Piękna i bujna trawa to duma każdego właściciela przydomowego lub działkowego ogrodu. Z zadbaniem o jej potrzeby nie należy jednak zwlekać! Wiosenna pielęgnacja trawnika zapewni roślinom odpowiednie warunki do wzrostu i rozkrzewienia. Dowiedz się, jak zaplanować wysiew trawy wiosną, z jakich etapów powinno składać się przygotowanie gleby i na czym polega optymalna pielęgnacja trawnika.
Przygotowanie trawy do wiosennych prac
Przed przystąpieniem do prac ogrodowych przy trawniku należy właściwie przygotować powierzchnię. Możesz zdecydować się na dosianie trawy i uzupełnienie istniejącej murawy, zasianie trawnika na działce lub wykorzystanie gotowych rolek. Poznaj etapy przygotowywania trawy do wiosennych prac, które pozwolą Ci się cieszyć zachwycającym, zielonym dywanem. Pielęgnacja trawnika po zimie, w tym szczególnie pielęgnacja traw ozdobnych, nie jest trudnym zadaniem, wymaga jednak odpowiedniego planu działania.
Sprzątanie trawnika po zimie
Pielęgnacja trawnika na wiosnę powinna składać się z kilku etapów: oczyszczania, użyźniania oraz aeracji i dosiewania. Pierwszą fazą działań jest posprzątanie trawnika po zimie. Podczas chłodnych i wietrznych miesięcy na trawie mogą zgromadzić się liście, drobne gałęzie, kamienie, a nawet śmieci. Na początku należy wyzbierać wszystkie większe elementy, aby nie przeszkadzały w pozostałych pracach i korzystaniu z narzędzi. Po tej fazie możesz zdecydować się na grabienie mniejszych elementów, takich jak liście czy resztki suchych roślin.
Dowiedz się więcej o prawidłowym sprzątaniu trawnika po zimie
Po posprzątaniu trawnika czas na wykorzystanie kultywatora. Dzięki niemu ziemia będzie pulchniejsza i dostanie się do niej powietrze, co sprawi, że nasiona trawy zdecydowanie lepiej się przyjmą. Użyźnianie gleby wiosną za pomocą kultywatora jest konieczne, jeśli chcesz, by była ona odpowiednio przygotowana do zapewniania trawnikowi wszystkich składników odżywczych niezbędnych do wzrostu. Kultywator poza spulchnianiem ziemi służy również do usuwania korzeni i chwastów, co znacznie ułatwia dalsze prace nad trawnikiem. Jeśli zależy Ci na dobrym sprzęcie, zdecyduj się na solidne narzędzia z oferty produktów RYOBI ONE+™.
Przeczytaj także: Przygotowanie ziemi na wiosnę – kultywacja i użyźnianie gleby
Aeracja i dosiew ubytków
Kolejnym krokiem jest aeracja trawnika. Ten zabieg pielęgnacyjny sprawi, że ziemia zmięknie po zimie, odpowiednio się napowietrzy, a także będzie bardziej podatna na przyjmowanie wody. Dzięki temu trawa będzie lepiej odżywiona, a nawozy z łatwością wnikną w jej system korzeniowy. Ponadto po wykonaniu wertykulacji i aeracji trawnika będzie miał on zdecydowanie lepsze warunki wzrostu.
Aerację można wykonywać ręcznie przy użyciu wideł, jednak o wiele wygodniejsze będzie zdecydowanie się na wertykulator, do którego można użyć końcówki do aerowania. Z jego pomocą cały proces przeprowadzisz znacznie szybciej i sprawniej. Po wykonaniu tego działania należy wyłożyć lub wysiać nową trawę. Jeśli Twój trawnik rośnie już jakiś czas i w dobrym stanie przetrwał zimę, wystarczy jedynie uzupełnić puste przestrzenie. Zlokalizuj wymagające dosiewu miejsca, a następnie posiej trawę tam, gdzie jej brakuje. Dzięki temu po pierwszym koszeniu wyrównasz starą i nową trawę – nie będzie widocznych prześwitów i dużych różnic.
Pierwsze koszenie trawnika wiosną
Pierwsze koszenie trawnika wiosną jest niezwykle istotne dla jego prawidłowego wzrostu. Mimo tego, że wielu ogrodników zwleka z tą czynnością, lepiej pamiętać o niej już w czasie przedwiośnia. Kiedy najlepiej wykonać pierwsze koszenie trawy? To kluczowe działanie warto zaplanować już pod koniec marca lub też na początku kwietnia. Ważne jednak, aby przyciąć murawę na wysokość nieprzekraczającą 6 cm – zbyt niskie cięcie może zmniejszyć wilgotność gleby. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy planujesz pierwsze koszenie trawy, która po zimie jest zniszczona i pożółkła. W takim przypadku możesz skosić ją nieco krócej, jeśli jednak pojawiła się na niej pleśń – wykonaj bardzo krótkie strzyżenie kosiarką.
Pierwsze koszenie trawy, ale też kolejne, należy zawsze wykonywać, kiedy jest sucho – koszenie mokrej trawy nie jest zalecane. Wybierz do tego precyzyjne elektronarzędzia ogrodowe od RYOBI®. Pamiętaj też, że nie można kosić, jeśli na trawie znajdują się kamienie, szkło czy śmieci. Takie elementy mogą popsuć narzędzia do pielęgnacji trawnika, ale jednocześnie stanowią zagrożenie. Jeśli po sprzątaniu i innych pracach minęło trochę czasu, sprawdź dokładnie jeszcze raz całą przestrzeń.
Dowiedz się, jak przeprowadzić pierwsze koszenie trawy po zimie i jaki sprzęt wybrać
Nożyce akumulatorowe do trawy
Wśród niezbędnych narzędzi ogrodniczych przeznaczonych do pielęgnacji trawnika powinny znaleźć się nożyce do trawy. Sprzęt ten przydaje się szczególnie w dwóch przypadkach. Po pierwsze wtedy, gdy chcesz jedynie subtelnie skrócić lub wyrównać trawę, a koszenie byłoby zbyt inwazyjne. Po drugie – urządzenie pozwoli z łatwością usunąć nadmiar trawy przy płotkach, murkach czy rabatach kwiatowych. Nożyce do traw często wykorzystuje się też do przycinania roślinności przy budynkach lub w niedostępnych dla kosiarki miejscach. Będą one też bardzo pomocne przy innych pracach ogrodowych, takich jak przycinanie krzewów kwietnych lub iglastych.
Jak i kiedy przycinamy trawy ozdobne?
Nożyce akumulatorowe do trawy powinny znaleźć się w ekwipunku każdego właściciela trawnika i miłośnika gatunków ozdobnych. Są one wyjątkowo pomocne podczas pielęgnacji wyszukanych odmian, których przykładem może być trawa pampasowa. Przycinanie dzięki nim będzie znacznie prostsze, ale również szybsze – zwłaszcza w przypadku większych powierzchni. Kiedy przycinać trawy ozdobne? Dużo zależy tu od rodzaju roślin, najbardziej inwazyjne gatunki należy ciąć na wiosnę. Przycinanie traw ozdobnych można wykonywać także późnym latem i jesienią, aby pozbyć się starych, obumierających części. Ważne jednak, aby wybrać ostre i precyzyjne nożyce do traw, idealnie sprawdzą się tu narzędzia RYOBI® przeznaczone do tego typu działań w ogrodzie.
Jak przycinać trawy ozdobne? Te, które mają więcej soków, lekko przycina się na wiosnę, gdyż zimą czy jesienią zabieg ten może znacząco zahamować ich wzrost. Przykładem może być trawa pampasowa – przycinanie jej niemal wcale nie jest potrzebne. Zaleca się je jedynie wtedy, gdy jest to konieczne, zatem – kiedy przycinać trawy pampasowe? Wczesną wiosną, ale wyłącznie obumarłe końcówki, nie zaleca się odcinania całych łodyg.
Akumulatorowa kosiarka do trawy
Koszenie trawników przebiega najsprawniej i najszybciej przy wykorzystaniu akumulatorowej kosiarki do trawy. Ten rodzaj sprzętu znacznie zyskuje na popularności w ostatnim czasie z uwagi na większą mobilność oraz swobodę działania. Nowoczesne modele najlepszych producentów, takich jak na przykład RYOBI®, mają pojemne akumulatory, które zapewniają pracę urządzenia przez długi czas. Pozwala to strzyc murawę z powodzeniem nawet w przypadku większej powierzchni.
Akumulatorowa kosiarka do trawy nie wymaga użycia kabla. Koszenie jest znacznie przyjemniejsze, gdy nie musisz martwić się o podłączenie do sieci albo plączący się pod nogami przewód. Ponadto ten rodzaj kosiarki nie potrzebuje do pracy paliwa, a więc nie wiąże się z wdychaniem spalin i koniecznością przelewania mieszanki do pojemnika na paliwo. Akumulatorowa kosiarka do trawy jest najwygodniejszym urządzeniem do szybkiego oraz sprawnego pielęgnowania trawnika, zarówno przy domu, jak i na pokaźnej działce.
Jak często kosić trawę?
Koszenie trawy należy wykonywać regularnie i z częstotliwością odpowiednią do tego, jak szybko rośnie trawa. Dobrze nawożona i nawodniona będzie wzrastać szybciej, ale wpływ na ten fakt ma także zastosowana odmiana. Podejmując decyzję o tym, jak często kosić trawę, weź pod uwagę tempo jej wzrostu oraz indywidualne preferencje co do jej wysokości. Pamiętaj też, że jeśli trawnik jest nierówny, należy najpierw wyrównać źdźbła do jednakowej wysokości, a następnie dosypać ziemi i zrobić dosiewkę.
Zazwyczaj zaleca się kosić trawę raz w tygodniu, ale nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. W sytuacji, kiedy trawnik jest mocno nasłoneczniony, lepiej nie przekraczać 7–8 cm wysokości. Niezastosowanie się do tej reguły może skutkować nadmiernym żółknięciem murawy oraz powstawaniem nieestetycznych przebarwień. Zbyt niskie koszenie trawy zmniejsza wilgotność gleby i odporność roślin. Dobrym pomysłem, pozwalającym prawidłowo pielęgnować trawnik, jest zamontowanie specjalnego systemu nawadniania. Żeby jednak nie doprowadzić do uszkodzenia roślin, najlepiej podlewać wieczorem lub wczesnym rankiem.
Koszenie trawy a nawożenie
Piękna trawa potrzebuje nie tylko wody i koszenia, ale także odpowiednich substancji do wzrostu. Konieczne jest więc jej nawożenie, które pozwala uzupełnić mikroelementy i składniki odżywcze w glebie. Kiedy nawozić trawnik po zimie? Dobrym momentem będzie wczesna wiosna, gdy ziemia jest już rozmarznięta. Taki zabieg warto przeprowadzić w marcu, wykorzystując nawóz azotowy z dodatkiem magnezu oraz wapnia. Odpowiednio dobrane mieszanki zapewnią trawnikowi lepsze warunki wzrostu, a co za tym idzie – piękny, zdrowy wygląd.
Wiele osób zastanawia się nie tylko nad tym, jak często kosić trawę, ale też jak pogodzić to z jej zasilaniem. Najlepiej jest nawozić trawę tuż po koszeniu. Jeśli wykona się to przed nim, duża część nawozu zostanie zmarnowana i nie dostanie się w odpowiednie miejsce. Im krótsza trawa, tym precyzyjniejsze powinno być jej nawożenie. Trzeba pamiętać jednak o tym, aby nie nawozić podczas słonecznych dni. Może to powodować ulatnianie się istotnych związków i przeniknięcie do ziemi jedynie niewielkiego procentu ważnych dla trawnika składników.
Postaw na elektronarzędzia akumulatorowe
Prace w ogrodzie bywają czasochłonne i bardzo wymagające. Mimo tego, że pozwalają na miłe i aktywne spędzanie czasu, to bez wykorzystania nowoczesnych narzędzi będą mniej efektywne. Ponadto zamiast przyczyniać się do czerpania przyjemności z prac ogrodowych, mogą kojarzyć się jedynie z przykrym obowiązkiem. Do takich czynności, jak koszenie trawy, wertykulacja czy aeracja warto wybrać elektronarzędzia od RYOBI®. Akumulatorowe nożyce do trawy i żywopłotu, kultywator albo mobilna kosiarka bez kabla znacznie usprawnią pielęgnację trawnika. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz martwić się podłączeniem do sieci elektrycznej, jednocześnie zwiększając komfort użytkowania sprzętów.
Elektronarzędzia RYOBI ONE+ HP
RYOBI ONE+ HP to zestaw narzędzi akumulatorowych, które są skonstruowane w taki sposób, aby maksymalnie ułatwiać wszelkie prace domowe i przydomowe. Wśród ich atutów należy wskazać przede wszystkim świetną jakość wykonania, precyzję działania oraz wyjątkową mobilność.
Elektronarzędzia od RYOBI® doskonale sprawdzą się w warsztacie miłośników majsterkowania, ogrodników oraz osób hobbystycznie zajmujących się rękodziełem. Na uznanie zasługują antypoślizgowe uchwyty, a także mocne i wydajne akumulatory, które zapewniają długi czas działania. Elektronarzędzia te nie wymagają czasochłonnej, skomplikowanej konserwacji, a odpowiednie dbanie o sprzęt pozwoli cieszyć się nim przez wiele lat. Sprawdź ofertę RYOBI® i wyposaż się w doskonałe elektronarzędzia do swojego domu oraz ogrodu
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.