Najnowszy projekt pracowni zespołowej SAOTA wyróżnia sztuka w domu – jej mocne wyeksponowanie przyczyniło się do nadania budynkowi artystycznej, wysublimowanej, ale i nowoczesnej oprawy. Realizatorzy zdecydowali się wprowadzić do rezydencji unikalne przedmioty i dzieła, będące efektem twórczej pracy wielu znanych i utalentowanych designerów oraz artystów. Na wyjątkowość tego projektu wpływa także fakt, że właścicielem domu jest sam dyrektor SAOTA – Stefan Antoni. Budynek został usytuowany w Południowej Afryce, w Nettleton Road, a z jego okien można podziwiać ocean i jedną z najpiękniejszych plaż w Kapsztadzie.

Komfortowe życie w niecodziennych wnętrzach
Rezydencja zachwyca nie tylko położeniem i efektowną bryłą. Sporej wielkości budynek o pięciu piętrach, wyróżnia się także nietuzinkowo zaaranżowanymi wnętrzami i wysokim komfortem użytkowania. Z tarasu rozpościera się malowniczy widok na Ocean Atlantycki i Park Narodowy Góry Stołowej. Lokum zostało estetycznie wkomponowane w oceaniczny pejzaż – to, co świadczy o jego niezwykłości, to nie wygląd zewnętrzny budynku, ale ogromna dbałość o detale w środku. Realizatorzy projektu stawiają na współczesne aranżacje, którym zapewniają niecodzienną oprawę w najlepszym, kolekcjonerskim wydaniu. Sztuka w domu, jak widzimy na przykładzie tego projektu, potrafi całkowicie zdominować przestrzeń, by w efekcie końcowym, przenieść domowników w magiczny świat kształtów, kolorów i symboli. Współczesny design łączy się tutaj z afrykańskim dziedzictwem kulturowym – przedmioty mówią dużo o osobowości i naturze ich nabywców. Luksusowa rezydencja zyskuje miano domu z duszą.



Dom niczym galeria sztuki współczesnej
Dom cechuje się nowoczesną konstrukcją, która przekłada się na nowocześnie skomponowane przestrzenie w środku. Otwarte wnętrza tworzą spójną całość – granice między tym, co wewnątrz i zewnątrz, są nieokreślone i zamazane. Salonowe, eleganckie pomieszczenia stają się doskonałym miejscem do ekspozycji kolekcji zgromadzonych obrazów i rzeźb. Sztuka w domu sprawia, że rezydencja przypomina galerię ze swoją charakterystyczną i wyjątkową atmosferą. Na uwagę zasługują płótna prezentujące współczesne, abstrakcyjne i geometryczne motywy, znajdujące się niemal w każdym wnętrzu. Wśród dzieł nie brakuje także polskiego akcentu w postaci barwnej pracy Andrzeja Urbańskiego wykonanej przy użyciu farby w sprayu. Całość uzupełniają rzeźby Paula Edmundsa – to one budują w holu jedyny w swoim rodzaju, mityczny nastrój. Podobny efekt tworzą gobeliny autorstwa południowoafrykańskich artystów – Paula Blomkampa i Cecila Skotnesa oraz charakterystyczne afrykańskie maski.



Luksus z nutą awangardy
W tej nowocześnie i artystycznie zaaranżowanej rezydencji nie zabrakło także wyrazistych elementów inspirowanych współczesnym designem. Dominującą rolę w jednym z salonowych pomieszczeń, odgrywa fotel wiszący z kolekcji południowoafrykańskiego projektanta – Porky’ego Hefera. Model pochodzi z linii „Monstera Deliciosa” inspirowanej światem morskich stworzeń i wyraża troskę o środowisko naturalne. – Moje prace skłoniły ludzi do myślenia o naturze i jej kruchości – komentuje designer. Kolekcja wspiera także w sposób symboliczny lokalne, tradycyjne rzemiosła i umiejętności, jak tkanie oraz szycie. Realizatorzy decydują się wykorzystać we wnętrzu gniazdo wiszące ryby puffer, co nadaje przestrzeni unikalny charakter i tworzy swobodny klimat. Awangardowy akcent możemy znaleźć także w rezydencjalnym oświetleniu. Uwagę zwraca przede wszystkim sporej wielkości lampa w kształcie chmury zaprojektowana przez Margje Teeuwen. Do wykonania tego modelu wykorzystano biodegradowalny materiał umożliwiający formowanie różnorodnych i odpowiadających naszej wizji, kształtów. W tym samym pomieszczeniu oryginalną lampę zestawiono z fotelami „Orgone”. Za ich projekt odpowiada australijski designer – Marc Newson. Efektownie profilowane meble doskonale współgrają ze sztuką w domu i eksponują wyjątkowy wydźwięk rezydencji.





Sztuka w domu odgrywa pierwszorzędną rolę – przestrzeń budynku zyskuje nowy wymiar. Chłodne, minimalistyczne aranżacje, dzięki obrazom, rzeźbom i elementom zapożyczonym ze współczesnego designu, stają się kolorowe oraz ekspresyjne. Całość, choć niekonwencjonalna i bardzo plastyczna, pozostaje w efekcie końcowym, spójna oraz przyjemna w odbiorze.
Nazwa projektu: Beyond
Lokalizacja: Clifton, Cape Town, South Africa
Architekci: SAOTA
Architekci wnętrz: ARRCC
Dekoracja domu: OKHA
Inżynierowie: Moroff & KÜhne
Kontrahent :Cape Island Construction
Konstultant oświelenia: Martin Doller Design
Architekt krajobrazu: Nicholas Whitehorn Landscape Design
Fotograf: Adam Letch & Stefan Antoni
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.