Umywalka jest dla łazienki równie niezbędna jak wanna czy kabina prysznicowa. Warto pomyśleć o niej już na etapie projektowania wnętrza, zamiast zostawiać zakup na ostatnią chwilę i zdać się na przypadek. Celnie dobrane umywalki łazienkowe mogą sprawić, że nawet niewielkie pomieszczenie będzie wyjątkową atrakcją wizualną.
Umywalki łazienkowe różnych kształtów
W przypadku elementów wyposażenia o tak ściśle określonej funkcji, forma okazuje się kluczowa. To ona określa, jak zamontujemy umywalkę, czyli gdzie może ona faktycznie się znaleźć. Najczęściej spotykane umywalki łazienkowe to te wiszące.
Szerokość umywalek łazienkowych montowanych bezpośrednio w ścianie zwykle nie przekracza 50 cm. Tego rodzaju umywalki sprawdzą się również w większych przestrzeniach – tam można zamontować dwie. To coraz modniejsza koncepcja, która pozwala uniknąć małych rodzinnych konfliktów o terytorium.
Wiszące umywalki łazienkowe łatwo uzupełnić skrojonymi na wymiar szafkami. Mając pod ręką pojemniki z kosmetykami, zapas patyczków kosmetycznych i wacików, zapewniamy sobie wygodę podczas codziennych rytuałów. Ciekawe są też umywalki łazienkowe, które można zamocować na nóżkach, postumentach i półpostumentach. Kupujemy je z wciętym obrysem, który jest dopasowany do podstawy o konkretnym rozmiarze.
Cielo
Osobną kategorię stanowią umywalki łazienkowe stawiane na meblach lub blatach łazienkowych. Ich wielką zaletą jest łatwy montaż oraz elegancki wygląd.
Artelinea
Cielo
Popularne są także umywalki wpuszczane w blat, scalone z jego powierzchnią tworzą z nim spójną całość. Zwolennicy architektury wnętrz o zindywidualizowanym charakterze najczęściej jednak decydują się na umywalki łazienkowe dopasowane obrysem do konkretnego mebla. Taki duet może przesądzić o wyglądzie całego pomieszczenia.
Artelinea
Materiał – czyli jaka umywalka do nas pasuje?
Klasyczne umywalki ceramiczne mogą przybierać różne formy, gładko wpasowując się właściwie w każdy styl. Komfort użytkowania podniesie dodatkowa warstwa powłoki chroniącej umywalkę przed osadzaniem się kamienia.
Laufen
Znacznie lżejsze są umywalki z tworzyw sztucznych. Tu króluje akryl. Zaletą tego surowca jest niska cena, warto jednak pamiętać, że akryl może okazać się nieco mniej trwały. Produktem z wyższej półki są umywalki łazienkowe wykonane z kamienia.
Cielo
Granit, marmur, onyx, piaskowiec i kamień wulkaniczny to tylko niektóre z propozycji dostępnych na rynku. Kamienne umywalki warto wyeksponować, sytuując je bezpośrednio na blatach lub meblach. Naturalny surowiec jest najsolidniejszy oraz łatwy w konserwacji.
Umywalki jak dzieło sztuki
Seryjnie produkowane przedmioty są łatwo dostępne, ale powtarzalne. Dziś, w przebogatej ofercie, bez problemu znajdziemy jednak umywalki łazienkowe zaprojektowane przez znanych designerów.
Laufen
Laufen
Najlepsi producenci przygotowują umywalki na konkretne zamówienie. Biorą pod uwagę osobowość domowników, wygląd łazienki, a także całego domu. Powstają przedmioty, których nie powstydziłyby się galerie sztuki współczesnej. Nowoczesne projektowanie pozwala też złamać stereotypy.
Laufen
Na koniec dwie wyjątkowe propozycje. Włoscy mistrzowie wciąż są formie. Umywalki łazienkowe Strappo zaprojektowane przez Domenico de Palo są wykonane w całości z płyt Corian.
Mineralno-akrylowy materiał odznacza się wyjątkową elastycznością. Ledowe oświetlenie i sposób montażu bezpośrednio w ścianie sprawia, że Strappo wytycza nową ścieżkę w historii umywalek. Z tego samego materiału jest wyprodukowana także nie mniej zaskakująca Battigia, kolejna innowacyjna propozycja od Antonio Lupi.
Antonio Lupi
Antonio Lupi
Już nie tyle wbudowana, co raczej ukryta w ścianie umywalka posiada zarówno swoje podstawowe funkcje sanitarne, jak również zostaje udoskonalona o specjalną technologię ubraną w nieprzeciętną formę. Po umyciu rąk jej „misę” można po prostu zamknąć. Integrująca się z płaszczyzną ściany umywalka jest wtedy niezauważalna.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.