Szkło artystyczne zostało na nowo odkryte przez projektantów. Tradycyjne rzemiosło w połączeniu z najnowszą technologią zaowocowało realizacjami, które olśniewają. Prezentujemy projekty hiszpańskiego Atelier MEL, które wymykają się definicji – balansują na pograniczu artystycznej instalacji, dekoracji ściennej i szklanego panelu świetlnego. Przedstawiamy też historię powstania studia, które za cel postawiło sobie ocalić szkło artystyczne od zapomnienia.

Wnętrze hotelu Room Mate w Hiszpanii, proj. Atelier MEL
Ocalić szkło artystyczne od zapomnienia
Atelier MEL powstało w 2014 roku. Jego założyciele, Maria Ruiz i Roberto Molinos, poznali się podczas studiów na wydziale architektury Uniwersytetu Barcelońskiego. Wydarzeniem, które zainspirowało ich do rozpoczęcia działalności była… hiszpańska Noc Muzeów. To wówczas mieli okazję odwiedzić warsztat szklarski i przyjrzeć się procesowi powstawania kolorowych wazonów. „Wiedzieliśmy, że tradycyjne rzemiosło szklarskie w naszym kraju znajduje się w fazie zaniku i czuliśmy, że musimy zacząć działać, aby przyczynić się do zachowania tych wspaniałych technik. Musieliśmy odkryć je na nowo, aby zbliżyć je do obowiązujących obecnie w sztuce trendów” – opowiada Maria Ruiz.

Wnętrze hotelu Hyatt w Nowym Jorku, proj. Atelier MEL
Przepis na sukces? Połączenie rzemiosła i technologii
Atelier MEL z siedzibą w Barcelonie ściśle współpracuje ze Stowarzyszeniem Szklarzy z Kartageny, skąd pochodzi Roberto. Na stowarzyszenie składają się cztery pokolenia artystów, którzy skutecznie przeobrażają rzemiosło, a jednocześnie zachowują wiekowe tradycje przodków przy życiu. Produkcja rozpoczyna się od stworzenia odpowiedniej formy. Następnie ma miejsce pracochłonny, precyzyjny proces dmuchania szkła o pożądanym kształcie. Na samym końcu następuje składanie wieloelementowych instalacji. Dzięki ekspertyzie i umiejętnościom szklarzy, powstają konstrukcje o niezwykłym detalu. To, co łączy architektów z Barcelony z rzemieślnikami z Kartageny, to pasja.
Jednocześnie u podstaw działań Atelier MEL leży technologia, która obecna jest na każdym etapie pracy. „Współczesne programy komputerowe do projektowania pokonują granice artystycznej kreacji – najnowsze udoskonalenia technologiczne pozwoliły na wprowadzenie mobilności i interaktywności do naszych szklanych dekoracji” – mówi Maria. Zespół korzysta z zaawansowanych programów do projektowania modeli 3D, które pozwalają na adaptowanie wypracowanych konceptów do indywidualnych potrzeb, lub stworzenie projektu od zera. Co ważne, dzięki programowi także sami klienci mają okazję uczestniczyć w projektowaniu i poeksperymentować z formą, kolorem, rozmieszczeniem i intensywnością światła.

Dekoracja ścienna ze szkła artystycznego w prywatnej rezydencji, proj. Atelier MEL
Szkło jak płatki kwiatów
Atelier MEL dysponuje czterema kolekcjami bazowymi: Duna, Loto, Pétalo i Hiedra. Wolnostojące lub przytwierdzone do ściany czy sufitu, kompozycje od Atelier MEL są niezwykle różnorodne i pozwalają na kreowanie rozmaitych efektów we wnętrzu. Mimo stosunkowo młodego stażu firmy na rynku, hiszpańska pracownia realizuje projekty na całym świecie, od Stanów Zjednoczonych po bliski wschód, nieustannie rozszerzając swoje portfolio. „Chcemy być postrzegani jako studio oferujące instalacja na zamówienie dla luksusowego klienta. Szkło i technologia to dwa składniki, które definiują naszą pracę. Zależy nam, aby rozwijać je zarówno razem, jak i niezależnie od siebie.”

Kolekcja modularna Duna

Kolekcja modularna Loto

Kolekcja modularna Hiedra

Kolekcja modularna Pétalo
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.