Wbrew pozorom zakup łóżka nie jest prosty. W końcu ten ważny mebel będzie służyć nam niemal każdego dnia i to przez wiele kolejnych lat. Powinien zapewniać odpoczynek i spokojny, komfortowy sen bez porannego bólu pleców. Z tego względu należy wziąć pod uwagę nie tylko jego wygląd, cenę czy jakość, ale przede wszystkim rozmiar i funkcjonalność. Podpowiadamy, jak wybrać idealne wymiary łóżka małżeńskiego oraz jednoosobowego.
Standardowe wymiary łóżek dla dwojga
Wymiary łóżek dla dwojga dostępne w ofercie producentów to:
- 140×200 cm
- 160×200 cm
- 180×200 cm
- a nawet 200×200 cm
Dwa ostatnie typy to duże, szerokie łoża małżeńskie. Nadają się wyłącznie do bardzo dużych sypialni. Z tego względu większość osób sięga jednak po wersje o długości 140 lub 160 cm. Trzeba przy tym pamiętać, że wybór węższego łóżka nie zawsze będzie dobrym wyjściem, jeśli chcemy postawić obok szafki nocne. Komfort i wygoda powinny być stawiane na pierwszym miejscu – zwłaszcza w tak ważnej kwestii, jaką jest zdrowy sen.
Szerokość łóżka małżeńskiego
Standardowo na rynku znajdziemy łóżka małżeńskie o szerokości 140 i 160 cm. To najpopularniejszy wariant uznawany za wystarczający dla dwóch osób. Jeżeli zdecydujesz się na model tej wielkości, bez problemu dobierzesz do ramy materac tej samej szerokości lub dwa pojedyncze materace (w przypadku 160 cm każdy z nich będzie miał szerokość 80 cm).
Największe dostępne szerokości łóżka dla dwojga to 180 i 200 cm. Te dwie opcje są przeznaczone do naprawdę dużych, przestronnych sypialni.
Co będzie lepsze – 140 czy 160 cm?
To zależy głównie od wielkości pomieszczenia, w którym umieścimy łóżko. W bardzo ciasnych wnętrzach nie zmieszczą się modele o szerokości 160 cm (warto zajrzeć tu MKS Meble) i wtedy koniecznością jest wybór właśnie 140 cm.
Jeżeli jednak mamy taką możliwość, warto postawić na szerszy mebel – zwłaszcza gdy jeden z partnerów zajmuje dużo miejsca podczas snu lub często zmienia pozycję. Wtedy 160 cm sprawdzi się zdecydowanie lepiej. Szersze łóżko przyda się również wtedy, gdy np. czasem śpi z nami dziecko lub zwierzę domowe.
Jak widać, rozmiar łóżka, jest kwestią bardzo indywidualną – zależną od metrażu i tego, komu mebel będzie służyć.
Wielkość łóżka dla jednej osoby
Podobnie, jak w przypadku łóżek małżeńskich, tak i tutaj standardowa długość to 200 cm (dla osób dorosłych). Z szerokością może być różnie. Ponownie wybór powinien zależeć od metrażu pomieszczenia i tego, czy osoba korzystająca z mebla lubi mieć więcej przestrzeni.
Najpopularniejsze szerokości łóżka jednoosobowego to 90 lub 100 cm. Jeśli potrzebujemy więcej miejsca, najlepiej postawić na wąski, rozkładany tapczan, np. o szerokości 120 cm. Jest to świetny pomysł zwłaszcza wtedy, gdy miejsce do spania znajduje się w salonie, co jest dość częste w przypadku kawalerek. Za to w większym pokoju sypialnianym nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na łóżko dwuosobowe o szerokości 140 cm. Takie rozwiązanie będzie praktyczną opcją dla najbardziej wymagających.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie łóżka?
Poza szerokością łóżka warto przyjrzeć się jego funkcjonalności. Istotne będzie między innymi to, czy:
- wolimy łóżko standardowe, czy rozkładane;
- zależy nam na specjalnym miejscu na pościel, czy nie będzie to konieczne;
- stelaż jest drewniany, czy metalowy;
- i która z tych opcji lepiej zaprezentuje się w konkretnym wnętrzu.
Dla wielu osób znaczenie ma również obecność zagłówka. Jeżeli planujemy przesiadywać w łóżku, np. czytając książki, oglądając telewizję czy korzystając z laptopa, najlepiej wybrać model z zagłówkiem.
Szerokość mebla wpłynie także na to, czy będziemy mogli wstawić do pomieszczenia dodatkowe wyposażenie. Jeżeli chcemy, by w sypialni znalazły się np. szafki nocne, toaletka czy ozdobne pufy, warto uwzględnić to przy zakupie. Należy przy tym pamiętać, że wymiary łóżka powinny pozwalać na swobodne poruszanie się po pomieszczeniu.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.