Jedni lansują ponadczasową czerń, nienachlany styl kolonialny i bezpretensjonalną urodę przyrody, inni podejmują się nowej interpretacji klasyki albo wyraźnie cytują ducha przeszłości, są i tacy, którzy od fascynacji soczystymi kolorami przechodzą do zachwytu nad pastelami w wersji soft i starannie wsłuchują się w morskie opowieści. Trendy w designie, jakie zdiagnozowaliśmy podczas tegorocznych frankfurckich targów Ambiente ciężko sprowadzić do wspólnego mianownika, dlatego że każdy z wystawców demonstruje własny barometr wzorniczych nastrojów.
Kare Design
Dutz Eyewear
Silit
WMF
Gastroback
W jakim kierunku zmierzają trendy w designie?
KSZTAŁTY
Stawiając jako porównanie poprzednie lata, w tym roku nie widać większych rewolucji. Większość mebli posiada proste, zaoblone kształty, ich podstawą są nierzadko lekkie, ażurowe konstrukcje na cienkich nóżkach. Przyroda nieprzerwanie kreuje trendy w designie. Meble, lampy oraz dekoracje przyjmują organiczne formy (w naturze nie ma mowy o kątach prostych), nie oznacza to jednak, że inspiracje industrialne i loftowe przechodzą do lamusa, bo te również są widoczne.
Z nowości… Naczynia z nierównymi krawędziami, nierównomiernie pokryte szkliwem wyglądające jak produkty hand made. Można by pomyśleć, że wykonała je niezbyt sprawna ręka, ale właśnie w tym tkwi cały ich urok.
PROFLAX
Wedgwood
Hazenkamp
KOLORY
Tu można zaobserwować konkretny diapazon. Paleta kolorystyczna lawiruje między mocniejszymi i słabszymi kontrastami. Jeden biegun należy do dynamicznych, energetycznych, soczystych kolorów tęczy, natomiast drugi całkowicie polega na harmonijnym balansie ciemnych brązów i szarości z motywami ziemi i kamienia. Zgodnie z prognozami Instytuty Pantone widać dużo pasteli, szczególnie dwa koronne kolory roku – ciepły, blady róż Rose Quartz i chłodny błękit – Serenity. Złoto oraz miedź też nie dają o sobie zapomnieć, te kolory najchętniej przejmują dekoracje i elementy konstrukcyjne mebli. Black is the new black. Barwą, która konsekwentnie wyznacza kolorystyczne trendy w designie jest czerń. Wielkiego zaskoczenia nie ma, bo jej permanentna obecność daje o sobie znać w każdym sezonie. Tym razem spowija nie tylko meble, ale również zastawę stołową i wszelkiego rodzaju naczynia.
Le Creuset
Wild&Wolf
Lambert
Dôme Deco
Green Gate
Villeroy&Boch
MATERAŁY
Oscar goes to… Drewno- bezkompromisowy zwycięzca napędzający tegoroczne trendy w designie. Wyraźnie usłojone, sękate, pełne niedoskonałości, albo zachowujące swój dziewiczy wygląd albo sztucznie postarzane, jednak występujące w jak najmniej przetworzonej formie. Popularnością cieszą się skóra, stylizowana na zdezelowaną, len, wełna, welur, welwet, kryształy i kamień dekoracyjny. Nadal można mówić o niesłabnącym sukcesie metalu, ale w odcieniach miedzi i złota, które odrobinę zdominowały srebro.
W tym roku nastąpił triumfalny powrót kamionki. Garnki i dzbanki o dość prostej formie zachwycają feerią barw i zdecydowanie dyktują trendy w designie artykułów dedykowanych kuchni. Nie dość że są uroczą dekoracją, to w dodatku powstają z materiału naturalnego w 100%.
Umbra
Eichholtz
Emile Henry
Fatboy
STYLE
Po pierwsze – nawiązania do stylu kolonialnego, czyli solidne meble z egzotycznego drewna, ciemne skóry, barwy ziemi, zwierzęce wzory. Jako że estetyka kolonialna bazuje na dwóch stylach, pojawiają się zarówno elementy klasyczne, wiktoriańskie, jak i motywy etniczne, zabierające w luksusową podróż po Azji i Afryce. Styl kolonialny jest harmonijny, elegancki i ponadczasowy, dlatego trendy w designie w coraz większym stopniu opierają się na jego filarach.
Dialma Brown
Zenza
Po drugie – inspiracje stylem Hampton. Weekendowa elegancja, rustykalny romantyzm, luksus z odrobiną luzu to popularny trend w aranżacji wnętrz. Nieodzownymi elementami tego stylu są barwy zaczerpnięte z nadmorskich krajobrazów i marynistyczne ozdoby. Estetyka pełna gracji i lekkości to zupełna opozycja stylu kolonialnego.
Riviera Maison
Versace Rosenthal
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.