Znaczne zainteresowanie stylem wabi sabi widoczne jest w Europie od początku XX wieku. Rok 2018 media wnętrzarskie okrzyknęły rokiem wabi sabi. Tegoroczna edycja targów Salone del Mobile, które kultywują wysoki poziom produkcji i perfekcję wykonania, zaprezentowała we wnętrzach.
Styl wabi sabi czerpie z japońskiej filozofii i estetyki. Trudno także nie zauważyć jak blisko mu do panującego obecnie minimalizmu. Jego miłośników z całą pewnością zachwyca sposób, w jaki interpretuje on defekty wynikające ze starzenia się, długoterminowego użytkowania, przemijania. Akceptacja naturalnego stanu rzeczy pozwala na utrzymanie harmonii z otoczeniem. Wiele współczesnych, nawiązujących do Wschodu, trendów, w sposób oczywisty bazuje na bliskości z przyrodą. Zarówno styl wabi sabi, jak i styl hygge, cechuje zwrot ku prostocie, skromnym dekoracjom i naturalnym materiałom. Poniżej prezentujemy garść produktów i inspiracji na wnętrza z duszą, czyli tak zwanym kami. Według kultury japońskiej uważa się, że kami wielkiego człowieka egzystuje w jego przedmiotach i twórczości, dlatego w stylu wabi sabi najbardziej cenione są przedmioty wykonane ręcznie. Proponowane przez nas meble, dodatki i donice z nutą wschodniej estetyki mogą przywodzić na myśl przedmioty niedoskonałe i nadszarpnięte zębem czasu, wykonane przez rzemieślników, garncarzy artystów. Dzięki tym produktom stworzymy unikatową atmosferę i wykreujemy miejsce sprzyjające relaksowi i kontemplacji.
Styl wabi sabi – sztuka dostrzegania piękna w tym, co niedoskonałe
W tłumaczeniu z japońskiego słowo „wabi” oznacza prostotę, „sabi” nawiązuje do dojrzałego piękna. Dopracowana estetyka urzeka subtelnością i naturalnością, a także zachęca do doceniania tego wszystkiego, co nieidealne i nadszarpnięte przez czas. Styl wabi sabi pozwala wszędzie znaleźć piękno oraz na nowo pokochać używane od lat przedmioty. Estetyka wpisuje się w surowe, industrialne aranżacje, skandynawskie realizacje i przestrzenie urządzone z nutą stylistyki vintage. Trend wabi sabi umożliwia wykreowanie we wnętrzu wyjątkowej, romantycznej i inspirującej atmosfery.
Dodatki w stylu wabi sabi
Szukajmy ich przede wszystkim w naturze: kawałek kory porośnięty mchem, pojedynczy kwiatek w malutkim wazoniku z powodzeniem zastąpi duży bukiet, który musimy wyciąć z ogrodu, gałązka na której pozostał ostatni listek umieszczona w glinianej wazie, ceramiczny świecznik pokryty stopionym woskiem.
Wabi sabi to nie tylko styl, to przede wszystkim idea estetyki, która dąży do odkrycia piękna w tym co oferuje natura, co niedoskonałe, a czasami nawet na pierwszy rzut oka brzydkie.
Najważniejszym dodatkiem wabi sabi jest ceramika. Dekorowanie stołów, regałów ceramiką było zauważalnym trendem prezentowanym podczas tegorocznych targów Salone del Mobile 2019. Patery, misy, wazy, rzeźby ceramiczne, surowe, niedoskonałe, ale właśnie dlatego ciekawe, zastanawiające, pożądane. Wzbogacając pomieszczenie o dodatki wabi sabi identyfikujemy się z filozofią, która odrzuca pragnienie osiągnięcia perfekcji, aby odkryć prawdziwszą i piękniejszą wizję życia.
Proponowane poniżej dodatki w stylu wabi sabi dodadzą przytulności skandynawskim pomieszczeniom, czy nowoczesnym wnętrzom. Zielone rośliny w klimatycznych donicach odświeżą i ożywią przestrzeń loftowych apartamentów. Nastrój we wnętrzach dodatkowo stworzą świeczniki. W salonie możemy wykorzystać oryginalne lampiony o geometrycznie profilowanej, wyrazistej formie. Dekoracje wykonane ze szkła i drewna pięknie wkomponują się w wystrój inspirowany światem przyrody i efektownie wyeksponują nawiązania do wschodniej estetyki. Aranżację warto wzbogacić także o wazony, donice wabi sabi oraz naczynia wykonane z gliny i innych naturalnych materiałów. Organiczne kształty dopełnią całość. Pamiętajmy, że decydując się na japońskie inspiracje, nie musimy wstawiać kwiatów do ozdobnych zbiorniczków. Możemy je zastąpić zielonymi gałązkami.
Meble wabi sabi
Otoczenie się przedmiotami z widocznymi śladami zużycia, stanowi wspaniały sposób, by styl wabi sabi, stał się wiodący w aranżacji wnętrza. Drobne niedoskonałości, defekty, nawiązania do świata organicznego, mogą mieć w sobie także meble. Wyposażenie wykonane z drewna, szczególnie tego surowego, doda przestrzeni szlachetności. Naturalna faktura wpisuje się w estetykę wabi-sabi. W pomieszczeniach warto zastosować stylizowane krzesła z ciemnego surowca, stoliki pomocnicze przypominające swą formą, pień, a także proste, drewniane stoły i stoliki kawowe. Meble wabi sabi sprawdzą się idealnie do stworzenia klimatycznych i unikalnych stylizacji w duchu wschodniego ascetyzmu. Modele tapicerowane wykończone tkaninami w barwach ziemi będą się efektownie prezentować w zestawieniu z drewnem, rattanem, skromnymi dekoracjami. Do stworzenia kącików wypoczynkowych na zewnątrz warto wybrać wiklinowe meble i donice. Balkon i taras można także udekorować nastrojowymi lampionami, świecznikami i wiszącymi lampami ogrodowymi. Romantyczny klimat będzie sprzyjać chwilom we dwoje, a dobra aura wypoczynkowi w gronie rodziny.
Styl wabi sabi propaguje mieszkanie w zgodzie z odwiecznym prawem natury i akceptację przemijalności. Dostosowanie się do tego, co nieuniknione, uczy pokory oraz pozwala na zachowanie harmonii w życiu codziennym. Otoczenie wokół nas nie musi być perfekcyjne, ponieważ kwintesencją wabi-sabi jest odkrywanie piękna w skazie. Niedoskonały przedmiot ma w sobie duszę i całkiem nieświadomie przyciąga naszą uwagę.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.