Niezależnie od stylu naszego domu czy mieszkania sypialnia marzeń stanowi cel, który po prostu należy osiągnąć. Często podczas urządzania nowego gniazdka, sypialnię spychamy jako ostatnie pomieszczenie do aranżacji, być może przez to, że zazwyczaj nie zapraszamy do niej osób postronnych. Intymność, którą ma zapewniać zostaje tym samym powodem, dla którego wolimy zaaranżować gabinet czy nawet kupić nowy sprzęt audiowizualny. Nic w tym złego, że marzenia sięgają dalej niż do drzwi sypialni. Spędzamy w niej codziennie od 6 do 8 godzin, prawie jedną trzecią całego naszego życia. Warto by była nie tylko miejscem, w którym śpimy.

Agnieszka Ludwinowska Studio Architektury – przejdź do projektu
Sypialnia marzeń – wybieramy bazę kolorystyczną
Urządzanie sypialni marzeń może być wspaniałą przygodą w głąb siebie, w końcu tu nas nic nie krępuje. Pozwólmy ponieść się fantazji, wybierajmy ciekawe, kontrastowe zestawienia barw lub faktur tekstyliów. Ściany w pomieszczeniu o małym metrażu lepiej by były jasne. Kolory, które wyciszają przed snem to barwy natury: delikatne błękity, zielenie, spokojne fiolety. Jeżeli mała sypialnia jest słabo oświetlona można zastosować barwy w cieplejszej tonacji – beże, mokki, marengo. Jeżeli jednak marzymy o nasyconej kolorystyce rodem z buduaru, zadbajmy o połyskujące tekstylia oraz powierzchnie odbijające światło. W dużych sypialniach paleta możliwości kolorystycznych jest znacznie szersza, warto jednak wybrać tonację i motyw wiodący, co ułatwi nam aranżowanie przestrzeni.



Niezależnie od wielkości przestrzeni
Sypialnia marzeń niezależnie od wielkości pomieszczenia? Korzystając z prostych pomysłów można sprawić, że nawet pomieszczenie wielkości przysłowiowego pudełka zapałek zagwarantuje spełnienie przynajmniej kilku zachcianek.
Pierwszą propozycją jest sypialnia piętrowa, za sprawą wydzielenia antresoli. Dzięki prostemu rozwiązaniu zyskujemy dodatkowy schowek pod łóżkiem i przestrzeń dokoła niej. Pod antresolą może stanąć szafa lub biblioteczka, które zwykle zabierają sporo miejsca. Pomysł ten warto wykorzystać w małych i wysokich pomieszczeniach, jak np. w starych kamienicach. Takie usytuowanie łóżka daje również wyjątkowy nastrój wieczorem.

Powierzchnię sypialni marzeń możemy również powiększyć usytuowaniem łóżka na podeście. Dzięki realizacji pomysłowego projektu podestu, łóżko może posiadać wewnątrz schowki i szuflady, zastępujące część garderoby. Zyskujemy dodatkową przestrzeń, którą zajęłyby szafki i komoda.

Inspiracja dalekimi podróżami
Nic nie stoi na przeszkodzie, by sypialnia marzeń nie oddawała naszych przeżyć związanych z dalekimi podróżami lub marzeniami o nich. Jeżeli dążymy do orientalnego wystroju rodem z Dalekiego Wschodu zastosujmy ornamentalne dodatki, wzorzyste tapety i miękką wykładzinę. Jeżeli jednak to Skandynawia i jej prostota jest tym co oddaje nasz temperament, aby spełnić ukryte marzenia, wybierajmy drewniane podłogi, miękkie, puchate skóry i pledy. Skandynawowie cenią prostotę formy, dlatego w tym przypadku mniej znaczy więcej!



Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.