Kamufluje niedoskonałości wnętrza, poprawia jego akustykę, maskuje mało estetyczną infrastrukturę instalacji, łamie monotonię i posiada ogromny potencjał aranżacyjny. Sufit podwieszany, z całym swoim wachlarzem możliwości, to element architektury wnętrz chętnie asymilowany przez projektantów. Aranżacje warszawskiej pracowni projektowej – PIK Studio – ilustrują różnorodne koncepcje modelowania kompozycją form podwieszanych sufitów, często diametralnie zmieniającą perspektywę wnętrza.
Głowa do góry
Sufit przestaje być traktowany po macoszemu, nie jest już jedynie tłem aranżacji, a staje się narzędziem, za pomocą którego świadomie kształtuje się charakter wnętrza.
Sufit podwieszany stosuje się często w celu zmniejszenia kubatury dużych pomieszczeń, jednak możliwy jest także zabieg odwrotny – ich optyczne powiększenie lub podwyższenie, dzięki zastosowaniu sufitu o gładkiej, lustrzanej powierzchni. Tego rodzaju sufity mogą obejmować całe pomieszczenie, konstruując jednolitą powierzchnię bądź komponować się z formami ozdobnymi, takimi jak: skosy, sklepienia, łuki, podcienie, umieszczanymi modułowo lub na całości. Interesujący efekt uzyskuje się za sprawą dwu- albo wielopłaszczyznowych sufitów upiększonych wspomnianymi formami przestrzennymi. Umiejętne wykorzystanie kaskadowych poziomów pozwala na wyodrębnienie odpowiednich stref użytkowych w pomieszczeniu, np. oddzielenie aneksu kuchennego od salonu. Różnicowanie poziomów sufitu daje także możliwość zaakcentowania funkcjonalności układu pomieszczenia.
Sufit podwieszany można wpisać w obwód pomieszczenia lub usytuować tę konstrukcję nad konkretnym elementem wyposażenia, np. nad stołem czy wanną. Oryginalną ozdobą będzie również płyta sufitowa zlokalizowana w jednym punkcie pomieszczenia, uzupełniona oświetleniem o fantazyjnym designie.
Jak dobrać sufit podwieszany do charakteru pomieszczenia?
Sufit podwieszany jest niezwykle dynamiczną ozdobą wnętrza, indywidualny wybór rodzaju konstrukcji i oświetlenia pozwala spersonalizować aranżację, podkreślić jej unikatowy charakter, który będzie zrywał ze stylistycznym reżimem tradycyjnych sufitów.
Sufit podwieszany powinien zostać opracowany tak, by tworzył spójną całość z koncepcją i wystrojem wnętrza. Prosty i elegancki – stanie się dodatkiem do wystroju, natomiast ten o ekstrawaganckich formach będzie stanowić point of view aranżacji. Sufit podwieszany, który wynika, np. z układu ścian, wydziela strefy pomieszczenia oraz w jakimś stopniu nawiązuje do formalnej kompozycji podłóg czy dekoracji ścian, dobrze sprawdzi się w każdym wnętrzu. W nowoczesnych aranżacjach doskonale prezentują się wyspy sufitowe oraz proste, geometryczne formy, ale także bardziej odważne, nawet futurystyczne konfiguracje.
Niesłusznie twierdzi się, że sufit podwieszany przypisany jest jedynie wnętrzom nowoczesnym i minimalistycznym. Ten rodzaj sufitu z charakterystycznym, ozdobnym gzymsem czy wnękami bezbłędnie korespondują z aranżacjami utrzymanymi w stylu klasycznym czy też eklektycznym, nadając im wyrafinowania i elegancji.
Sufit napinany – wizualny majstersztyk
Sufit napinany to rodzaj sufitu podwieszanego, który stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnej konstrukcji. Wyróżnia go łatwość montażu, trwałość i lekkość, a przede wszystkim wyjątkowy efekt wizualny. Nowoczesna forma dekoracji pozwala na kreowanie imponujących konstrukcji kulistych, owalnych, łukowych, łamanych, wielopoziomowych, które w połączeniu ze światłem, tworzą dynamiczną choreografię. Elastyczny materiał membrany, osadzony na specjalnych profilach, pozwala na całkowitą dowolność aranżacji.
Rozplanowanie oświetlenia sufitowego – co?gdzie?jak?
„Dobór oświetlenia w suficie i jego rozplanowanie w dużym stopniu zależy od kontekstu i pomysłu oraz funkcji pomieszczenia. Inaczej planujemy oświetlenie w pomieszczeniach biurowych oraz użyteczności publicznej, gdzie ograniczają nas rożnego rodzaju wymogi i przepisy dotyczące światła, a inaczej w prywatnych apartamentach. Oświetlenie można zatem podzielić na użytkowe i dekoracyjne.” – Paweł Pałkus i Kuba Kasprzak, PIK Studio.
Rola oświetlenia w dużej mierze wynika również z przeznaczenia, funkcji pomieszczenia, w którym źródła światła mają się pojawić. „W salonie dobrze mieć zarówno oświetlenie centralne, jak również pośrednie. Należy także pamiętać o usytuowaniu lamp wieczornych, tak aby nie odbijały się w telewizorze. W kuchni potrzebujemy kilku źródeł światła, pamiętajmy szczególnie o doświetleniu blatu roboczego. W łazience należy dobrze doświetlić lustro. Tu przyda się również klimatyczne oświetlenie, najlepiej wyposażone w regulację natężenia światła, będzie idealne podczas długiej kąpieli w wannie. W sypialni proponowalibyśmy światło pośrednie, najlepiej w postaci ukrytych pasków LED, oraz oświetlenie mocniejsze, którego użyjemy, np. podczas sprzątania.” – podkreślają projektanci.
Gdzie należy zrezygnować z podwieszanego sufitu?
„Sufit podwieszany to kwestia gustu. Na pewno nie jest wskazany tam, gdzie już sufit rzeczywisty znajduje się nisko. Nie proponowalibyśmy także podwieszania sufitu tylko dla ukrycia w nim trzech lampek – na takie zabiegi szkoda tracić przestrzeni. Sufit podwieszany to dobry kamuflaż dla instalacji biegnących pod stropem, często po prostu pełni funkcję ozdobną, a czasami służy do wydzielenia przestrzeni lub różnych stref domu.” – dodają projektanci z PIK Studio.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.