
Strefowanie w ogrodzie ma mnóstwo atutów, ponieważ w rezultacie uzyskujemy funkcjonalną, wygodną i estetyczną przestrzeń, w której łatwo jest utrzymać porządek. Strefy w ogrodzie, takie jak – reprezentacyjna, rekreacyjno-wypoczynkowo czy gospodarcza – pozwalają wykorzystać cały drzemiący w otoczeniu domu potencjał. Jak dokładnie podzielić ogród i urządzić poszczególne strefy, aby cieszyć się jego walorami wizualnymi oraz stworzyć komfortową przestrzeń użytkową, dopasowaną do indywidualnych potrzeb?
Dlaczego i jakie warto wydzielić strefy w ogrodzie?

Każdy nowocześnie urządzony ogród powinien posiadać wydzielone strefy wewnętrzne. Na terenie ogrodu, który jest aktywnie użytkowany od wczesnej wiosny do późnej jesieni, dobrze jest wyznaczyć miejsca zarówno do błogiego relaksu, aktywnej rekreacji, zabawy, pracy, jak i przestrzeń gospodarczą. Dla elegancji oraz funkcjonalności ważne jest to, żeby wszystkie strefy współgrały ze sobą i składały się na spójną całość. Jeśli chodzi o najważniejsze części ogrodowej przestrzeni, to przy jego podziale warto wydzielić takie obszary, jak:
- strefa reprezentacyjna,
- strefa rekreacyjno-wypoczynkowa,
- strefa gospodarcza.
Strefowanie jest bardzo praktyczne, pozwala bowiem odseparować np. widok kompostownika czy suszącego się prania od miejsca, w którym przyjmuje się gości, oddaje relaksacyjnej kontemplacji na łonie natury, pracuje w skupieniu albo spędza aktywnie czas na zabawie z dziećmi czy czworonogiem. Wewnętrzne strefy w ogrodzie wpływają na jego postrzeganie oraz pomagają optymalnie zagospodarować całą powierzchnię.
Miejsce reprezentacyjne w ogrodzie

Strefa reprezentacyjna to wizytówka posesji, która może przybrać kilka różnych postaci, jednak najczęściej jest to przedogródek. Miejsce to jest dobrze widoczne i zwykle wyeksponowane na froncie posesji, dlatego jego aranżacja ma szczególne znaczenie dla prestiżu oraz atrakcyjnej prezentacji całej nieruchomości. Projektując część reprezentacyjną warto wykorzystać efektowne elementy i ozdobną roślinność, aby już na wstępie przykuć uwagę gości czy przechodniów. Doskonale w tej roli odnajdują się dekoracyjne fontanny, rzeźby, lampy i wszelkie elementy świetlne, kwitnące krzewy czy rabaty kwiatowe.
Kluczowy jest również dobór roślin, bowiem z racji tego, iż przedogródek nie ma zazwyczaj dużej powierzchni – konieczne jest wybierania bardziej dekoracyjnych gatunków. Poza tym, należy postawić na roślinność, które prezentują się efektownie i malowniczo przez więcej, niż tylko jedną porę roku. Drzewa i krzewy długo utrzymują się ozdobne liście, dlatego są bardzo oczywistym wyborem, ale oprócz tego, warto posadzić rośliny, które kwitną sezonowo, aby w przedogródku zawsze było kolorowo. W czasie jesieni świetnie wyglądają rośliny, których liście mienią się różnymi barwami, natomiast w okresie zimy – atrakcyjny wygląd posesji nadają wszelkie formy strzyżone i drzewka o barwnej korze, pięknie wyeksponowane na tle śnieżnobiałej aury.

Wśród gatunków, na jakie dobrze zwrócić uwagę w trakcie planowania strefy reprezentacyjnej, polecamy m.in. takie, jak:
- klon palmowy,
- derenie i pęcherzyce,
- krzewuszka cudowna,
- róże, hortensje, magnolie,
- bukszpany, cisy,
- świerk, robinia akacjowa, brzoza,
- miłorząb.
Dodatkowo, zachęcamy do posadzenia takich roślin, jak: rozchodniki, przywrotnik, bluszcz, clematis czy trawy ozdobne, rosnące w efektownych pojemnikach, jak np. donice ze stali kortenowej. Warto stawiać na gatunki, które mimo okresowego braku pielęgnacji bądź deszczu (m.in. w czasie wakacji letnich) i tak nadal zachwycają swoim wyglądem. Istotne są także zadbane trakty komunikacyjne z kostki betonowej lub ścieżki z kamienia i obrzeża z materiału odpornego na czynniki atmosferyczne, które oddzielają nawierzchnię od zieleni.

Jak urządzić strefę rekreacyjno-wypoczynkową w ogrodzie?
Ogrodowa strefa rekreacyjno-wypoczynkowa to miejsce, gdzie powinniśmy czuć się bardzo swobodnie. Optymalnym rozwiązaniem jest rozdzielenie strefy relaksu na dwie części – do wypoczynku biernego oraz do aktywnej rekreacji i zabawy. Miejsce wypoczynkowe powinno znajdować się z dala od ruchliwej drogi oraz charakteryzować się korzystnym nasłonecznieniem, szczególnie, kiedy planujemy umieścić w nim leżaki. Aby zapewnić sobie pełną intymność i prywatność, warto pomyśleć o odseparowaniu się od sąsiadów żywopłotem albo zastosować ażurowe przepierzenia z pnączami, ale świetnie sprawdzi się też częściowo zabudowana pergola czy gęste nasadzenia roślin ozdobnych. Idealne są gatunki pachnące, które nasycają powietrze olejkami eterycznymi (np. lilie, lawenda, szałwia, floksy, lilak, robinia, jaśminowiec) oraz zapewniają kojący dla zmysłów szum (np. wierzby czy trawy ozdobne).

W strefie biernego wypoczynku można ponadto wydzielić przestrzeń do pracy. W ramach strefy relaksacyjnej lub w jej bezpośrednim otoczeniu, dobrze jest stworzyć warunki do grillowania ze znajomymi lub rodzinnego biesiadowania wokół paleniska. Lokalizacja strefy aktywnej rekreacji, w której najczęściej przebywają dzieci, powinna być dobrze widoczna np. z tarasu, aby czuwać nad bezpieczeństwem najmłodszych. Stefa aktywnego wypoczynku może znajdować się w częściowym zacienieniu, z daleka od instalacji użytkowych, ruchliwej ulicy oraz zbiorników wodnych. Roślinność w bezpośrednim otoczeniu strefy zabaw ma sprzyjać relaksowi, w miarę możliwości pozostawać odporna na mechaniczne uszkodzenia i nie stanowić zagrożenia dla bawiących się pociech (brak roślin kolczastych i/lub miododajnych, które wabią pszczoły).
Zaplecze gospodarcze – ważna strefa w ogrodzie

Strefa gospodarcza często jest marginalizowana, a nierzadko całkowicie się o niej zapomina, a bez tej części ogród nie jest w pełni funkcjonalny ani uporządkowany. W każdym przydomowym ogrodzie powinien znaleźć się kosz na śmieci, kompostownik, miejsce do suszenia prania, składzik na narzędzia i różnego rodzaju sprzęty czy warzywnik. W obrębie strefy gospodarczej można ponadto składować drewno na opał na stojakach, rowery i wiele innych rzeczy. Zwykle obszar gospodarczy ogrodu znajduje się na uboczu i odgrodzony jest gęstą roślinnością lub płotkiem porośniętym bujnym pnączem. W strefie tej warto pomyśleć również o niewielkim pomieszczeniu, w którym znajdzie się warsztat lub domek na narzędzia, gdzie można przechowywać sprzęty ogrodnicze, kosiarki, rowery, worki z nawozami, a w sezonie jesienno-zimowym wrażliwe na zimno rośliny.

Strefy w ogrodzie wprowadzają ład oraz porządek, przestrzeń staje się zadbana, funkcjonalna, a użytkowanie każdej z części przydomowego pleneru staje się prawdziwą przyjemnością. Do wydzielenia poszczególnych stref w ogrodzie doskonale nadają się ogrodzenia i płotki, palisady, żywopłoty, bujna roślinność, murki oporowe, pergole pokryte pnączami, układane rzędami donice oraz trwałe i efektowne obrzeża trawnikowe.
Znajdź nas: