Sypialnia na poddaszu to marzenie każdego dziecka i pomimo upływających lat, niektórzy z nas mając możliwość, chętnie z niej korzystają. Dla jednych najważniejszym argumentem są noce pod gwiazdami, inni chcą w nietypowy sposób wykorzystać przestrzeń poddasza użytkowego. Niewątpliwie poddasze nie jest typową przestrzenią, gdzie pole możliwości lokalizacji poszczególnych stref funkcjonalnych i mebli jest praktycznie dowolne. Jego układ zależy od typu i kąta nachylenia dachu, wysokości kalenicy, wysokości ścianek kolankowych (które są przedłużeniem zewnętrznych murów budynku ) lub ich braku, ewentualnych ścian działowych oraz ilości okien połaciowych i dostępu do światła dziennego. Dzięki naszym wskazówkom i pomysłom na ciekawe aranżacje, sypialnia na poddaszu będzie wyzwaniem, które zakończy się wyjątkową satysfakcją i wspaniałym efektem.

MUS ARCHITECTS – Przejdź do projektu
Skośny problem – sypialnia na poddaszu
Skosy, dość niskie ścianki kolankowe, a niekiedy ich całkowity brak, przy wyjątkowo spadzistym dachu, to niekiedy dość duży problem dla przyszłych lokatorów. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim warto bawić się formą i korzystać z nietypowych rozwiązań. Te, które w standardowej przestrzeni mogły by się nie sprawdzić na poddaszu mogą okazać się właściwe.

MUS ARCHITECTS – Przejdź do projektu
Im wyższe dostępne ścianki kolankowe, tym większa jest powierzchnia, którą możemy zagospodarować, tym łatwiejszy również będzie dostęp do znajdujących się tam mebli. Przy nieco wyższych ściankach kolankowych dobrym rozwiązaniem będą szafki, zarówno te robione na wymiar, jak i dobrane z oferty sklepów wnętrzarskich. Przy korzystaniu z gotowych mebli należy pamiętać o sprawdzeniu łącznego wymiaru wysokości szafki i nóżek, o ile szafki są w nie wyposażone.

Mikołajska Studio – Przejdź do projektu

Inspiration Studio – Przejdź do projektu
Sypialnia na poddaszu posiadająca pełne skosy, bez ścianek kolankowych lub z ich bardzo niską wysokością może stanowić poważniejsze wyzwanie i wydatek przy urządzaniu. Tak duża nieregularność przestrzeni wymaga projektu i zamówienia zabudowy skosów. Przy niskich ściankach kolankowych rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę, jest zastosowanie szuflad dostosowanych podziałem i głębokością do skosu. Jeżeli na danej połaci dachowej występują okna, warto rozważyć również umieszczenie pod nim łóżka. Zapewni to wspaniałe widoki i rozsądne wykorzystanie przestrzeni.
W przypadku wyższych ścian, ich powierzchnię warto wykorzystać na największe gabarytowo meble, np. wysoką szafę, która stanowi uzupełnienie głównej funkcji sypialni.

PIK Studio – Przejdź do projektu
Styl i atmosfera
Sypialnia na poddaszu, dzięki swojej lokalizacji wewnątrz budynku, sprzyja wypoczynkowi i intymnej atmosferze. Warto pamiętać, że w sypialni spędzamy aż 1/3 życia, warto więc zadbać by otoczenie odpowiadało naszemu gustowi i charakterowi.
Na poddaszach użytkowych często widoczne pozostają elementy drewnianej więźby dachowej. Dzięki naturalnemu materiałowi uszlachetniają one każde wnętrze, są łatwe do wizualnej modyfikacji, dzięki wyszlifowaniu, pomalowaniu, bejcowaniu lub pozostawieniu surowego drewna, które z wiekiem będzie zmieniało odcień.

Cat Inside – Przejdź do projektu

Razoo Architekci – Przejdź do projektu
Mniejsze poddasza lub te z niedostateczną ilością okien połaciowych warto pomalować na jasne, spokojne barwy. Idealnie sprawdzają się w tym celu odcienie złamanej bieli, jasnej gołębiej szarości lub beżu.

MUS ARCHITECTS – Przejdź do projektu
Sypialnia na poddaszu to dobre rozwiązanie jeżeli na co dzień wykonujemy wyjątkowo intensywny i stresujący zawód. Przy jej urządzaniu warto rozważyć spokojne, ciemniejsze barwy, które wyciszą nasz organizm. Stonowana paleta kolorystyczna, odpowiednie nasycenie barw i łagodne oświetlenie są receptą na spokojny i głęboki sen.

KOLENIK Eco Chic Design – Przejdź do projektu

Pracownia Architektury Wnętrz Jeżewska & Zakrawacz – Przejdź do projektu
Sypialnia na poddaszu to rozwiązanie korzystne nie tylko dla osób gustujących w minimalistycznych wnętrzach. Klasyczny styl umeblowania poddasza podkreślony stonowaną paletą barw i szlachetnymi tekstyliami potrafi być wyjątkowo efektowny.

1A1.pl Architektura Wnętrz – Przejdź do projektu

JanczyART – Przejdź do projektu

PIK Studio – Przejdź do projektu
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.