Targi meblowe Mediolan 2015. Najważniejsza wystawa designu i wyposażenia wnętrz w Europie
Targi meblowe Mediolan 2015 ruszają już za chwileczkę. Będzie to 54-ta włoska i 37-ma międzynarodowa edycja tej potężnej ekspozycji. W pawilonach centrum targowego Rho, na 340 tysiącach m² swoje propozycje pokaże ponad 2000 producentów i 700 młodych designerów z całego świata. Do programu targów głównych – meblowych włączone są imprezy towarzyszące: biennale Euroluce – Międzynarodowe Targi Oświetlenia (edycja 28.), targi biurowe – Salone Ufficio, Euro Cucina, Salone Bagno i Salone Satellite dedykowane młodym designerom oraz mnóstwo eventów powiązanych, „rozsianych” po całym mieście.
W sekcji wnętrzarskiej prezentowane będą klasyczne i nowoczesne propozycje do sypialni i garderoby, umeblowanie jadalni i salonu, meble tapicerowane, meble dla dzieci oraz meble ogrodowe. Zobaczymy też wyposażenie kuchni, pokoi kąpielowych, sauny i łazienek.
Warto wiedzieć, że targi Salone del Mobile są też jednym z patronów największej wystawy poświęconej Leonardo da Vinci, jaką dotąd Italia zorganizowała geniuszowi renesansu. Prace nad projektem “LEONARDO 1452 – 1519” przebiegały pod kuratelą wybitnych historyków sztuki renesansu – Pietro C. Marani i Marii Teresy Fiorio przez ostatnie … 15 lat! Mediolański Palazzo Reale otworzy swe podwoje dla publiczności tuż po otwarciu Targów, tj. 15. kwietnia.
źródło: centrodarteleonardodavinci.blogspot.com
Euroluce ukaże w pełnym blasku oświetlenie (wewnętrzne i zewnętrzne), systemy oświetleniowe specjalnego przeznaczenia – np. dla szpitali lub oprawy eventów, a także oprogramowanie do sterowania światłem.
Wystawę dedykowaną środowisku pracy uświetni instalacja autorstwa włoskiego architekta Michele De Lucchi zatytułowana „The Walk”. Poza nią będą oczywiście meble i akcesoria biurowe dla firm, banków, urzędów pocztowych oraz innych miejsc użyteczności publicznej. Prezentowane będą również okładziny podłogowe i wyciszające, oświetlenie biurowe, czy technologie audiowizualne dla celów konferencyjnych i komunikacyjnych.
Na szczególną uwagę zasługuje tegoroczna edycja Salone Satellite, która wkracza właśnie w dorosłość. Jej motto – „Planet Life” przygotowuje grunt dla tematu przewodniego rozpoczynającej się w maju Światowej Wystawy Expo, której gospodarzem w tym roku również jest Mediolan. 5 instalacji spośród 700 propozycji młodych (do 35. roku życia ) projektantów wybranych przez międzynarodową kapitułę będzie można oglądać podczas Expo 2015, tj. od początku maja aż do końca października br.
W ciągu minionych 18 lat „Salone Satellite” dało szansę na zaistnienie ponad 10 tysiącom kreatywnych projektantów i ponad 270 międzynarodowym szkołom designu. To właśnie z tego specyficznego „żłobka” wyrosło wiele uznanych dziś nazwisk, jak choćby Patrick Jouin – Francja, Cory Grosser z USA, Johan Lindstén ze Szwecji, czy pochodzący z Indii Satyendra Pakhalé.
O tym, że to Mediolan podaje azymut na kolejne sezony, a czasem nawet lata, już nikogo nie trzeba chyba przekonywać. W tym aspekcie teorię wspiera przecież wieloletnia praktyka. I dotyczy to nie tylko mody, ale wzornictwa w ogóle, ponadto oczywiście kultury w całej jej złożoności, a nawet światopoglądu. Tak właśnie zapowiada się Expo 2015 ze swoim hasłem „Feeding the Planet, Energy for Life” (Nakarmić Planetę, Energia dla Życia), które ma wpłynąć na globalną zmianę świadomości w zakresie podejścia do największych bolączek współczesnej cywilizacji.
centrum targowe Rho w Mediolanie, źródło: HomeSquare
Kto choć raz odwiedził centrum targowe Rho w trakcie Salone del Mobile, ten wie, jak wysoki poziom kultury biznesowej i organizacyjnej prezentuje wystawa. Standy są zaaranżowane estetycznie i z pomysłem, a kompetentny personel udziela zwiedzającym wyczerpujących informacji o firmie i jej produktach. Aż chce się robić zdjęcia. W ubiegłym roku urzekła nas min. prezentacja grzejników firmy Tubes i prysznica-lampy (Showerlamp), zaprojektowanej przez Oki Sato ze Studia Nendo dla Axor’a.
Zachwycaliśmy się podświetlanymi kamieniami półszlachetnymi Maer Charme ze znawstwem zastosowanymi we wnętrzach, sypialniami Twils i produktami Devon & Devon, czy Poltrona Frau. Z dumą odnotowaliśmy obecność polskich producentów mebli – jak Iker, Paged, czy Kler.
wystawa firmy Moooi, źródło: HomeSquare
Byliśmy też pod silnym wrażeniem wystawy „Moooi” zlokalizowanej w starszej części miasta, przy Via Tortona. Ekspozycja, a raczej spektakl wnętrzarski odbywał się w obszernym lofcie, gdzie meble, oświetlenie i akcesoria tej holenderskiej firmy zaprezentowano na tle ogromnych płócien z fotografiami zabytkowej architektury. Całości dopełniał perfekcyjnie zaserwowany dźwięk z obszaru nowoczesnej muzyki elektronicznej.
wystawa Moooi, źródło: HomeSquare
53-cia edycja Salone del Mobile wypadła lepiej, niż się spodziewano. Targi odwiedziło ponad 350 tysięcy gości z ponad 160 krajów – to liczba o ponad 10% większa od prognozowanej. Po raz „enty” Mediolan udowodnił, że wie, jak skupić uwagę świata na najważniejszym, jeśli chodzi o innowacyjność i kreatywność, wydarzeniu w tym sektorze. Metropolia oferuje zwiedzającym nie tylko piękno i stymulację kulturową, ale także, a może – przede wszystkim – możliwość wymiany intelektualnej i biznesowej. Stolica mody znów szykuje się do szturmu, a my nie możemy się już doczekać. Ciekawe, co nas zachwyci tej wiosny? Na pewno Wam opowiemy.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.