysta tafla może na przykład zabezpieczać oryginalną grafikę, unikatową ozdobę kuchni.
Pracownia projektowa artMOKO – przejdź do projektu
Bliżej tradycji
Rzadko używana w tej przestrzeni lamperia sprawi, że kuchnia zyska tradycyjny, klasyczny wygląd. Niezmącona biel, sztukateria, drobne ozdoby pomogą dopełnić całości.
BBHome – przejdź do projektu
Studio LOKO – przejdź do projektu
Ściana nad blatem kuchennym z cegły to wciąż rzadkość. Cegłę trzeba zaimpregnować i polakierować lub pokryć farbą kuchenną. Jest jednak bezcenna zarówno w lofcie, jak i we wnętrzu rustykalnym.
Pracownia Projektowa PE2 – przejdź do projektu
Efektownie wygląda czarna farba tablicowa. Pokryta nią ściana nad blatem zyska głębie. To również pomysł praktyczny – zmieni ścianę w miejsce na notatki.
Odrobina luksusu
Najdroższy surowiec to naturalny kamień. Efektowny marmur wymaga zastosowania impregnatu.
HOLA Design – przejdź do projektu
Granit nie wchłania tłuszczu i jest odporny na działanie związków chemicznych, wydaje się więc idealny na ścianę w kuchni. Jeśli myślimy o trawertynie, również potrzebny będzie impregnat.
Concept Architektura Wnętrz – przejdź do projektu
Naturalny kamień to najdroższa, ale być może najbardziej szykowna opcja do wykończenia ściany nad kuchennym blatem.
STUDIO O. – przejdź do projektu
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.