Smog daje się we znaki mieszkańcom wszystkich metropolii. Do najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie należy np. Mediolan, w Polsce – Kraków. Choć nie widuje się w nich jeszcze pieszych noszących maseczki ochronne, jak w miastach zachodniej Azji, problem jest śmiertelnie poważny.
źródło: Studio Roosegaarde
Podczas wizyty w Pekinie , Daan Roosegaarde doświadczył osobiście siły rażenia tamtejszego smogu. Jednego dnia z hotelowych okien obserwował dobrze widoczny, charakterystyczny budynek chińskiej centralnej stacji telewizyjnej. Następnego dnia – pomimo niezmiennej odległości – siedzibę CCTV kompletnie przesłoniły gęste kłęby ciężkiego, zatrutego powietrza. Tę niepokojącą obserwację projektant potraktował jako wyzwanie. Kierowany wewnętrznym imperatywem rozmyślał, jak można zneutralizować, a najlepiej uczynić pożytek z tej szkodliwej mikstury. W rezultacie tych rozważań powstał ambitny projekt Studia Roosegaarde, a mianowicie stworzenie w Beijing Parków Wolnych od Smogu (Smog Free Parks).
Smog Free Park, źródło: Studio Roosegaarde
„My – ludzie stworzyliśmy maszyny, które miały nas wspierać w pracy. Wymyśliliśmy samochody, które miały przynieść nam wolność podróżowania. Ale teraz role się odwróciły – maszyny uderzają w nas samych, zatruwając powietrze gęsto zaludnionych miast. Wierzę, że każdego dnia powinniśmy robić coraz więcej, aby w tych nowoczesnych miastach znów dało się żyć.” (D.R)
Smog Free Tower
Zbudowaliśmy największy „outdoorowy” filtr powietrza na ziemi. Tworzy on wokół siebie bąbel czystego powietrza, którym będzie można oddychać za darmo. Bezsmogową Wieżę (Smog Free Tower), która stanęła w publicznym parku zbudowaliśmy z lekkiej konstrukcji modułów 7 x 3,5 m. Wykorzystaliśmy do tego bezpieczną, sprawdzoną (np. w szpitalach) technologię jonizacji stosowaną wewnątrz budynków. Wieża zasilana jest przyjaznym środowisku systemem energetycznym i oświetlona LED’ami ( STUDIO ROOSEGAARDE). Smog Free Park nie jest rozwiązaniem ostatecznym, przyznaje Daan Roosegaarde, ale jest sensorycznym doświadczeniem „czystej przyszłości”. Wersja pilotażowa projektu jest przedmiotem oficjalnych negocjacji między przedstawicielami rządu Holandii (Minister Kultury, Nauki i Edukacji) i zarządem miasta stołecznego Państwa Środka. Otwarcie pierwszego parku zaplanowano na lato tego roku. Od jego sukcesu będzie zależała budowa kolejnych.
źródło: Studio Roosegaarde
W centrum parku stanie wieża próżniowa wykorzystująca właściwości elektryczne atomów. Filtry jonowe będą wyłapywały cząstki smogu i nadawały im odpowiedni ładunek elektryczny, wydmuchując w zamian oczyszczone powietrze. Wokół wieży powstanie dzięki temu „bańka” zawierająca ok. 75% smogu mniej, aniżeli powietrze znajdujące się poza nią. Żeby każdy mógł się sam, ‚naocznie’ przekonać o skuteczności oczyszczania powietrza tą metodą, na szczycie Smog Free Tower zamontowano lasery, których promienie są widoczne tylko wtedy, kiedy zderzają się ze stałymi cząstkami powietrza. Wie o tym każdy, kto widział kiedyś laserowy pokaz świateł. Europejski projekt pilotażowy zostanie zrealizowany w Rotterdamie na początku września 2015. Przyszłe lokalizacje zakładają dalszy rozwój programu w Pekinie, a także w Mexico City, Paryżu i Los Angeles.
Smog Free Ring
Jakby tego było mało, jako „skutek uboczny” akcji Smog Free Parks, powstała elegancka, designerska biżuteria dla niego (spinki mankietowe) i dla niej (pierścionek). Smog Free Ring jest organicznie związany z życiem na zanieczyszczonej przez nas samych planecie, a jednocześnie stanowi wyraz sprzeciwu dla status quo.
Souvenir z Inteligentnego Miasta
W charakterze souveniru z Inteligentnego Miasta tworzymy biżuterię z … pozostałości smogu. Całą jej ozdobę będzie stanowił centralnie umieszczony przejrzysty sześcian zawierający stałe cząstki powietrza pekińskiej aglomeracji. Czarny pył (składający się głównie z sadzy węglowej) zostanie skompresowany do wymiarów 1 cm³. Każdy maleńki kubik symbolizuje jeden kilometr (sic!) sześcienny powietrza, które oczyszczono, by go pozyskać. Po prostu – kupujesz sobie kilometr sześcienny powietrza ze stolicy Chin – śmieje się przewrotnie Daan wywijając przed nosem ‚strunową’ torebką foliową z zapakowanym do niej smogiem.
Daan Roosegaarde
Diament jak smog!
Przewidziano dwie wersje ozdób – „oczko” do bardziej ekonomicznej wersji będzie kompresowane przy użyciu pras ręcznych działających w Wolnych od Smogu Parkach. Do stworzenia Smog Free Ring wersji high-end użyte zostaną specjalne urządzenia zdolne do przekształcenia cząstek miejskiego brudu w najwartościowszy kamień – diament. W przeciwieństwie do wielu „gadżetów”, które tylko deklarują ekologiczne podejście – Smog Free Ring jest przedmiotem, z którym eko-aspekt jest dosłownie i nierozerwalnie powiązany. Pierścionek – nie dość, że powstał w rezultacie oczyszczania atmosfery, to jeszcze wpłynie na zwiększenie społecznego zrozumienia dla tematu. Jednocześnie sam będzie stanowić źródło finansowania całej akcji. Udział w projekcie Smog Free Parks daje nam wszystkim możliwość stania się częścią odpowiedzi na bolączki cywilizacji, zamiast bycia częścią problemu.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.