Szlifierki kątowe to bardzo przydatne elektronarzędzia. Korzystają z nich przede wszystkim profesjonaliści, natomiast przydają się one także domowym majsterkowiczom, szczególnie tym, którzy planują remont domu lub mieszkania albo zajmują się renowacją mebli. Szlifierka kątowa przydaje się również osobom prowadzącym w domu różnego rodzaju samodzielne prace remontowo-budowlane. Aby narzędzie to spełniło jednak swoją funkcję, należy wybrać odpowiedni jego model. Między innymi warto zwrócić uwagę, do jakiego materiału jest dedykowana szlifierka i czy łatwo dostępny jest osprzęt do niej (tarcze, papiery ścierne i szczotki).
1. Zastosowanie szlifierki kątowej czyli do jakich prac wykorzystasz ją najczęściej
2. Rodzaje tarcz do szlifierki kątowej – czym się różnią i jakie mają zastosowanie
3. Parametry techniczne szlifierki kątowej na które musisz zwrócić uwagę
4. Jak dbać o szlifierkę kątową aby służyła Ci na lata?
Zastosowanie szlifierki kątowej czyli do jakich prac wykorzystasz ją najczęściej
Szlifierka kątowa składa się z podłużnego korpusu i rękojeści bocznej. W korpusie znajduje się cała elektronika, natomiast rękojeść ułatwia trzymanie narzędzia i jego odpowiednią stabilizację. Osprzęt mocuje się najczęściej za pomocą trzpienia z gwintem M134. Szlifierka kątowa jest przeznaczona przede wszystkim do zgrubnego szlifowania, a także cięcia metalu, ceramiki, a nawet drewna. Można ją także wykorzystać przy polerowaniu. Narzędzie to służy przede wszystkim do:
• przecinania blach, prętów zbrojeniowych
• cięcia betonowych oraz ceramicznych elementów
• zgrubnego szlifowania powierzchni twardych
Szlifierka kątowa sprawdza się więc zarówno przy niewielkich pracach domowych czy warsztatowych, drobnych i większych pracach budowlano-remontowych.
Rodzaje tarcz do szlifierki kątowej – czym się różnią i jakie mają zastosowanie
Jednym z najważniejszych elementów szlifierki kątowej jest odpowiednio dobrana do niej tarcza. W dużej mierze to właśnie odpowiednio dobór osprzętu warunkuje sprawne działanie narzędzia. Wybór tarczy wiąże się przede wszystkim z odpowiednim dostosowaniem jej grubości do wykonywanego zadania:
• do przecinania służą tarcze o grubości od 0,8 do 3,2 centymetra, nie można ich natomiast wykorzystywać do szlifowania, ponieważ nie są one w stanie sprostać takiemu zadaniu
• do szlifowania stosuje się grubsze tarcze o specjalnych wzmocnieniach; mowa tutaj przede wszystkim o tarczach od 6,0 do 6,4 mm.
Grubość to jednak nie jedyne kryterium wyboru tarczy. Różne ich rodzaje przeznaczone są do obróbki konkretnych materiałów. Mamy więc do wyboru osobne tarcze do kamienia, metalu czy stali. Stosowanie tarcz niezgodnie z przeznaczeniem grozi nie tylko niemożliwością wykonania zadania, lecz także uszkodzeniem całego sprzętu. Do szczególnie wymagających robót i materiałów budowlanych zaleca się stosowanie tarcz diamentowych. Znaczenie ma także średnica samej tarczy. Do domowych zastosowań z reguły wystarczy osprzęt o średnicy 115 lub 125 mm. Przy ciężkich pracach budowlanych oraz warsztatowych przyda się tarcza szlifierska o średnicy 180 lub 230 mm.
Parametry techniczne szlifierki kątowej na które musisz zwrócić uwagę
Wybór szlifierki kątowej wymaga uwzględnienia co najmniej kilku podstawowych kryteriów. Na początku warto ustalić, czy interesuje cię szlifierka akumulatorowa czy sieciowa. Ta druga sprawdza się przede wszystkim, jeśli większość swojej pracy wykonujesz w warsztacie. Takie modele sprawdzają się również bardzo dobrze przy intensywnej eksploatacji. Jeśli jednak szlifierka ma być używana poza warsztatem, a dostęp do zasilania zewnętrznego może być problematyczny, lepiej postawić na model akumulatorowy.
Koniecznie warto zwrócić uwagę na moc urządzenia. Do użytku domowego wystarczyć może sprzęt o mocy 700-1000 W i prędkości tarczy na poziomie 10000-12000 obrotów na minutę. Kątowe szlifierki do przecinania i szlifowania metali (i innych twardych materiałów), ciężkich prac budowlanych oraz warsztatowych powinny się wyróżniać mocą przekraczającą 2000 Wat. Czasami może być to nawet 2600 Wat. Urządzenia o takiej mocy bez problemu przetną zbrojenie czy grube metalowe przęsła i pręty, jak również duże betonowe bloki. Cennym rozwiązaniem w takim przypadku jest system antywibracyjny. Z dodatkowych funkcji warto zwrócić uwagę na blokadę wrzeciona, płynną regulację obrotów, zmniejszający przeciążenia lini zasilającej ogranicznik prądu przy rozruchu sprzętu, szybki hamulec ściernicy
Jak dbać o szlifierkę kątową aby służyła Ci na lata?
Szlifierki kątowe są jednymi z tych narzędzi, które wymagają szczególnej troski. Przede wszystkim ze względu na środowisko o wysokim zapyleniu, w którym pracują te narzędzia. Warto pamiętać, że gromadzący się wewnątrz urządzenia pył, gdy zaczyna stygnąć, absorbuje z powietrza wilgoć. Powoduje to powstanie wewnątrz urządzenia niebezpiecznej dla pracy szlifierki skorupy powstałej z tego pyłu. Aby uniknąć tego poważnego problemu, warto za każdym razem przedmuchać urządzenie sprężonym powietrzem. Dzięki temu można uchronić silnik przed poważną awarią. Przewody wentylacyjne szlifierki warto natomiast przeczyścić wilgotną ściereczką. Szlifierkę należy chronić przed działaniem pyłu, jak i kurzu. Warto więc przechowywać ją w przeznaczonym do tego opakowaniu.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.