Nawet jeśli wielkość naszego mieszkania czy jego rozkład pomieszczeń pozostawia wiele do życzenia, nasz salon kąpielowy nie musi być niewygodną klitką. Tylko jak ją zaaranżować by wanna w małej łazience nie była tylko marzeniem?
Wanna w małej łazience a ergonomia
Nawet w małej łazience musimy tak zaplanować przestrzeń, abyśmy mogli wyjść bezpiecznie z wanny, wytrzeć się do sucha czy umyć zęby przed umywalką – bez konieczności ciągłego uderzania o ostrą krawędź szafki. Planując układ funkcjonalny łazienki, należy wziąć pod uwagę ogólne zasady ergonomicznego planowania przestrzeni, czyli zachowania odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi urządzeniami w łazience.
Aby wygodnie korzystać z wnętrza kąpielowego musi być przed nimi pozostawiona wolna przestrzeń. Swobodny dostęp do wanny w małej łazience zapewni przestrzeń o wymiarach co najmniej 70 x 100 cm, do umywalki 70 x 100 cm, a do sedesu – 80 x 60 cm. Wymiary te oczywiście w rzeczywistości mogą się pokrywać.
Ważne też jest zachowanie odległości między urządzeniami oraz pomiędzy nimi a ścianą; przyjmuje się, że minimalny odstęp to 20-30 cm. Wyjątkiem jest umywalka, która może być powieszona nad krawędzią wanny, a nawet na nią zachodzić. Jest to jeden ze sposobów, by wanna w małej łazience była możliwa.
Wanna w małej łazience – a może rozmiar XS?
Możliwości i wymiary urządzeń sanitarnych w łazience zależą zazwyczaj od możliwości technologicznych oraz standardów rozwiązań, warto więc je znać przed przystąpieniem do planowania łazienki. Wanna w małej łazience stanowi wyzwanie nawet dla architekta. Jedną z propozycji często bywają wanny w rozmiarze XS, o wymiarach rozpoczynających się od metra długości i 65 centymetrów szerokości. Większe modele wanien XS, dochodzące do 160 centymetrów długości, mogą być jednostronnie zwężane. Tego typu rozwiązania po stronie ramion mają około 70 centymetrów, a przy nogach – około 50 cm. Mniejsza wanna w małej łazience może być także narożna, o zaokrąglonym boku.
Jakie są wady wanny w małej łazience w rozmiarze XS? Model ten nie jest w pełni komfortowy, zwłaszcza dla osób wysokich. Osoby wysokie muszą się liczyć z tym, że kąpiele będą przebiegać w pozycji siedzącej lub z podkurczonymi nogami.
Wanna w małej łazience a co obok?
By wykorzystać przestrzeń w pełni możemy zaplanować wnęki-półki w ścianie, w nogach wanny albo z jej boku. Dobrym miejscem na ręczniki, kosmetyki i akcesoria do mycia może być też blat, będący częścią jej obudowy. Niewątpliwie wanna w małej łazience wymaga od nas, jak i naszego architekta, kreatywności.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.